Když jste kandidovala do Senátu, jedním z vašich bodů, který jste slíbila prosazovat, mělo být zlepšení pracovních podmínek pro zdravotníky za účelem zamezení jejich odchodu do zahraničí nebo do třetí sféry. Jak se to daří?
Tohle se nedaří v podstatě vůbec nikomu. Ani Lékařské komoře, ani Ministerstvu zdravotnictví. Jediná cesta, aby zde lékaři zůstali, je zvýšení platů. Nic jiného. Potom menším problémem v tomto směru je komplikovaný přístup k postgraduálnímu vzdělávání a tak dále. Řekla bych však, že to nehraje až tak velkou roli. Náměstek ministra zdravotnictví Josef Vymazal se snaží v podstatě ten systém vzdělávání zjednodušit, takže si myslím, že to bude dobré. Hlavním problémem jsou platové podmínky, protože když vylezete ze školy v 25 letech, máte dvacet tisíc - i se službami - a máte začít normálně fungovat... Jdete-li kousek na Západ, do Německa, je ten poměr úplně někde jinde. Ti doktoři tu prostě zůstávat nebudou.
Všechny vaše iniciativy v poukazování právě na cíleně předražené nákupy lékařských přístrojů, korupci a podobně, což jste táhla až do Bruselu, jsou v tuto chvíli z vaší strany již uzavřeny? Sledujete soudní procesy například ohledně kontroverzního operačního programu ROP Severozápad, kvůli němuž šlo už několik vysoce postavených lidí do vazby?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Bartoš