Babiš, ANO, Agrofert? Vlastimil Tlustý ví o nečekaném scénáři, jak to celé dopadne

11. 10. 2017 6:45

ROZHOVOR Celé to může skončit rozpadem ANO na dvě části, čímž Babiš bude vyřazen ze hry, odhaduje nejnovější vývoj kolem kauzy Čapí hnízdo někdejší politický matador Vlastimil Tlustý. Už pro to prý existují indicie. Obecně podle něj bude pro Babiše velmi těžké odejít z politiky, protože nebude mít jak. Nakonec možná jeden z nejbohatších Čechů bude muset pustit k vodě i Agrofert, který vybudoval.

Babiš, ANO, Agrofert? Vlastimil Tlustý ví o nečekaném scénáři, jak to celé dopadne
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Ekonom a exministr financí Vlastimil Tlustý

Podle šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska má policie dostatečně nabito, aby prokázala, že v případě kauzy Čapí hnízdo šlo skutečně o dotační podvod. Svědčí o tom, že po celou dobu vystupoval Andrej Babiš jako vlastník Farmy Čapí hnízdo, i dokumenty, které zveřejnila skupina Šuman. Dokumenty z banky, která půjčovala Farmě Čapí hnízdo dohromady 455 milionů korun, o firmě jasně mluví jako o součásti skupiny Agrofert vlastněné jediným majitelem, Andrejem Babišem. Co si o tom myslíte?

Anketa

Vadí vám to, co řekl Zeman v Radě Evropy na téma Krymu?

8%
92%
hlasovalo: 12940 lidí

Podle dosavadních dokladů bylo jasné, že to je přinejmenším morální pochybení, když velkopodnikatel jako Andrej Babiš účelově upravil stav jedné ze svých společností tak, aby získala padesát milionů korun určených pro někoho úplně jiného. Myslím, že zveřejněním těchto dokumentů, pokud se samozřejmě ukáží jako pravé, je doloženo spáchání trestného činu. Ale vypadají dost věrohodně. Vidím to jako morálně nepřijatelné, protože nemá docházet k tomu, že gigantický koncern vyčerpá padesát milionů z daní lidí, to nejsou žádné cizí peníze, ale peníze určené pro někoho jiného. Proto stále opakuji, že je tyto subvence potřeba zrušit, aby k něčemu podobnému nedocházelo. A nesouhlasím ani s námitkami mnoha lidí: vždyť to dělá podobně spousta dalších. To není spousta lidí, která to dělá, jde o stovky, možná tisíce, ale určitě to nejsou miliony. Tenhle argument je naprosto falešný.

Do voleb orgány činné v trestním řízení vyšetřování kauzy nedokončí, zvolením a složením poslaneckého slibu získá Andrej Babiš znovu imunitu a jeho trestní stíhání se zastaví do doby, než bude znovu vydán nebo v politice skončí. Dokážete si představit, že by ho za takové situace prezident jmenoval premiérem?

Bylo to nepřijatelné už před zveřejněním tohoto dokladu, ale po jeho zveřejnění je to naprosto nepřijatelné. Když někdo zneužívá prostředky ostatních, je nepřijatelné, aby řídil nakládání s nimi. Máme na to lidové rčení „kozel zahradníkem“.

Jak si vysvětlujete, byť se kauza ve volebních průzkumech hnutí ANO mírně projevila, už nemá přes třicet, ale „jen“ přes dvacet procent preferenčních hlasů, že stále aspiruje na volební vítězství?

Já bych zůstal u toho přirovnání a řekl bych, že mi to připadá úplně jednoduché. Prostě část veřejnosti věří tomu, že kozel se postará o dostatek zelí i pro ně.

Hnutí ANO se jako celek za Andreje Babiše postavilo, ale objevily se i jednotlivé hlasy poslanců, kteří byli ochotni ho k trestnímu stíhání vydat. Jaký vliv může mít další vývoj v kauze Čapí hnízdo na situaci v hnutí ANO?

