Atomový útok na Spojené státy! Posaďte se a žasněte nad obrazy budoucnosti našeho předního generála

20.04.2017 11:42 | Zprávy

ROZHOVOR Výhrůžky jadernými zbraněmi jsou podle generála Jiřího Šedivého běžnou rétorikou Severní Koreje. Podle bývalého nejvyššího vojenského velitele české armády a pedagoga Vysoké školy CEVRO Institutu nemá zatím Severní Korea rakety, které by doletěly tak daleko, a jadernou nálož tak malou, aby byla přizpůsobena letu. Přesto varuje, že vývoj a trend Severní Koreje jsou velmi znepokojivé a agresivní, nikoliv mírumilovné. Pokud by teoreticky Severní Korea byla schopna instalovat jadernou zbraň na ponorku, která by uměla skrýt svůj pohyb, bylo by v nebezpečí přímo území Spojených států.

Atomový útok na Spojené státy! Posaďte se a žasněte nad obrazy budoucnosti našeho předního generála
Foto: archiv
Popisek: Ing. Jiří Šedivý, armádní generál v záloze, bývalý náčelník Generálního štábu AČR, expert na bezpečnost a krizový management VŠ CEVRO Institut

Severní Korea prostřednictvím Kim In Ryonga sdělila, že: „Washington vytváří nebezpečnou situaci, která může vyústit kdykoli v termojadernou válku a představuje vážnou hrozbu pro celosvětový mír a bezpečnost.“ Hrozí termonukleární válka, nebo jde jen o strašení?

Jsou to opakované výroky, které už kdysi pronesl Kim Čong-un v reakci na otočení americké lodi do oblasti Korejského poloostrova. Taková rétorika je používána běžně.

Měly by se Spojené státy přestat vměšovat do situace v Koreji? Nebo je situace natolik vážná, že musejí zasáhnout. Je kritika směrem ke Spojeným státům o jejích zásazích oprávněná?

Není to úplně přesné. Spojené státy každoročně provádějí cvičení s jihokorejskou armádou a severokorejský režim reaguje podobně. Nejen Spojené státy, ale i jihokorejský režim jsou ohrožovány silou zbraní. Na druhou stranu použijí opravdu všechny své síly, které mají k dispozici, aby zničili Jižní Koreu a Spojené státy.
Faktem je, že nejde o nic nového a i Spojené státy s ohledem na to, jak zasáhly v Sýrii, spoléhají na některé kroky vázané na použití síly. To může znervózňovat. Je třeba upozornit na současnou zprávu, že ona letadlová loď v čele flotily Carl Vinson nemířila ke Korejskému poloostrovu, ale na cvičení s australským námořnictvem, což ukazuje, že některé výroky vedoucích představitelů Spojených států nejsou přesné. Dnes nepřesné vyjádření korigovali, ale právě nepřesné výroky mají za následek napětí. To je pravda.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Práce autora se řídí redakčními zásadami ParlamentníListy.cz.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Přidejte si obsahový box PL do svých oblíbených zdrojů na Hlavní stránce Seznam.cz. Děkujeme.

Mgr. Markéta Gregorová byl položen dotaz

Chat Control

Co je podle vás za tím, že EU na jeho uzákonění tak lpí? Sama tvrdíte, že vzdor proti zákonu je, ale nestačí to. Podle mě nás prostě chce EU sledovat za každou cenu, a to je alarmující.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vidlák: Tady už končí sranda. Babiši, konej

9:31 Vidlák: Tady už končí sranda. Babiši, konej

VIDLÁKŮV TÝDEN Tady už končí sranda, říká moravský zemědělec a bloger Daniel Sterzik, zvaný Vidlák, …