Biskup David: Nemyslete na to, co kvůli covidu nemůžete, ale radujte se z toho, co můžete. Nabídněte pomoc

24.12.2020 18:00 | Zprávy

ROK S COVIDEM A TEN PŘÍŠTÍ Letošní pandemie koronaviru se samozřejmě nevyhnula ani církevním institucím, které často provozují domovy pro seniory, hospice a další sociální a zdravotnická zařízení. Někteří kněží se i zapojili do krizové intervence jako psychologové nebo působí přímo v nemocnicích coby nemocniční kaplani, krom toho pomáhají i v řadě jiných oblastí. Jak si katolická církev v současné době vede, a jakým způsobem vůbec letos proběhnou vánoční bohoslužby, jsme se zeptali biskupa Martina Davida, který slouží v ostravsko-opavské diecézi jako apoštolský administrátor. On sám si už nepříjemnou infekcí prošel a jeden z jeho kolegů – duchovních dokonce zákeřné chorobě podlehl.

Biskup David: Nemyslete na to, co kvůli covidu nemůžete, ale radujte se z toho, co můžete. Nabídněte pomoc
Foto: Archiv ostravsko-opavské diecéze
Popisek: Biskup ostravsko-opavské diecéze Martin David

Co znamenal letošní krizový rok pro ostravsko-opavskou diecézi? Jak se vaše biskupství vyrovnalo například s omezením bohoslužeb a vůbec s menším kontaktem s věřícími na větších církevních akcích?  

Letošní rok byl po všech stránkách jiný než všechny předchozí. Jarní uzavření kostelů i podzimní omezení počtu účastníků na bohoslužbách zcela změnilo duchovní péči ve farnostech. Na tyto nové okolnosti bylo potřeba reagovat a hledat nové způsoby jak dále pokračovat v naší službě tak, abychom zůstali s lidmi v kontaktu a byli jim nablízku. Kde to bylo možné, začali kněží streamovat mše svaté a modlitby na internetu, poskytovali individuální duchovní péči. Jedna farnost začala dokonce pro kontakt s věřícími používat aplikaci mobilní rozhlas. Život církve se více odehrával v rodinách, které se víc než dříve scházely ke společné modlitbě.

Podílely se některé charitativní organizace vaší diecéze na pomoci postiženým koronavirem kupříkladu v nemocnicích, domovech důchodců či ústavech sociální péče? Probíhala také on-line výuka v církevních školách v našem kraji?

Oblastní charity, které v diecézi zřizujeme, provozují několik domovů pro seniory, v Ostravě máme Hospic sv. Lukáše a mobilní hospic sv. Kryštofa. Další domovy provozují řeholní sestry. Ve všech těchto zařízeních se poskytuje zdravotní i ošetřovatelská péče a situace s pandemií se jich pochopitelně dotkla. Během roku se v některých z nich vyskytla nákaza koronaviru a bylo nutné ji akutně řešit. Kromě toho naprostá většina charit zajišťuje také terénní ošetřovatelskou a pečovatelskou službu, díky které je v kontaktu se stovkami klientů v jejich domácnostech. Nejen těm se během pandemie charita snažila obstarávat nákupy a další nezbytné věci. Do pomoci nemocnicím se zapojila například opavská charita, která ve svých chráněných dílnách začala šít roušky a také vyrábět ochranné štíty pro zdravotníky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Jan Štěpán

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Jak to chodí uvnitř SPD?

Myslíte, že je vaše podle všeho mizerná docházka do sněmovny skutečně tím důvodem, proč vás SPD chtěla na kandidátce upozadit? Jaké jsou vlastně poměry ve straně? Já mám někdy dojem, že o všem rozhodují jen Okamura s Fialou a zbytek členů jsou spíš jen figurky na šachovnici. A dost možná, když pak n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„A vy jste viděl spadlý kabel?“ O čem se mlčí kolem blackoutu

10:21 „A vy jste viděl spadlý kabel?“ O čem se mlčí kolem blackoutu

Jaké byly příčiny pátečního blackoutu v Česku? Pavel Janeček, bývalý předseda představenstva Pražské…