Biskup David: Nemyslete na to, co kvůli covidu nemůžete, ale radujte se z toho, co můžete. Nabídněte pomoc

24.12.2020 18:00 | Zprávy

ROK S COVIDEM A TEN PŘÍŠTÍ Letošní pandemie koronaviru se samozřejmě nevyhnula ani církevním institucím, které často provozují domovy pro seniory, hospice a další sociální a zdravotnická zařízení. Někteří kněží se i zapojili do krizové intervence jako psychologové nebo působí přímo v nemocnicích coby nemocniční kaplani, krom toho pomáhají i v řadě jiných oblastí. Jak si katolická církev v současné době vede, a jakým způsobem vůbec letos proběhnou vánoční bohoslužby, jsme se zeptali biskupa Martina Davida, který slouží v ostravsko-opavské diecézi jako apoštolský administrátor. On sám si už nepříjemnou infekcí prošel a jeden z jeho kolegů – duchovních dokonce zákeřné chorobě podlehl.

Biskup David: Nemyslete na to, co kvůli covidu nemůžete, ale radujte se z toho, co můžete. Nabídněte pomoc
Foto: Archiv ostravsko-opavské diecéze
Popisek: Biskup ostravsko-opavské diecéze Martin David

Co znamenal letošní krizový rok pro ostravsko-opavskou diecézi? Jak se vaše biskupství vyrovnalo například s omezením bohoslužeb a vůbec s menším kontaktem s věřícími na větších církevních akcích?  

Letošní rok byl po všech stránkách jiný než všechny předchozí. Jarní uzavření kostelů i podzimní omezení počtu účastníků na bohoslužbách zcela změnilo duchovní péči ve farnostech. Na tyto nové okolnosti bylo potřeba reagovat a hledat nové způsoby jak dále pokračovat v naší službě tak, abychom zůstali s lidmi v kontaktu a byli jim nablízku. Kde to bylo možné, začali kněží streamovat mše svaté a modlitby na internetu, poskytovali individuální duchovní péči. Jedna farnost začala dokonce pro kontakt s věřícími používat aplikaci mobilní rozhlas. Život církve se více odehrával v rodinách, které se víc než dříve scházely ke společné modlitbě.

Podílely se některé charitativní organizace vaší diecéze na pomoci postiženým koronavirem kupříkladu v nemocnicích, domovech důchodců či ústavech sociální péče? Probíhala také on-line výuka v církevních školách v našem kraji?

Oblastní charity, které v diecézi zřizujeme, provozují několik domovů pro seniory, v Ostravě máme Hospic sv. Lukáše a mobilní hospic sv. Kryštofa. Další domovy provozují řeholní sestry. Ve všech těchto zařízeních se poskytuje zdravotní i ošetřovatelská péče a situace s pandemií se jich pochopitelně dotkla. Během roku se v některých z nich vyskytla nákaza koronaviru a bylo nutné ji akutně řešit. Kromě toho naprostá většina charit zajišťuje také terénní ošetřovatelskou a pečovatelskou službu, díky které je v kontaktu se stovkami klientů v jejich domácnostech. Nejen těm se během pandemie charita snažila obstarávat nákupy a další nezbytné věci. Do pomoci nemocnicím se zapojila například opavská charita, která ve svých chráněných dílnách začala šít roušky a také vyrábět ochranné štíty pro zdravotníky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Proč jste proti vzniku NP Křivoklátsko?

V čem je problém? Podle mě, je dobře, že vznikají NP, přeci jen přírodu je třeba chránit, než si ji úplně zničíme - samozřejmě všeho s mírou. To zelené šílenství a ekoaktivisty (spíše ekoteroristy) neuznávám, ale proč bránit vzniku národního parku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman nečekaně zasáhl do bitvy kolem České televize

9:38 Zeman nečekaně zasáhl do bitvy kolem České televize

Na oslavy konce 2. světové války do Moskvy bych jel, pokud by to alespoň jedním milimetrem přispělo …