A co následovalo, když mi Putin zakázal vjezd do Ruska, popisuje jeden z těch, kteří dostali ,,zaracha". A směje se tomu, co slyšel

01.06.2015 14:45

ROZHOVOR Místopředseda TOP 09 a poslanec Parlamentu ČR Marek Ženíšek se společně s dalšími českými politiky dostal na „černou listinu“ nežádoucích osob v Rusku. ParlamentníListy.cz mu položily několik otázek, týkajících se právě této události.

A co následovalo, když mi Putin zakázal vjezd do Ruska, popisuje jeden z těch, kteří dostali ,,zaracha". A směje se tomu, co slyšel
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marek Ženíšek

Patříte mezi první čtveřici Čechů, kteří se dostali na „černou listinu“ Ruské federace. Co na to říkáte? Je to za vaše ukrajinské aktivity, nebo v tom máme hledat něco jiného?

Všechny čtyři na seznamu spojuje Ukrajina. Nejenom výroky směrem k podpoře Ukrajiny a kritika Ruské federace za anexi Krymu a vojenské aktivity na východní Ukrajině, ale i ježdění na Ukrajinu a podpora tamních politiků, samozřejmě. Pro mě je to čest a důkaz toho, že dělám svou práci dobře. Být na seznamu s dalšími osmaosmdesáti lidmi z celé Evropské unie, kteří očividně leží Vladimíru Putinovi v žaludku, je skutečně pocta. Nicméně důvod, proč jsem na seznamu, ví opravdu jen Rusko, mě ho nikdo nesdělil. Zajímalo by mě, jaké výroky prezidentu Putinovi vadí nejvíc, abych je tím víc mohl používat. O tom, že bych někde v Rusku anektoval nějaký poloostrov nevím, takže se obávám, že ten jejich zákaz vstupu na území Ruské federace postrádá mezinárodní právní rámec. Ale pokud nebude Putin rozšiřovat dál hranice Ruské federace až třeba do Prahy, pak se ten zákaz vstupu na území Ruské federace dá čtyři roky přežít.

Už prý také přijímáte první gratulace a obdiv....

Hodně lidí mi psalo, abych jim poradil, jak je možné se na takový seznam dostat, že by na něm byli také rádi. Vážím si jejich podpory a těší mě to.

Co říkáte na skutečnost, že do Ruské federace směřovala hlava státu a míří tam stále podnikatelé. Velmi aktivní jsou v tom v Plzeňském kraji, kde také „koketují“ s Čínou, Vietnamem či Kazachstánem. Je to podle vás dobře?

Cesty pana prezidenta jsou kapitola sama pro sebe, bohužel. A nezbývá jen doufat, že ta ostuda skončí v roce 2017 a nebude pokračovat do roku 2022. Nemám nic proti exportní politice do těchto zemí, jen je to určité riziko, pokud se nejedná o zemi respektující mezinárodní právo, že se dotyčný dostane do potíží právě v případě například sankcí. To si musí každý podnikatel zvážit sám a krajského vedení se budu ptát, zdali ty cesty nebyly náhodou dražší než očekávaný přínos těchto cest v podobě investic či růstu exportu. Zatím to tak vypadá.

Hovoří se o přezkoumání sankcí proti Ruské federaci. Vy asi jistě nebudete pro jejich ukončení či zmírnění...

O ukončení či zmírnění nemůže být ani řeč. Jednak až na podzim budou naplněny minské dohody v části týkající se voleb v oblastech okupovaných separatisty, ale hlavně první část sankcí byla na Ruskou federaci uvalena kvůli anexi Krymu, tam se nezměnilo nic.

Přes všechny peripetie – myslíte si, že by měla dále fungovat hospodářská, vědeckotechnická či sportovní spolupráce s Ruskem? Nebo bychom měli tyto věci významně omezit nebo alespoň podrobněji posuzovat?

Podrobněji posuzovat určitě, ale nemám nic proti spolupráci v podobě, kterou uvádíte.

Komunisté a vykladači spikleneckých teorií hovoří o tom, že Amerika chce nejen zničit Evropskou unii, ale zlikvidovat Slovany a v tom nás prý může zachránit jen Rusko. Co říkáte na tato povídání?

Pak by musela zlikvidovat i každého desátého Američana, který má své kořeny v Polsku či Rusku, je to blbost, které je třeba se jen zasmát.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

věcná diskuze

Dobrý den, máte dojem, že se na půdě Sněmovny odehrává věcná diskuze? Já mám spíš dojem, že koalice ani diskutovat nechce, že si je jistá svou většinou a naopak opozice obstruuje (většinou až moc), aby se zviditelnila. Nějaký smysluplný dialog mezi vládou a opozicí nevidím a myslím, že je chyba na o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jako Fico? Volby třeba vyhraje Babiš, v čele BIS Koudelka. Co dál? Odvážná úvaha experta

16:59 Jako Fico? Volby třeba vyhraje Babiš, v čele BIS Koudelka. Co dál? Odvážná úvaha experta

Atentátník na premiéra Fica, který začíná být mnohými médii bagatelizován, mohl mít komplice – možná…