Připomínáme si 15 let od útoku na americká Dvojčata. Jak hodnotíte americké vojenské a politické intervence na Blízkém východě po 11. září 2001? Jsou na tom dotčené země Blízkého východu nyní lépe? Jsou tyto země více prosperující, stabilnější je tam více bezpečno a podařilo se omezit islamismus a terorismus?
Američtí představitelé, aby uklidnili vlastní občany, museli okamžitě konat. Bylo nutné co nejdříve najít pachatele a jejich spojence. Čím více se takových pachatelů najde v zemích, v nichž má Amerika „své zájmy“, tím pro vládnoucí garnituru lépe. Následně, jak je to v USA zvykem, okamžitě a s maximálním nasazením musí vojsko udeřit. Součástí téhle strategie je neutuchající potřeba nakrmit „bestii“. Tím myslím vojensko-průmyslové korporace a banky. To, že mnohé informace se pak ukázaly nepravdivými, už nikoho nezajímá. Jak jsou na tom dotčené země vidíme sami. Že by na tom byly dnes lépe, o tom se dá s úspěchem pochybovat.
Co si myslíte o takzvaných konspiračních teoriích o 11. září? Věříte oficiální verzi americké administrativy? I oficiálně se například mluví o vlivu osob blízkých královské rodině Saúdské Arábie... Ale verzí je více. Jak to podle vás bylo?
Kdo ví, jak to doopravdy bylo? Jistě ti, co tu věc připravovali, a ti, co ji provedli. Ani jedna z těchto stran to nebude vytrubovat na veřejnosti. Veškeré vyšetřovací zprávy jsou jen snůška informací mající selektivně najít pachatele. Mimochodem podle stavebníků Dvojčat byly tyto stavby stavěny jako mimořádně odolné. Že se obě zhroutily jako domečky z karet, je velmi podivné. Buď stavitelé lhali, nebo veřejnosti bylo něco podstatného zatajeno. Je však zbytečné a ztráta času hledat pravdu.
Pokud bylo 11. září způsobeno lidmi napojenými na Tálibán, intervence v Afghánistánu by mohla mít ospravedlnění. Ale co intervence v Iráku, kde byl Husajn, sekulární diktátor, jehož vazby na 11. září se neprokázaly?
Položím protiotázku. Proč zrovna Tálibán v Afghánistánu, když jeho základny jsou i v jiných státech? Proč Irák? Žádné ospravedlnění není! Speciálně u Iráku. Jednoho diktátora nahradilo pár drobnějších uskupení bojujících mezi sebou. To je výsledek. Navíc rozvrácený stát. Je zajímavé, že Amerika většinou bojuje tam, kde má své strategické zájmy. Nikdy tam, kde to stojí peníze a výsledek by nebyl hmotně podpořen. Proč ruku v ruce po vojácích jsou do obnovy „osvobozeného“ území ihned zapojovány rekonstrukční týmy? Samozřejmě přednostně s americkými firmami.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík