Benešík vzkazuje Rusku: Proč jste jen benzínová pumpa? Chcete se vyrovnat silným, ale nemáte na to

23.10.2018 11:15 | Zprávy

ROZHOVOR Už jako kluk zajímající se o politiku si dnešní místopředseda KDU-ČSL a předseda poslaneckého výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík vzpomíná, jak v přímém přenosu Československé televize sledoval podpis smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu, kterou v prosinci 1987 podepsali Michail Gorbačov a Ronald Reagan. Nyní americký prezident Trump pohrozil, že ji po více než 30 letech vypoví, neb ji podle něj Rusové nedodržují. Což je podle Benešíka klíčové sdělení. O Rusku říká: „Proč země, která má tak obrovský potenciál, funguje jako benzínová pumpa a nevyužívá svých možností? A kompenzuje to tím, že dělají silovou politiku vůči svému okolí?“ ptá se v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Benešík vzkazuje Rusku: Proč jste jen benzínová pumpa? Chcete se vyrovnat silným, ale nemáte na to
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Ondřej Benešík

Americký prezident Donald Trump chce odstoupit od smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF), kterou podepsali Gorbačov a Reagan v prosinci 1987. Je to vážný problém? Jaké o tom máte informace?

Vrátil jsem se právě z Kanady, tato zpráva mě zastihla na cestě. Přiznám se, že nemám úplně přesně informace. Ale jako kluk, který se už zajímal o politiku, si vzpomínám na ten podpis mezi Gorbačovem a Reaganem. Bylo to v přímém přenosu tehdejší Československé televize. Klíčové sdělení, které v tomto ohledu je, že tu smlouvu Rusko porušuje.

Ano, Američané, respektive Pentagon i velení NATO, obviňují Rusy, že smlouvu, která zakazuje balistické rakety a řízené střely s dosahem 500 až 5 500 kilometrů, porušují už několik let. Máte takové poznatky?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rukopis Dozimetru v Praze. Podrazy, korupce, pivo za 100 korun. Urban účtuje s papaláši

18:00 Rukopis Dozimetru v Praze. Podrazy, korupce, pivo za 100 korun. Urban účtuje s papaláši

Architekt, pražský zastupitel a kandidát SPD na primátora hlavního města Prahy Milan Urban v rozhovo…