Bomba na Rusy, Havlův obdiv a igelitky plné peněz. Výtvarník Skalník vypráví o příteli Hrabalovi

26.04.2014 18:24 | Zprávy

ROZHOVOR O politice se v hospodě řeč nevedla. Nicméně Bohumil Hrabal, jenž se narodil před sto lety v Brně, měl obrovské sociální cítění a také měl rád Václava Havla. Takhle vzpomíná na nejpřekládanějšího tuzemského autora dvacátého století jeho kamarád, výtvarník Joska Skalník. Ten když přicházel celý v černém do hospody, Hrabal u stolu nedočkavě zvěstoval: Už jde, už jde.

Bomba na Rusy, Havlův obdiv a igelitky plné peněz. Výtvarník Skalník vypráví o příteli Hrabalovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Přebal knihy Bohumila Hrabala Obsluhoval jsem anglického krále

Kdy jste se vlastně s Bohumilem Hrabalem seznámili?

Poprvé jsme se osobně seznámili na výstavě Obraz a písmo ve Špálově galerii. Psal se rok 1966, byl jsem mladík a tenkrát tam Jindřich Chalupecký dělal kurátora. Byla to slavná výstava, kde vystavoval třeba Jiří Kolář. Pak jsme se dlouho neviděli a potom jsme se párkrát setkali na různých akcích. Vše vyústilo v to, že jsme se scházeli v Plzeňském dvoře, kam chodilo plno lidí. Třeba sochařka Magda Jetelová, básník Karel Marysko, grafik Josef Hampl a tak dále. Pak jsem Hrabala požádal, jestli dá svolení, že bychom v Jazzové sekci vydali Obsluhoval jsem anglického krále, protože u nás kniha nikdy oficiálně nevyšla.

Jaký byl Bohumil Hrabal? Exhibicionista, nebo introvert?

Pár lidí si k tělu připustil. Svou ženu, básníka Maryska a další. Psal brzo ráno, pracoval jen dopoledne. Pak jezdil se svým ruksáčkem do Prahy. Když spal v Kobylisích, chodil do Plzeňského dvora, Brčálky a ke Zlatému Tygrovi. Měl rád společnost.

Když jste si u piva povídali, co jste většinou řešili? Ženské, fotbal anebo politiku?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trumpova rodina se nachází v kapsách Arabů. Josef Mašín z Kalifornie

9:24 Trumpova rodina se nachází v kapsách Arabů. Josef Mašín z Kalifornie

„Válku na Ukrajině měl a mohl skončit krátce po svém zvolení. Írán by se choval jinak. Choval-li by …