Po teroristických útocích v Paříži upozornil před hlasováním o tříměsíčním prodloužení výjimečného stavu v Národním shromáždění francouzský premiér Manuel Valls na hrozbu použití chemických či biologických zbraní teroristy. Také britský ministerský předseda David Cameron varoval, že se teroristické skupiny jako Islámský stát či al-Káida pokusí získat chemické, biologické a radioaktivní bojové prostředky. Je reálné, že by se jim to podařilo? Jaká je podle vás dostupnost takových zbraní?
Především je si třeba uvědomit, že Islámský stát v boji proti křesťanskému světu v této fázi nepotřebuje zbraně. Jsem vnitřně přesvědčen, že vlna uprchlíků nebyla živelná, ale byla to první etapa tohoto boje, za níž následovala druhá etapa, teroristické útoky. To vše vyvolává paniku, strach a vede k tomu, že při přijímání protiopatření jsme nuceni používat prostředky, které anulují či alespoň omezují ty hodnoty, na nichž je budována naše společnost. Takže se tím dokazuje, jak vágní jsou tyto hodnoty, když se mohou porušovat. Útok Islámského státu je veden především proti Evropě, která je centrem křesťanství, a z jejích různých náboženství proti katolicismu. A jeho centrem nejsou USA nebo Čína či Asie a Afrika, ale právě Evropa. Vlna uprchlíků pomáhá rozrušovat evropské společenství a přijetí kvót k jejich rozmístění ještě více napomáhá, aby byly uprchlickou vlnou zasaženy všechny státy, aby se v nich vytvářela ohniska islámského světa. Protože nikoliv ona, ale okolí se bude více přizpůsobovat. Stavíme například islamistům mešity, dáváme jim tlumočníky, nezbytné hmotné zázemí atd. Postavil Islámský stát jediný katolický kostel? Tím se bude stále narušovat společenství křesťanského světa. Poté může přijít třetí etapa, která zasáhne třeba i USA; to zase z hlediska mocenské pozice. Je to tedy ideologický boj, který nepotřebuje sofistikované zbraně, ale fanatiky. V tom je i příčina, proč v boji proti IS nestačí jen likvidovat jeho vůdce – teroristé nepotřebují pokyny od jednoho vůdce, pokyny jim dává sama ideologie. Vzpomeňme jen, jak křesťanství bojovalo kdysi proti pohanům a jiným „bezvěrcům“. Křižácké výpravy také nepotřebovaly jednoho vůdce, vůdcovskou roli plnila ideologie křesťanské víry. A pokud mám odpovědět i na otázku zbraní, cožpak v nich je něco tak sofistikovaného a nového, že by je nikdo jiný nemohl vyvinout? Poprvé se plyn použil v roce 1915 u belgického města Ypres, od toho dostal i jméno. Biologické zbraně zkoušeli už nacisté. Co je na nich technicky tak mimořádného? Dokonce ani princip atomové bomby nebyl jen v rukou USA. Atomové zbraně mimochodem vyvíjeli jak Japonci, tak Němci. A v jejich nosičích se dostali Němci dále než Američané nebo Rusové – podkladem jejich prvních raket byly německé střely V-1 a zejména V-2. Američané si sebrali von Brauna, Rusové či Sověti poslali Koroljova, aby přivezl V-2 a vědce, kteří tuto zbraň vyvíjeli. Dokonce těmto vědcům dovolili vzít si s sebou rodiny a osobní majetek, soustředili je na jednom místě a doslova vyždímali jejich znalosti. To je jiná kapitola, ale dokazuje, že nic není nemožné.
Průzkum provedený deníkem The Sun ukázal, že 19 procent britských muslimů projevuje určitou náklonnost pro ty muslimy, kteří odcestují do Sýrie, aby se připojili k Islámskému státu. Je taková podpora v podstatě jednoho z pěti muslimů potvrzením extremismu a radikalizace a jak s tím může Velká Británie bojovat?
I bez průzkumů je jasné, že každý věřící věří své víře a bude usilovat o její prosazení. Spíše se divím, že toto procento je relativně nízké, tipnul bych si na podstatně vyšší.
Z tohoto pohledu je ještě varovnější situace ve Francii, protože loňský průzkum ICM Research ukázal, že se založením chalífátu v severní Sýrii a Iráku souhlasilo šestnáct procent dotázaných, v Británii sedm procent a v Německu pouze dvě procenta, přičemž kladný postoj k Islámskému státu projevilo dokonce 27 procent Francouzů ve věku mezi 18 a 24 lety. Jakým směrem mohou ovlivnit postoje Francouzů teroristické útoky v Paříži 13. listopadu, ale také vyhlášení výjimečného stavu nebo zintenzívnění útoků na pozice Islámského státu?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Václav Fiala