Babiš by nezaměstnal Zemana ani jako hlídače drůbežárny, ale prezidentem ho udělá rád, říká Vladimír Hučín. Pravdu má prý Vášáryová

15.03.2016 11:01

ROZHOVOR Domnívá se, že Andrej Babiš je v kauze Čapí hnízdo vinen, a také nevěří, že nespolupracoval s STB. Bývalý důstojník BIS a účastník třetího odboje Vladimír Hučín považuje i prezidenta Miloše Zemana za vysoké bezpečnostní riziko pro Českou republiku. Vadí mu jeho údajné podlézání Rusku a Číně.

Babiš by nezaměstnal Zemana ani jako hlídače drůbežárny, ale prezidentem ho udělá rád, říká Vladimír Hučín. Pravdu má prý Vášáryová
Foto: Archiv VH
Popisek: Vladimír Hučín
reklama

Policie a kontrolní orgány EU v současné době prověřují kauzu Čapí hnízdo. Kdy měli zaměstnanci firem Andreje Babiše podle deníku MF Dnes i dalších médií vyčlenit jednu společnost, tak aby se stala malou či střední firmou a dosáhla na dotace z EU, konkrétně na 50 milionů Kč. Po získání těchto peněz se po nějaké době zmíněná „malá“ firma znovu začlenila do Babišových společností. Šlo tak prý o dotační podvod. K tomuto názoru se přiklonila v minulých dnech i komentátorka MF Dnes Zuzana Kubátová, která dále uvedla, že ministr Babiš si může zachovat svou „tvář“ jen tehdy, když těch 50 milionů vrátí. Co na to říkáte?

Nemám pochybnosti o tom, že Andrej Babiš porušuje zákon, využívá svého postavení k získávání informací, aby zamlžil své pravé aktivity. Prapříčina tohoto problému je ovšem v tom, že člověk s tak nechvalně známou minulostí je dnes na postu ministra financí. Já při svém kritickém hodnocení Andreje Babiše si bohužel zde nemohu dovolit využívat informace, které jsem získal jako bývalý důstojník BIS, ale dnes jako bývalý politický vězeň se statutem válečného veterána třetího odboje se prostě nemohu smířit s tím, že člověk, u něhož bylo vážné podezření na spolupráci s StB s krycím jménem „Bureš“ a zároveň nomenklaturní kádr KSČ nám tady dnes rozhoduje v tak významné funkci, jako je ministr financí ČR. Musím bohužel zatím respektovat rozhodnutí soudu v Bratislavě, který na základě svědectví příslušníků zločinecké StB rozhodl, že Andrej Babiš byl ve svazcích StB zapsán neoprávněně. Ovšem ve věci bylo podáno dovolání a tam je ještě velká šance, že údajná dlouholetá spolupráce Babiše s StB bude nakonec prokázána.

Domníváte se, že bude tato kauza ze strany policie a dalších orgánů řádně vyšetřena? Například známý investigativní novinář Jaroslav Kmenta, který dříve rozplétal i kauzy mafiánských bossů Mrázka a Krejčíře, tvrdí, že policie se dnes zaměřuje spíše na staré případy, které nesměřují k ANO a ČSSD. Jaký máte na to názor, dozvíme se někdy pravdu o Čapím hnízdě?

Zodpovědnost za tuto situaci nese přímo prezident Miloš Zeman, který schválil Andreje Babiše do pozice ministra financí. S určitou nadsázkou bych dodal, že Babiš by ve svém Agrofertu občana Miloše Zemana nezaměstnal ani jako hlídače drůbežárny, ale jako prezidenta si ho už zaměstná a pořeší. To zde zmiňuji z toho důvodu, že dochází ke sbližování mezi Zemanem a Babišem. Jsem samozřejmě rád, že případ Čapího hnízda se vyšetřuje, ale je nutné počítat s tím, že Babiš na svoji obranu využije mimo jiné všech svých zkušeností a bude se snažit o zastření svých praktik. 