Je jeden možný scénář, ve kterém se hnutí ANO rozpadne na dvě části, to znamená události kolem jeho stíhání a souzení mohou také vést k tomu, že po volbách se oddělí státotvorná část ANO a postaví se proti Babišovi. Už existují i nějaké náznaky, někteří politici z ANO se vyjádřili, že když je něčeho moc, tak je toho příliš. Oni samozřejmě nebudou nic říkat do voleb. Proč by riskovali, že je někdo škrtne na kandidátce? Ale jakmile budou zvoleni, může se poslanecký klub hnutí ANO rozštěpit.

Rozumíte tomu, proč Andrej Babiš prohlásil, že když bude premiérem, za čtyři roky v politice skončí? Otázka je, zda tomu věřit, protože jeden den něco řekne, a druhý den to popře, ale stejně není jasné, proč něco takového vůbec veřejně oznamuje.

Myslím, že strategie ukončení této politické mise je nejslabší bod jeho působení v politice a nejslabší bod celého projektu ANO. Já totiž nevidím žádnou dobrou odchodovou strategii pro něj. Myslím, že Andrej Babiš si neuvědomil, že tahle mise na jedné straně znamená velké výhody pro jeho Agrofert, ale že na druhé straně, po skončení této jeho role, musí nutně počítat s tím, že tak, jako měl teď mimořádné výhody, bude mít mimořádné nevýhody. A ten jeho konec v politice je zákonitý, a je úplně jedno, jestli nastane za čtyři roky nebo za osm let. Prostě fakt, že tahle mise Agrofertu a jeho v politice jednou skončí, je naprostá jistota, tak jako skončili všichni ostatní, takže na to se dá spolehnout. Možná to má promyšlené, ale mně připadá, že to promyšlené nemá. Ale možná mu to už dochází, takže jsou autentické jeho reakce, že kdyby to byl býval věděl, že by tam byl nechodil, abych pro změnu citoval Knoflíkovou válku. Umím si představit, že už toho dneska má dost a přemýšlí o tom, co dál, a že ho nic geniálního nenapadá.

Zatím se mu ale ta mise v politice zjevně vyplatila, protože podle Forbesu měl před vstupem do politiky majetek ve výši 40 miliard korun, dnes jeho majetek dosahuje výše 88 miliard.

To je za čtyři roky krásné. Je vidět, že pobyt v politice se mu opravdu vyplácí, protože každý měsíc získá tisíc milionů, nebo milion tisíců.

Dá se tedy říci, že v tomto případě pro jeho působení v politice platí rčení „Dobrý každý den“?

Ano, protože každý den v politice mu přinese 33 milionů.

Myslíte, že zdvojnásobil svůj majetek proto, že jako ministr financí a politik měl lepší informace než jeho obchodní konkurenti, lepší kontakty, a hlavně vliv na bankovní sektor, což mohlo být pro firmu, která potřebuje úvěry jako Agrofert, velmi výhodné?

Teď jste pojmenovala jednu z největších výhod, které má a o které se skoro vůbec nemluví. Když ministr financí nakládá se státními penězi, rozhoduje o tom, kdy vydá dluhopisy, jaké vydá dluhopisy, jinými slovy, od koho si půjčí, u koho vede účty, to všechno jsou při rozsahu státních peněz tak lukrativní státní zakázky, že se o ně banky perou. Protože pro banku je mnohem snazší zúřadovat deset miliard pro jednoho klienta než deset milionů pro milion klientů. Je to pro banky to nejvýhodnější, co existuje, a on tou výhodou disponoval. A především – o Agrofertu je známo, že ve velkém rozsahu pracuje s půjčenými penězi. Pak už je to úplně jednoduché. Kde si majitel půjčí ty peníze? Ze stejných bank, kterým za stát dává lukrativní zakázky. To nám pak může vykládat od rána do večera kdo chce, co chce, ale nikdo nemůže zpochybnit, že když někdo může dělat s bankami státní obchody ve výši miliard a desítek miliard, tak se mu lépe dělají obchody se svou soukromou firmou v rozsahu trochu menším. To je nasnadě.

