Bezpečnostní poradce premiéra Sobotky promlouvá. A možná vás hodně překvapí

26.12.2016 9:34

ROZHOVOR Nemám křišťálovou kouli, nicméně se domnívám, že příští rok bude pro EU možná ještě horší než ten letošní. Dál se bude zvětšovat rozdíl v názorech na migrační krizi mezi vládnoucími elitami a jejich voliči. To předpovídá bezpečnostní expert, jenž byl náměstkem ministra obrany a pak českým velvyslancem v Indii a v Japonsku, Jaromír Novotný. Nyní pracuje v týmu poradců premiéra Bohuslava Sobotky.

Bezpečnostní poradce premiéra Sobotky promlouvá. A možná vás hodně překvapí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaromír Novotný

Anketa

Bojíte se jít na vánoční trhy?

73%
27%
hlasovalo: 4792 lidí

Nedávno došlo k útoku na vánoční trhy v Berlíně. Zemřelo dvanáct lidí, protože do nich opět najel terorista kamionem. Evropa nad oběťmi stále truchlí, ale s praktickými kroky či činy je to horší. Jaké by měly být, aby se podobným zvrhlostem zabránilo?

Vlády členských zemí EU by měly převzít kontrolu nad hranicemi svých zemí, protože EU jako celek není ani po dvou letech trvání migrační krize schopna účinně kontrolovat vnější hranice. Volnost pohybu osob uvnitř EU se tak obrátila proti členským zemím. „Balkánská“ trasa sice byla díky pomoci zemí Visegrádské čtyřky Makedonii, Srbsku a Bulharsku zastavena, ale námořní trasa Libye–Itálie funguje nerušeně dál a nikdo z vedení EU si toho nevšímá. Než se vedoucí představitelé EU proberou ze svého snu o multikulturalismu a potřebnosti migrantů, bude počet obětí z řad občanů členských zemí EU ještě nějaký čas narůstat.

Záleží na tom, jak vysoká bude mez trpělivosti občanů v jednotlivých zemích, kde k těmto útokům opakovaně dochází. Jedenadvacátého prosince 2016 ostatně bavorský ministr financí prohlásil pro noviny Die Welt, cituji: „Minulý rok jsme ztratili kontrolu nad svými hranicemi, teď začínáme ztrácet kontrolu nad ulicemi a náměstími. Jestliže jsme vykázali padesát odmítnutých azylantů, není to žádné masové vracení, protože tu máme statisíce odmítnutých. Potřebujeme proto rozsáhlejší plán nuceného odchodu. Dnes jde o ochranu vlasti.“ Zdá se, že alespoň jeden z politiků si začíná rozsah problému uvědomovat.

Jaké jsou podle vás důvody podobných atentátníků.?Jde o nenávist ke křesťanům alias křižákům či káfirům alias nevěřícím, anebo mají útočníci i nějaké dlouhodobější psychické problémy, třeba jako Olga Hepnarová, která v Praze v roce 1973 úmyslně náklaďákem zabila osm lidí?

Ke všem teroristickým útokům v EU za poslední dva roky se přihlásily organizace propagující takzvaný džihád, tedy svatou válku proti nevěřícím a odpadlíkům od té jediné správné víry, radikální formy sunnitského islámu. Teroristé sami sebe prohlašují za vojáky buď takzvaného Islámského státu nebo al-Káidy či dalších podobných skupin bojujících ve světě, například v Sýrii, Afghánistánu, Nigérii a tak dál.

Měli bychom si konečně přiznat, že jsme ve válce, kde nejde o suroviny nebo území, ale jsme ve válce, kde jde o zničení našich hodnot, naší euroatlantické civilizace. Tím, že elity na západ od hranic Visegrádské čtyřky rezignovaly na kontrolu svých hranic a umožnily nekontrolovanou invazi téměř dvou milionů převážně muslimů do západní části EU, vytvořily podmínky pro boj islámských bojovníků uvnitř EU.

Srovnávat tyto bojovníky s Olgou Hepnarovou nelze. Oni jsou fanatici víry, ona byla psychicky nemocná osoba.

Německo má hranice s Českem. Do jaké míry lze předpokládat, že se – i když je v Česku uprchlíků z muslimských zemí zatím pomálu – násilí přesune i k nám?

Dokud u nás nevznikne ucelená muslimská komunita, která by teroristům mohla poskytovat potřebné zázemí, tak je nebezpečí teroristického útoku malé, i když akci takzvaného „vlka samotáře“ nelze nikdy vyloučit.

Dokonce jsem slyšel předpověď, že by po potření Daesh určitý subjekt jako Islámský stát mohl vzniknout přímo na území Evropy. Co vy na to?

