Biskup David: Nemyslete na to, co kvůli covidu nemůžete, ale radujte se z toho, co můžete. Nabídněte pomoc

24.12.2020 18:00

ROK S COVIDEM A TEN PŘÍŠTÍ Letošní pandemie koronaviru se samozřejmě nevyhnula ani církevním institucím, které často provozují domovy pro seniory, hospice a další sociální a zdravotnická zařízení. Někteří kněží se i zapojili do krizové intervence jako psychologové nebo působí přímo v nemocnicích coby nemocniční kaplani, krom toho pomáhají i v řadě jiných oblastí. Jak si katolická církev v současné době vede, a jakým způsobem vůbec letos proběhnou vánoční bohoslužby, jsme se zeptali biskupa Martina Davida, který slouží v ostravsko-opavské diecézi jako apoštolský administrátor. On sám si už nepříjemnou infekcí prošel a jeden z jeho kolegů – duchovních dokonce zákeřné chorobě podlehl.

Biskup David: Nemyslete na to, co kvůli covidu nemůžete, ale radujte se z toho, co můžete. Nabídněte pomoc
Foto: Archiv ostravsko-opavské diecéze
Popisek: Biskup ostravsko-opavské diecéze Martin David

Co znamenal letošní krizový rok pro ostravsko-opavskou diecézi? Jak se vaše biskupství vyrovnalo například s omezením bohoslužeb a vůbec s menším kontaktem s věřícími na větších církevních akcích?  

Anketa

Která z mrtvých osobností Vám nejvíce schází?

hlasovalo: 37661 lidí
Letošní rok byl po všech stránkách jiný než všechny předchozí. Jarní uzavření kostelů i podzimní omezení počtu účastníků na bohoslužbách zcela změnilo duchovní péči ve farnostech. Na tyto nové okolnosti bylo potřeba reagovat a hledat nové způsoby jak dále pokračovat v naší službě tak, abychom zůstali s lidmi v kontaktu a byli jim nablízku. Kde to bylo možné, začali kněží streamovat mše svaté a modlitby na internetu, poskytovali individuální duchovní péči. Jedna farnost začala dokonce pro kontakt s věřícími používat aplikaci mobilní rozhlas. Život církve se více odehrával v rodinách, které se víc než dříve scházely ke společné modlitbě.

Podílely se některé charitativní organizace vaší diecéze na pomoci postiženým koronavirem kupříkladu v nemocnicích, domovech důchodců či ústavech sociální péče? Probíhala také on-line výuka v církevních školách v našem kraji?

Oblastní charity, které v diecézi zřizujeme, provozují několik domovů pro seniory, v Ostravě máme Hospic sv. Lukáše a mobilní hospic sv. Kryštofa. Další domovy provozují řeholní sestry. Ve všech těchto zařízeních se poskytuje zdravotní i ošetřovatelská péče a situace s pandemií se jich pochopitelně dotkla. Během roku se v některých z nich vyskytla nákaza koronaviru a bylo nutné ji akutně řešit. Kromě toho naprostá většina charit zajišťuje také terénní ošetřovatelskou a pečovatelskou službu, díky které je v kontaktu se stovkami klientů v jejich domácnostech. Nejen těm se během pandemie charita snažila obstarávat nákupy a další nezbytné věci. Do pomoci nemocnicím se zapojila například opavská charita, která ve svých chráněných dílnách začala šít roušky a také vyrábět ochranné štíty pro zdravotníky.

Základní i střední školy, které biskupství zřizuje, fungovaly stejně jako ostatní školy v režimu distanční výuky. Velmi mě potěšili studenti Střední zdravotnické školy a Střední pedagogické školy sv. Anežky České v Odrách, kteří se na jaře i nyní na podzim ochotně a obětavě zapojili jako dobrovolníci v nemocnicích a domovech sociální péče.

Máte nějakou představu, jakým způsobem letos proběhnou vánoční bohoslužby v kostelích Moravskoslezského kraje? Jak se s nynějším nepříznivým stavem vyrovnáte?

Při přípravě vánočních bohoslužeb respektujeme omezení nastavená epidemiology. Nyní je možné kostely obsadit z 20 procent kapacity míst k sezení. Je to složitá situace, kterou musí každá farnost řešit individuálně podle velikosti kostela. Menší farní společenství v pohraničních oblastech Jesenicka a Bruntálska, kde jsou velké kostely, mají míst dostatek pro všechny i při nejpřísnějších omezeních.

Ve větších farnostech a ve městech je to obtížnější. Někde se například rozhodli uspořádat Půlnoční venku nebo zvýšili počet bohoslužeb. Jinde zavádějí různé formy registrace účastníků a do kostela se dostane jen omezený počet věřících. Těm, kteří se do kostela nedostanou, doporučujeme sledovat vánoční bohoslužby v televizi Noe, na internetu nebo poslech Radia Proglas.

Vánoce ale nejsou jen Štědrý den, vánoční bohoslužby pokračují i v dalších dnech a jejich kompletní přehled zveřejňujeme na webu diecéze či jednotlivých farností. Kostely kromě toho budou otevřeny i mimo časy bohoslužeb, aby se lidé mohli přijít pomodlit k vystavenému betlému.

Žijeme nyní v opravdu těžké době; vyhledávalo více lidí podporu u vašich kněží? Nebo chodili duchovní za některými starými a opuštěnými lidmi domů, aby jim ulehčili jejich těžký život a dodali vnitřní klid a rovnováhu...

Pro mnoho lidí bylo velmi obtížné to, že přišli o možnost přicházet do kostela na bohoslužbu. Duchovní se snažili být jim k dispozici. Lidé je mohli kontaktovat po telefonu, domluvit si individuální setkání nebo i návštěvu kněze doma. Máme kněze, kteří se zapojili do krizové intervence jako psychologové, i kněze, kteří působí přímo v nemocnicích jako nemocniční kaplani. Někteří se zapojili do dobrovolnické služby v zařízeních sociální péče.

A měli jste také mezi duchovními některé nakažené jedince? Neměli někteří z vašich kněží obavy sloužit mše v tak krizovou dobu, kdy hrozí riziko nákazy? Jaký to je vůbec pocit celebrovat mši s rouškou na obličeji?

Anketa

Jste pro dobrovolné testování antigenními testy ZDARMA?

76%
24%
hlasovalo: 7355 lidí
V průběhu epidemie se samozřejmě objevily i případy, kdy se duchovní nakazili. Sám jsem si onemocněním covid-19 prošel. Bohužel je jeden z našich kněží mezi těmi, kteří této nemoci podlehli. Obavy z nákazy se nevyhýbají ani duchovním. I přesto, že někteří patří díky svému věku či nemoci do rizikové skupiny, snaží se zůstávat ve službě. Celebrovat mši v roušce není vůbec příjemné ani snadné, protože to znamená bezmála hodinu v ní mluvit. Naštěstí pravidla umožňují v některých okamžicích například během kázání roušku sundat.

Co byste vzkázal lidem, zvláště před Vánocemi, kteří v současné době snášejí velmi těžce tíživou atmosféru ve společnosti s nedostatkem sociálních kontaktů?

Především, aby se snažili myslet pozitivně. Každá krize i tato jednou skončí. Není moudré se koncentrovat na to, co právě vzhledem k pandemii nemohu, ale radovat se z toho, co mohu. Není také dobré se nechat zavalit množstvím negativních informací, spíše si dopřát radost v podobě pěkné knihy, hudby či filmu a návštěvu, která se nemohla uskutečnit nahradit alespoň telefonátem s někým, s kým si mohu popovídat. Důležitý vzkaz má tato situace i pro nás, kteří sociální kontakty máme. Všímejme si ve svém okolí lidí, kteří jsou sami, a zkusme jim nabídnout pomoc.

Jak byste hodnotil celkovou situaci ve společnosti v roce 2020. Zlepšila se? Začali si lidé více pomáhat a táhnout za jeden provaz, když nám je hůře?

Myslím si, že je ještě brzy na to situaci hodnotit. Během jara byla ve společnosti vidět snaha se s krizí poprat. Letní uvolnění bylo pro řadu lidí nadějí, že bude dobře. Podzimní vlna nákazy se mnoha lidem snáší podstatně hůř a je znát i jistá míra apatie a nervozity. Přesto se vždycky v takovýchto situacích projevuje i solidarita a lidská dobrota. Jsou to tisíce lidí, kteří s pandemií stále bojují a pomáhají profesionálně či dobrovolnicky. Na řádcích pandemie se píšou i příběhy obětavosti a hrdinství mnoha lidí. Bylo by špatné to nevidět a chtěl bych všem těmto často bezejmenným hrdinům pandemie poděkovat.

Mnoho podnikatelů, živnostníků, opozičních politiků, ale i lékařů často kritizuje vládu za poněkud chaotické a nepředvídatelné kroky – různá nařízení, které jim ztěžují život. Dal byste kritikům za pravdu anebo v současné těžké situaci, se kterou nemáme dostatek zkušeností, nejde nic jiného dělat? 

Pro všechny je to zcela nová situace, kterou nikdo dřív nemusel řešit. Být ve vládě v této složité pandemické době není snadné a chyby se dít mohou. Vidíme, že problém se zvládáním koronavirové krize má nejen Česká republika, ale zápasí s ní všechny země v Evropě i ve světě. Je zřejmé, že pandemie těžce poznamená celý život společnosti i ekonomiku na dlouhou dobu. Jen společným úsilím, kterému dá někdo jasný směr, se z následků pandemie můžeme dostat. Denně se modlím, aby ti, kteří mají zodpovědnost, nebyli jen korouhvičkou ve větru, ale tento jasný směr dokázali ukazovat.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český lev a dva ocasy... Přestřelka pokračuje. Konečná posílá Černochové trochu jiné tričko

19:39 Český lev a dva ocasy... Přestřelka pokračuje. Konečná posílá Černochové trochu jiné tričko

Jak je to podle průzkumu se spokojeností lidí v ČR se členstvím v EU? I o tom mluví v rozhovoru euro…