216 případů, kdy mohl svět vyletět do luftu. Milan Syruček vážně o KLDR a Ukrajině

10.09.2017 19:35 | Zprávy

ROZHOVOR Jakýkoliv válečný konflikt zasáhne v Severní Koreji především obyčejné lidi. Severokorejci budou jíst trávu – jak se vyjádřil Vladimir Putin – ale Kim pořád pečená kuřata. Zkrotí Američané zpupného severokorejského vůdce silou a bude to spravedlivé? Podle novinářského nestora Milana Syručka také dvě Američany svržené atomové bomby na Japonsko nezabily jediného politického vůdce nebo generála, ale statisíce prostých Japonců, kteří se narodili ve špatné době a na špatném místě. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Syruček dále upozorňuje na ostřejší a ostřejší Porošenkovu rétoriku a jde po stopě gruzínského exprezidenta a oděského exprimátora Saakašviliho, pro kterého je jak v jeho původní mateřské zemi, tak v Polsku zatykač…

216 případů, kdy mohl svět vyletět do luftu. Milan Syruček vážně o KLDR a Ukrajině
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Syruček

Jaký je podle vás Putinův vztah k Severní Koreji? Nemohu nezmínit jeho nedávná slova, že tam budou raději jíst trávu, ale jaderného arzenálu či zkoušek se nevzdají. Co to znamená? Drží nad KLDR alespoň z části ochrannou ruku?

Toto přirovnání nevyjadřuje ani tak Putinův vztah ke KLDR jako fakt, k čemu všemu je odhodlán Kim Čong-un donutit svůj lid, aby dokázal své pohrdání ostatním světem. V Rusku skutečně lidé jedli trávu, ale v krutých válečných letech. Nikoliv že by to dělali s láskou, ale až zoufale si chtěli zachránit život a dál vzdorovat nepříteli. Nemyslím si, že by korejský lid chtěl vzdorovat nějakému vnějšímu nepříteli, a proto se chce uskrovnit. Četl jsem několik knížek těch Korejců, jimž se podařilo uprchnout alespoň do Číny, což byla pro ně vysněná země svobody a blahobytu. Tím chci současně vyjádřit alespoň podle těchto svědectví – v KLDR jsem nebyl, setkal jsem se však s mnoha jejími občany, že Korejci vůbec netouží obětovat se pro své vůdce a už vůbec je nenazývají „milovanými“, pokud k tomu nejsou přinuceni nejhrubším nátlakem. Ale revoluce je prozatím pro ně nemyslitelná. Dřív, než by začala, by byla zrazena těmi, kteří by k tomu byli ochotni, jak se říká, za skývu chleba.

Jsou to možná až triviální slova, ale opakuji je, protože když sestoupím z výšin politiky, děsím se, jestliže by odplata provokativním vůdcům měla také zasáhnout ty, jejichž jediným proviněním je, že se narodili ve špatnou dobu na špatném místě. Napsal jsem knihu o riziku jaderné války. O tom, že do roku 1985 bylo nejméně 216 případů, kdy jen na základě technického či psychického selhání mohla začít jaderná válka. Ale zamysleme se nad tím hlouběji: vybuchly přece dvě jaderné bomby a zabily úhrnně kolem tří set tisíc Japonců. Těch, kteří ani nebojovali. Nezabila ani jednoho z japonských politických činitelů a generálů, kteří Japonsko přivedli do války. Ani jednoho z vojáků, kteří se dobrovolně dopouštěli masakrů a krutostí. Bylo to spravedlivé? Vím, tvrdí se, že bomby uspíšily konec války. O kolik lidských životů? Nebo se snad Japonci, ti, kteří nebojují, obdělávají svá pole, pracují v továrnách, nerovnají ostatním lidem? Jsou to jen mravenci, které můžeme prostě zašlápnout, když máme k tomu dobrou botu? Myslím si, že když uvažujeme o politických tazích na té pomyslné světové šachovnici, pomíjíme pěšce, vždyť padnout má král.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

KLDR , rozhovor , USA , Syruček

autor: Václav Fiala

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Nově navrhované masové sledování občanů EU

Dobrý den, zajímal by mě Váš postoj vůči návrhu Evropské Unie zvaný ChatControl, který by znamenal plošné šmírování každé odeslané soukromé zprávy, souborů, a jejich případné okamžité nahlášení policii. Samozřejmě jsou jako odůvodnění zneužívány naše děti, zítra terorismus a kdo ví, co příští rok. D...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Spadlý drát? Na ochranu Green Dealu se vysvětlení hodí, soudí Noveský

20:16 Spadlý drát? Na ochranu Green Dealu se vysvětlení hodí, soudí Noveský

„Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne.“ V přísloví vidí energetický expert Iva…