V současné době probíhá soudní řízení se soudními znalci a bývalými úředníky z Fondu národního majetku, kteří při privatizaci OKD podhodnotili Ostravsko-karvinské doly o několik miliard. Kapsu si pak „namastila“ jedna soukromá společnost a potom i další. V kauze jsou podle deníku MF Dnes prý zainteresováni i blízcí spolupracovníci premiéra Sobotky. Pokud by se prokázala pravdivost tohoto tvrzení, myslíte si, že předsedu vlády požene někdo alespoň k morální odpovědnosti za tuto ohromnou ztrátu, kterou stát utrpěl, když byl ještě navíc Bohuslav Sobotka v té době ministrem financí?   

Já jsem v BIS pracoval především na problematice extremismu, ale vzpomínám si, že se na případu OKD pracovalo a již tenkrát bylo zřejmé, že se celá věc měla předat k posouzení státnímu zastupitelství. Bohužel politické zájmy ČSSD měly jiné cíle a dnes se ukazuje, kam to až vedlo. Samozřejmě že Bohuslav Sobotka bude mít co vysvětlovat a že se to proti němu použije. Ti, kteří na tom tenkrát profitovali, jsou vzájemně kompromitováni a bude problém je postavit proti sobě, i když dnes si jdou někteří z nich po krku.

Do České republiky míří čínský prezident na několikadenní návštěvu. Mluví se o historické události, Miloš Zeman ho dokonce jako prvního prezidenta pozve do Lán, jak řekl nedávno pro PL. O rozruch se postaralo i schvalování dohody mezi Prahou a Pekingem kvůli části o politice jedné Číny včetně Tchajwanu. Jak na to všechno pohlížet?

Prezident Miloš Zeman je pro ČR vysoké bezpečnostní riziko a od této skutečnosti se vše ostatní odvíjí. Jeho vstřícné až servilní aktivity ve vztahu k Rusku a Číně jsou skandální a já bych to nazval národní ostudou.

V minulých dnech vyzval Senát ČR prezidenta Miloše Zemana k tomu, aby nerozděloval českou společnost. Hlasování o tomto usnesení v Senátu prošlo těsně o jediný hlas. „To, že premiéra Sobotku dehonestuje, škodí nejen premiérovi, ale škodí to celé zemi,“ řekl podle deníku MF Dnes o Zemanovi senátor Jiří Šesták z klubu Starostové a nezávislí, který usnesení navrhl. Co si o tom myslíte, mají někteří senátoři pravdu, anebo to je úplně jinak?

Víte, já jsem byl po nástupu ČSSD v čele s premiérem Milošem Zemanem jako důstojník BIS zatčen, a to za situace, kdy jsem zdokumentoval některé kontakty s proruskými agenty a s lidmi, kteří dělali a nadále dělají velmi závažnou trestnou činnost ohrožující bezpečnost státu. Nakonec moje zatčení a vazební vyšetřování po letech veřejně zdůvodnil Krajský soud v Olomouci, který při zproštění z veškerých obvinění mimo jiné prohlásil, že vyřešení Vladimíra Hučína si sjednala vláda. V té době byl premiérem Miloš Zeman. Tedy já na váš dotaz musím odpovědět, že prezident Miloš Zeman je pro ČR velké zlo a značné bezpečnostní riziko. Bohužel nemohu zde ventilovat konkrétní informace, které jsem získal u BIS.

Jak už zveřejnila některá média, americké tajné služby dostaly za úkol zahájit rozsáhlé vyšetřování kvůli podezření, že se Kremlu daří infiltrovat politické strany v několika evropských zemích a ovlivňovat tam dění a veřejné mínění. Kromě Francie, Nizozemska, Maďarska nebo Rakouska figuruje údajně na seznamu také Česká republika. Rovněž se objevují informace o tom, že si některá média platí Rusové. Domníváte se, že je to pravda? A může takto Moskva štěpit Evropu?

