Blížíme se k fašismu, mezi lidmi se šíří strach. Petr Hampl vysvětluje, proč v kavárně propukla panika z nové strany Václava Klause

22.04.2019 18:37 | Zprávy

ROZHOVOR „V tuto chvíli je tu šest parlamentních stran, které prosazují stejný program, stejný politický styl a zastupují stejnou skupinu lidí: ODS, ČSSD, TOP 09, STAN, KDU-ČSL a Piráti. Rozdíly jsou kosmetické. Chcete předsedu v obleku, nebo s dredy? Vousatého, nebo oholeného? Jiný rozdíl není,“ říká sociolog Petr Hampl v rozhovoru pro ParlamantníListy.cz. „Blížíme se k fašistickému režimu, ale pořád si u nás žijeme mnohem svobodněji než lidé v západní části Evropy. Nicméně pokud nedojde k radikální politické změně, dlouho to nevydrží. Seznam témat, o kterých je zakázáno mluvit na veřejnosti, rychle roste. A státní moc i neziskovky postupují stále bezohledněji,“ varuje.

Blížíme se k fašismu, mezi lidmi se šíří strach. Petr Hampl vysvětluje, proč v kavárně propukla panika z nové strany Václava Klause
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Hampl

V souvislosti s hlasováním o odvolání Václava Klause mladšího ze školského výboru Sněmovny upozorňujete na svůj text o zločinecké kartelizaci české politiky. „Jde o to, že několik politických stran prosazuje stejný program, všechny jsou propojeny sítí vztahů a jednají v takové shodě, jakoby se fakticky jednalo o jeden subjekt. Pokud se takovému kartelu podaří ovládnout pole, fakticky tak končí demokracie – voliči mají na vybranou pouze mezi různými členy kartelu. Dalším logickým krokem je likvidace občanských svobod a prohlášení politického programu kartelu za jedinou povolenou ideologii,“ píšete v něm. Kdo je členem tohoto kartelu? Jsou to strany označované jako takzvaný „demokratický blok“? A v jaké je to fázi?

Myslím, že to není zásadní politologický objev. Většina občanů si to více či méně uvědomuje. V tuto chvíli je tu šest parlamentních stran, které prosazují stejný program, stejný politický styl a zastupují stejnou skupinu lidí: ODS, ČSSD, TOP 09, STAN, KDU-ČSL a Piráti. Rozdíly jsou kosmetické a týkají se výhradně marketingové prezentace. Chcete předsedu v obleku, nebo s dredy? Vousatého, nebo oholeného? Jiný rozdíl není.

Ty strany, žel, spojuje i společné přesvědčení, že občané se nemají podílet na řízení své země jinak než výběrem mezi těmito stranami. Jakékoliv nakročení směrem k demokracii pokládají za hrozbu, která musí být potlačena. V důsledku to pak vede k tomu, že strany kartelu rezignují na prosazování jakýchkoliv pozitivních programů, ale všechnu sílu soustřeďují na likvidaci konkurence mimo kartel. Oklikou jsme se tak vrátili k vedoucí úloze strany. S tím rozdílem, že nový systém poskytuje mnohem více korupčních příležitostí a chová se bezohledněji k řadovým pracujícím.

Zmínil jste také likvidaci občanských svobod...

Ta intenzivně postupuje. Blížíme se k fašistickému režimu, ale pořád si u nás žijeme mnohem svobodněji než lidé v západní části Evropy. Nicméně pokud nedojde k radikální politické změně, dlouho to nevydrží. Seznam témat, o kterých je zakázáno mluvit na veřejnosti, rychle roste. A státní moc i neziskovky postupují stále bezohledněji. Třeba to, že ministr vnitra každé dva týdny vyhrožuje trestním stíháním za vyjádření nesprávného názoru. Mezi obyvatelstvem se logicky šíří strach, mnozí se bojí i třeba jen lajknout příspěvek na facebooku.

Dají se vystopovat nějaké příčiny takového zhroucení demokracie?

Dříve tomu bývalo tak, že různé strany zastupovaly různé skupiny obyvatelstva. Někdo spíše zemědělce, jiný spíše řemeslníky, další třeba dělníky z továren. Jenže dnes je situace jiná v tom, že veškerou moc koncentrovala úzká skupina korporátních manažerů, aktivistů neziskovek, byrokratů a intelektuálů. Nemá smysl zastupovat nikoho jiného. Mnoho komentátorů řeší, odkud pocházejí voliči které strany. Ale mnohem podstatnější je, kdo tu stranu financuje, kdo ji podporuje v médiích a odkud jsou její aktivisté. Když si položíte tyhle otázky, vidíte mezi zmíněnými stranami úplnou shodu.

Jak to ovlivňuje politické rozhodování?

Jedním z důsledků je to, že otázky, o kterých by se mělo debatovat, jsou zakazovány. Zatímco dříve existovalo více názorů, dnes je jeden oficiální názor kartelu, a všechno ostatní je označováno za nebezpečný extremismus, dílo ruských agentů a podobně. Z krátkodobého hlediska to stranám kartelu zjednodušuje situaci, jenže ono to taky znamená, že téměř jakákoliv běžná debata či vyjádření názoru ohrožuje systém. Systém je křehký, vyhrožování obyvatelům pomáhá jen omezeně a snadno může dojít ke zhroucení, resp. k revoluční změně.

Když už jsme u Václava Klause mladšího. Jak hodně poškodí jeho vyloučení ODS? Nebo jí to snad v něčem pomůže?

ODS přišla o svého nejpopulárnějšího politika, ale předpokládám, že to nebude mít významnější dopad. ODS je dnes především velmi výkonný byrokratický aparát a síť buněk sestávajících hlavně z lidí závislých na centrálně přidělovaných dotacích a na státních zakázkách. Tento systém nebyl jinak narušen. Naopak, teď bude jeho chod o něco hladší. A žádné myšlenky ani ideály už ODS stejně dávno nehájila.

Druhá věc ovšem je, že politický projekt Václava Klause má potenciál rozbít celý stávající systém. Musíme totiž brát v úvahu, že současný systém vlády neziskovek, korporací a byrokracie podle všeho není schopen reformy. Je schopen brutálně potlačit opozici, nebo se zhroutit. Nic mezi. Proto ta panika v pražské kavárně.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Ve frakci Patrioti pro Evropu překreslíme mapu Evropy

Co přesně tím myslíte? Jak překreslit? A věříte tomu, že je EU reformovatelná, a že to dokážete? Vaše frakce je údajně třetí nejsilnější, to znamená, že nemáte většinu. Navíc mi přijde, že s těmi největšími nesmysli přichází EK a nevím, zda jim tak můžete zabránit? Fandím vám, jen si nemyslím, že je...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konec se blíží. Profesor Jiří Svoboda PL o lhaní a dnešku

12:00 Konec se blíží. Profesor Jiří Svoboda PL o lhaní a dnešku

„Sále častěji mne napadá, že se blíží konec. Definitivní a neodvratný.“ Tato slova cituje režisér, p…