Babišova poslankyně narovinu: Výměna Němečka byl Sobotkův mediální tah. Zato Dienstbier...

17.12.2016 19:54 | Zprávy

ROZHOVOR „Dle mého názoru byla výměna ministra zdravotnictví od pana premiéra především mediálním tahem s nejistým výsledkem. S výměnou ministra pro lidská práva Dienstbiera však mohl přijít daleko dříve,“ domnívá se v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz jablonecká poslankyně Jana Pastuchová (ANO), která se celý profesní život věnuje zdravotnictví. Reaguje i na tvrzení, že Andrej Babiš chce údajně zprivatizovat zdravotnictví. „Jde o nepodložené mediální spekulace, které ostatní politické strany akorát zneužívají proti Andreji Babišovi a celému hnutí ANO. Další z mnoha nefér útoků, které nás však posilují, nikoliv zastrašují,“ uvedla.

Babišova poslankyně narovinu: Výměna Němečka byl Sobotkův mediální tah. Zato Dienstbier...
Foto: archiv poslankyně
Popisek: poslankyně Mgr. Jana Pastuchová (ANO)

Nemocnice trápí mimo jiné nedostatek zdravotních sester. Je to údajně i kvůli systému vzdělávání, kdy od určité doby musí mít všechny zdravotní sestry vysokou školu. Připravuje se změna, jste dokonce zpravodajkou této novely. Odkdy by mohla platit?

Je mojí osobní prioritou, aby tato novela prošla, neboť se jí zabývám celé tři roky svého působení v Poslanecké sněmovně. Pevně věřím, že by mohla vejít v platnost podle plánu, tedy 1. září 2017.

Dalším důležitým důvodem jsou peníze. Nový ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík řekl, že není jiný nástroj, jak sestry vrátit k lůžkům, než peníze. A ty musejí být podle něj adresné a navrhuje příplatek za směnnost. Váš názor?

Vyšší finanční ohodnocení je určitě jedno z dalších opatření. Dále je ještě důležitá změna personální vyhlášky v tom smyslu, aby nemocnice nebraly minimální požadavky stejně jako požadavky maximální. Rozhodně ale musíme také pracovat na tom, aby se vrátila ztracená prestiž zdravotních sester a zdravotních škol.

Když už jsem zmínil nového ministra zdravotnictví Ludvíka. Má podle vás smysl měnit ministra 11 měsíců před volbami?

Pro nového ministra nebude rozhodně lehké se seznámit se všemi zákony, které čekají na projednání. Dle mého názoru byla výměna ministra zdravotnictví od pana premiéra především mediálním tahem s nejistým výsledkem. S výměnou ministra pro lidská práva Dienstbiera však mohl přijít daleko dříve.

Ještě jedna otázka v souvislosti s Andrejem Babišem. Na něj vyrukovali před krajskými volbami jeho političtí soupeři s tvrzením, že chce privatizovat zdravotnictví. Co byste k tomu řekla?

Jde o nepodložené mediální spekulace, které ostatní politické strany akorát zneužívají proti Andreji Babišovi a celému hnutí ANO. Další z mnoha nefér útoků, které nás však posilují, nikoliv zastrašují.

V novele týkající se doplatků na bydlení pro chudé lidi máte nějaké pozměňovací návrhy. Můžete, prosím, srozumitelně vysvětlit jaké? 

Aktuálně projednávaná novela zákona o hmotné nouzi ruší pravomoc obcí, aby se podílely na rozhodování o tom, komu se na jejich území budou poskytovat dávky hmotné nouze. To je podle mého názoru špatně, měly by mít možnost alespoň nějak do tohoto procesu zasáhnout. Navrhuji tedy, aby u každého žadatele z jejich katastru doporučily postup, jak s daným žadatelem dále pracovat, jak ho motivovat a stabilizovat jeho sociální situaci. Právě obce mají k žadatelům nejblíže, znají často jejich historii, rodinu, podmínky, ve kterých žijí, atd. Zapojení obce rovněž zjednoduší spolupráci s dalšími zainteresovanými institucemi. Dále usiluji o to, aby se Úřad práce ČR zabýval konkrétními živými klienty a nesepisoval další zbytečné formální dokumenty. Snažím se tedy o zrušení tzv. motivačního plánu, který je rovněž součástí novely.

Také navrhujete, aby dávky na živobytí úřady částečně dávaly formou poukázek na nákup zboží. Je cílem takového opatření, aby někteří nezodpovědní jedinci dávky ve formě peněz neprohráli třeba v automatech?

Ano, tento způsob vyplácení již existuje, ale příliš se nepoužívá. Můj pozměňovací návrh předkládám tak, aby se na poukázky přešlo v případě, že dotyčný poruší určité podmínky. Poukázky nemůžete naházet do automatu, ani si za ně koupit alkohol a podobně. Nejsem naivní a vím, že pokud někdo bude chtít, tak si najde nějakou okliku. Proč mu to ale usnadňovat, vždyť jde o peníze daňových poplatníků.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

MUDr. Milan Brázdil byl položen dotaz

Podle mě dezinformujete vy, když tvrdíte, co tvrdíte

Dobrý den, pane Brázdile, obracím se na vás zde, protože mi to přijde důvěryhodnější, i když mi zřejmě neodpovíte, snad si to aspoň přečtete. Jestli vás zajímá, co si myslím o korespondenční volbě tak vám řeknu, že je mi to úplně jedno, spíš mě štve, že vy poslanci (koalice i opozice) řešíte právě t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Srab Rakušan. Vrátit mu to do toho jeho...“ Matka studentky zabité na FF UK po včerejšku přitvrdila

9:14 „Srab Rakušan. Vrátit mu to do toho jeho...“ Matka studentky zabité na FF UK po včerejšku přitvrdila

Včera mohla poprvé nahlédnout do kompletního vyšetřovacího spisu masové vraždy spáchané Davidem Kozá…