Ruské tajné služby jsou na území ČR aktivní a ke svým zájmům využívají všech možností, což není žádné tajemství. Pro ně nebyl problém získat vliv v KSČM, Klubu českého pohraničí, Svazu přátel národů Východu, ale i ve Svazu bojovníků za svobodu a v mnoha dalších organizacích. Bohužel i po neblahých a mnohaletých zkušenostech se SSSR se u nás najdou i takové osoby, které veřejně propagují Rusko, snaží se vyvolávat protiamerické nálady a usilují o vystoupení ČR z NATO. Za tohoto stavu se nelze divit, že se tajné služby USA aktivizují. Je nutné si uvědomit, že ČR je součástí NATO. Na základě svých zkušeností jsem přesvědčen, že BIS není schopna čelit a eliminovat subverzi a disfunkci státní správy. Vyvolávání konfliktů a štěpení Evropy bylo a je součástí běžných operativních akcí ruských tajných služeb, a to především na územích, která jsou předmětem jejich zájmu.

Ministr obrany Martin Stropnický před několika dny prohlásil, že česká armáda posílí sto vojáky síly NATO rozmístěné ve východoevropských a pobaltských zemích. Domníváte se, že je to nutné? Skutečně si nyní Rusko brousí zuby na některého z našich východních spojenců v Alianci? A když ano, nebylo by tedy nutné začít budovat armádu poněkud jiného typu než takovou, jakou dosud máme? Tedy vytvořit i jiné kvalitní jednotky než jen protichemickou, zdravotní a rychlého nasazení, které pouze doplňují síly NATO?  

Posilování NATO dalšími našimi vojáky je nutné, ale zatím to ani zdaleka neodpovídá závažnosti, která je patrná na území východoevropských a pobaltských zemí. Určitě bude nutné posílit a vybudovat i jiné složky než protichemickou, zdravotní a jednotku rychlého nasazení.

Šíří se spekulace, zda Vladimir Putin bude znovu kandidovat. Západní média konstatují, že dokázal veřejnost ošálit natolik, že opozice nemá žádné šance. Co soudit o situaci v Rusku do budoucna i s přihlédnutím ke vztahům Ruské federace se Západem?

Vliv Vladimira Putina ve vedení Ruska je značný. Putin se bude určitě snažit udržet. Opozice v Rusku je infiltrovaná jeho agenty, kteří vyvolávají podle potřeby rozkoly. Za takového stavu není opozice akceschopná a především jednotná.

V nedávných volbách na Slovensku se dostal do vyšší politiky rekordní počet menších stran včetně krajně pravicové LSNS Mariána Kotleby, kterou dokonce prezident Zeman označil ve svém prohlášení za fašistickou. Domníváte se, že by to příští rok mohlo u nás dopadnout stejně v reakci na problémy s migrační a finanční krizí?

Po vítězství ČSSD ve volbách byla v BIS problematika extremismu značně omezována. Já jsem byl dokonce obviněn i z trestného činu „šíření poplašné zprávy“. Migrační krize je pro extremisty vítaným soustem a živnou půdou. Ovšem současný prezident ČR je v mnoha případech podněcovatelem extrémních postojů, což se také prokáže při příležitosti nadcházejících voleb. Pro vznik radikálních organizací a stran je nutná nespokojenost občanů a toho využil kupříkladu na Slovensku Marián Kotleba. Velmi trefně se k tomu vyjádřila někdejší slovenská herečka a diplomatka Magda Vášáryová.

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jan Štěpán
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Arogantní prezident. Jan Přeučil a Eva Hrušková bez obalu

4:44 Arogantní prezident. Jan Přeučil a Eva Hrušková bez obalu

ROZHOVOR „Nezpívat a hrát bez diváků? To je jako léčit bez pacientů a vařit bez strávníků,“ říkají h…