Domnívám se, že zatím v EU neexistují podmínky pro vznik takzvaného Islámského státu, zatím nevidím možnost, že by teroristé mohli kontrolovat nějaký souvislý pás území tak, jako je tomu nyní v oblasti Iráku a Sýrie. Na druhou stranu již v EU existují části velkých městských aglomerací, kde je uplatňováno právo šaría. Jedná se o takzvané „no-go zóny“, o kterých se již občas zmiňují i západoevropská média.

Nedávno byl zabit v Turecku ruský velvyslanec. Komu je taková vražda prospěšná?

Takzvaný Islámský stát se již mnohokrát nechal slyšet, že se pomstí všem, kteří proti němu bojují. Útok a vražda ruského velvyslance v Turecku je pomstou za pomoc Syřanům v boji proti islámským radikálům. Chtějí tím ukázat, že mohou bez problémů napadnout představitele ruského státu. Totéž se může stát velvyslancům každého ze států koalice, která bojuje proti takzvanému Islámskému státu při osvobozování iráckého Mosulu. Ve stejný den, kdy byl zavražděn ruský velvyslanec, byla slyšet rovněž v Ankaře střelba v okolí ambasády USA. Tyto události mohou oslabit pozici Turecka, protože není schopno ochránit diplomatickou komunitu a to je špatně.

Myslíte si, že oslabená EU se v novém roce vypořádá se všemi výzvami, které přijdou? Jednání o brexitu, vztahy s Tureckem, další uprchlická vlna...

Nemám křišťálovou kouli, nicméně se domnívám, že příští rok bude pro Evropskou unii možná ještě horší než ten letošní. Dál se bude zvětšovat rozdíl v názorech na migrační krizi mezi vládnoucími elitami a jejich voliči. Krize eura v souvislosti s ekonomickými problémy Řecka nebude vyřešena, nastupuje krize italského bankovního systému, budou zemské a federální volby v Německu, volby ve Francii, volby v Holandsku, volby v Rakousku a možné volby v Itálii. Ve všech zmiňovaných zemích mají vládnoucí strany stále větší a větší problémy a je více než patrný nástup pravicových „antievropskounijních“ stran.

Vztahy s Tureckem jsou na bodu mrazu, začnou nelehká jednání s Velkou Británií o brexitu. Situace na Ukrajině se rovněž nelepší, ba právě naopak, a nikdo není připraven platit účty. Ani Rusko, ani EU a domnívám se, že ani nová americká administrativa. Vliv EU v globálním světě bude nadále klesat, na její názor na řešení problémů Blízkého východu se asi nikdo už ptát nebude. Nové přerozdělení sfér vlivu ve světě možná budou řešit mezi sebou USA, ČLR a Rusko. Nové uspořádání na Blízkém východě budou pravděpodobně řešit Rusko, Turecko a Irán, opět bez EU.

Od některých neziskových organizací jsou slyšet požadavky, že by měla být azylová politika v rámci EU sjednocena tak, aby ji měly všechny „eurostáty“ stejnou. Co si o tom myslíte?

Je to nesmysl, země EU nemají stejnou životní úroveň, tak jak to chcete nastavit? Všichni imigranti budou mít nárok na sociální dávky obvyklé v Německu? Jsou tam nejvyšší, proto tam migranté chtějí. Tím vyvoláte rozpad sociálních systémů ve zbytku zemí EU, snad s výjimkou Švédska. Migranti by měli vyšší sociální dávky, než jsou důchody například u nás, nemluvě o Bulharsku nebo Rumunsku. Tento nápad již měli někteří němečtí politici. Když by to Evropská komise (EK) přijala, tak by tím definitivně nastartovala rozpad EU. Nepředpokládám, že by EK byla schopna se sjednotit na sociálních dávkách obvyklých například v Bulharsku. To by se asi příval migrantů zastavil sám.

V USA masírují Donalda Trumpa za jeho snahy urovnat vztahy s Vladimirem Putinem. Podaří se to, anebo zvítězí protiruské síly?

Musím zopakovat, že nemám křišťálovou kouli. Ale domnívám se, že nová americká administrativa bude méně ideologická a více pragmatická než ta odcházející. Samozřejmě, že bude dělat politiku v zájmu USA, co jim bude škodit, to se bude snažit pragmatickým jednáním změnit a tím myslím i jednání s Ruskem. Podle zatím známých nominací do jeho týmu jsou tam většinou pragmatici.

Takže máme očekávat ještě turbulentnější rok, než byl tento?

V průběhu rozhovoru jsem na tuto otázku již odpověděl. Žijeme ve světě chaosu, kde neplatí žádná pravidla, jen pravidla silnějšího. Je mi líto, ale lépe již bylo.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jan Rychetský

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dluh 1 000 000 000 000 eur, německá past eurozóny. Expert na EU ukazuje, k čemu potichu dochází

19:53 Dluh 1 000 000 000 000 eur, německá past eurozóny. Expert na EU ukazuje, k čemu potichu dochází

ROZHOVOR Třetina Britů je ochotna přistoupit na tvrdý brexit, protože dění kolem něj považují za pon…