Ať si ve své zemi každý dělá pořádek sám, brání Orbána Jiří Čunek. Sdělil i postoj k sirotkům

23.09.2018 20:38 | Zprávy

ROZHOVOR „Neumíme dokonce řešit ani situaci s romskou komunitou, se sociálně vyloučenými komunitami a troufáme si bezbřeze přijímat komunity, které jsou na řešení daleko složitější,“ varuje senátor a zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). Se záchranou židovských dětí díky Nicholasi Wintonovi se to prý srovnat nedá, ale dá se prý porovnat alespoň ona ochota pomáhat. Všichni máme podle něj spoluzodpovědnost za tuto planetu.

Ať si ve své zemi každý dělá pořádek sám, brání Orbána Jiří Čunek. Sdělil i postoj k sirotkům
Foto: Daniela Černá
Popisek: Senátor Jiří Čunek

Syrští sirotci zahýbali Sněmovnou i médii v posledních dnech. Návrh europoslankyně Michaely Šojdrové přijmout padesát dětí ze Sýrie neprošel. Jak vy hodnotíte celou poslaneckou diskusi? A měli bychom dětem ze Sýrie pomoci?

K té debatě se nechci vyjadřovat, protože byly slyšet názory různé, od velmi, řekněme, racionálních, a to dokonce i protichůdných, nicméně racionálních, až po různé demagogicko-předvolební žblebty. Můj postoj je takový, že každý člověk musí být otevřený k pomoci jiným lidem, to znamená samozřejmě nejen ve své rodině, ale i ve svém okolí. Jsem přesvědčen, že i jako stát musíme být rovněž otevření a kdekoliv pomáhat. Co se týká dospělých utečenců, běženců, problémů v Africe nebo v jiných částech světa, tam máme pomáhat a zasazovat se spolu s mezinárodním společenstvím o to, abychom zlepšovali podmínky lidem u nich doma. To je první věc. Ale co se týká malých dětí, jsme schopni je na nějaký čas přijmout. Pokud se najdou i pěstounské rodiny, tak Syřané byli, jak víme, vždy vzdělanou skupinou. Jestliže jde o kojence nebo velmi malé děti, neměl by to být problém. Něco jiného je, jestliže by byli dětmi nazývání náctiletí mladíci, to je skutečně jiná kategorie. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Trefné

,,Politika se změnila v soutěž o to, kdo koho označí za většího lumpa. O budoucnosti se mluví stále méně. Návrhy se neposuzují podle jejich přínosu, ale podle toho, kdo je vyslovil. Politické strany se většinou zabetonovaly ve svých pozicích, a to samé se často stalo i s jejich členy a kandidáty. Za...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jinak bych nic neposílal.“ Jak to bylo s dopisem pro ÚS

12:59 „Jinak bych nic neposílal.“ Jak to bylo s dopisem pro ÚS

Potřebuje ÚS k řešení žaloby prezidenta spoustu času? Na tuto otázku pro ParlamentníListy.cz odpovíd…