Ale říkal jste, že tohle všechno může s odchodem Andreje Babiše z politiky skončit. Agrofert pak může přijít o nenárokové dotace, o státní zakázky. Nemůže to mít opačný efekt, který by mohl v konečném důsledku vést ke krachu některých Babišových firem?

Jeden velice moudrý člověk mě už patnáct let školí v příběhu, který se jmenuje jízda na tygrovi. Když ho budu volně citovat, zní to nějak takto: když sedíte za ušima velkého a rychlého tygra, svět se vám jeví jako naprosto krásný a dokonalý, všechno funguje, všichni se vás bojí, všichni vám všechno nabízejí, je to velká radost. Pak ale stačí, aby jednoho krásného dne tygr náhle zabrzdil nebo zatočil a jezdec spadne přímo pod tlamu toho tygra. A všechno se naprosto otočí. Najednou se z naprosto výsadní pozice, která mu umožňuje být téměř neomezeným vládcem, stane jedním z naprosto vyděšených. Myslím, že tenhle příměr se na Babišovu situaci dokonale hodí. Už teď je vidět, že on dokázal nejen celou společnost, ale i celou politickou scénu rozdělit na život a na smrt na své příznivce a odpůrce. A v takové situaci se může spolehnout na jedno: že mu nikdo nic nedaruje.

Tento příměr se může týkat Miloše Zemana, který podobně rozděluje společnost, a jeho nejbližších spolupracovníků, kteří spolu s ním zatím jedou na tygrovi.

Bylo by nefér tvrdit, že v České republice máme jediného jezdce na tygrovi. Je jich tady samozřejmě mnohem víc a týká se jich totéž.

Nespadne z tygra s Andrejem Babišem i celé hnutí ANO? Protože politologové tvrdí, že pokud skončí v politice Andrej Babiš, skončí i hnutí, které založil a které vlastní, protože voliči volí Babiše, ne jiné politiky ANO.

Všeobecně všichni popisují ANO tak, že ANO je Babiš. Je to naprosto očividné. Podívejte se, jak dopadli v historii i mnohem větší jezdci na tygrovi, lidé, kteří neovládali české zemědělství, ale ovládali půlku Evropy. Když někdo takový spadne z tygra, tak s ním většinou padá všechno, co s ním souvisí. To znamená, že pro naprostou většinu lidí znamená konec Babiše konec ANO a konec jejich jízdy na tygříčkách.

Mohou dopadnout hůř, protože nikdo není tak majetný jako Andrej Babiš, aby se mohl stáhnout do ciziny a užíval svého nabytého majetku.

Já si pro Andreje Babiše neumím představit po jeho odchodu z politiky žádnou jinou variantu než nějakou formu prodeje Agrofertu do rukou nějakého významného zahraničního investora. A je nepochybné, že vypiplal bohatou a velkou společnost, to mu nikdo nemůže vzít. Myslím, že ji prodá někomu, kdo důsledky jeho odchodu z politiky nebude ovlivněn.

To je ta lepší varianta. Když jste na začátku našeho rozhovoru řekl, že pokud jsou dokumenty zveřejněné skupinou Šuman pravé, dopustil se Andrej Babiš daňového podvodu, neznamená to, že by mohl jít i do vězení? I kdyby ho příští Poslanecká sněmovna nevydala, po jeho odchodu z politiky se trestní stíhání zase rozjede. Myslíte si, že v případě druhého nejbohatšího podnikatele v České republice to může nastat?

Zatím to tak vypadá. Jestli to může nebo nemůže nastat, jsme viděli už v dlouhé řadě případů politiků. Řekl bych, že to bude prubířský kámen pro české orgány činné v trestním řízení. To bude vnímáno jako vrcholná ukázka toho, jak ta spravedlnost tady u nás funguje.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Libuše Frantová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesor Masarykovy univerzity účtuje se Sommerovou a Feničem, ČT i Sorosem. Už se těší, co mu na to řeknou!

11:40 Profesor Masarykovy univerzity účtuje se Sommerovou a Feničem, ČT i Sorosem. Už se těší, co mu na to řeknou!

ROZHOVOR Nevídanou troufalost při kandidatuře do Evropského parlamentu projevilo hnutí Vědci pro ČR,…