Bourat mýty, zjistit, co se skutečně stalo. Luděk Bednář by chtěl jiné oslavy 17. listopadu

16.11.2024 4:44 | Rozhovor

„O tom, co, jak a proč se v roce 1989 a po něm stalo, by se měla vést svobodná diskuse, ve které by neměly být potlačované žádné úvahy. Takzvané konspirační teorie se totiž občas ukazují pravdivé,“ říká publicista Luděk Bednář ohledně nadcházejícího výročí pádu komunismu. „Pokud tomu tak není, jdou tyto oslavy proti tomu, co měl 17. listopad přinést, například svobodu projevu,“ dodává.

Bourat mýty, zjistit, co se skutečně stalo. Luděk Bednář by chtěl jiné oslavy 17. listopadu
Foto: Screen Youtube
Popisek: Luděk Bednář

Věděl jste se svými přáteli v druhé polovině roku 1989, že se přinejmenším něco významně změní? V Polsku už byla nekomunistická vláda, v Maďarsku slavnostně pohřbili Imre Nagye, v Moskvě seděl Gorbačov. Co jste tak tušili, že se stane?

Byl jsem ohledně politických změn v tehdejší Československé socialistické republice značně skeptický. Tato má skepse se sice po Festivalu nezávislé československé kultury ve Wroclawi na začátku listopadu 1989 trochu zmírnila, ale stále jsem byl přesvědčen, že budu žít v „komunismu“ až do konce svého života. To se nestalo, ale změna byla příliš sametová, což jsem také neodhadl. Takže jsem se dvakrát zmýlil, z čehož se snažím ponaučit. Nejsem si však jistý, že se mi to daří.

Samotnou sametovou revoluci nazval Petr Pithart „vyjednaným předáním moci“. A mnoho lidí to považuje za „estébácký puč“, který se vymkl kontrole. Urážejí vás takové úvahy?

O tom, co, jak a proč se v roce 1989 a po něm stalo, by se měla vést svobodná diskuse, ve které by neměly být potlačované žádné úvahy. Takzvané konspirační teorie se totiž občas ukazují pravdivé. Navzdory tomu některé mýty přetrvávají, například o české holubičí povaze. Přitom počátky české státnosti jsou spojené se dvěma krvavými událostmi – bratrovraždou a vyvražděním konkurenčního rodu.

Každopádně, je to 35 let a mám někdy dojem, že se k tomu přistupuje jako 35 let po „vítězném únoru“. Ten se tak nějak povinně slavil i v roce 1983, ale skutečně tak nějak povinně. Co říci čtenářům, kterým se organizované oslavy na Národní třídě a na Václaváku zajídají?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Polanský

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jestli máte plán, jak zajistit dostupné bydlení, proč jste s ním nepřišel už jako ministr?

Tvrdíte, že máte plán, jak ročně zajistit až 10 000 bytů s dostupným nájmem navíc. A způsob, jak do bydlení nalít až 50 miliard ročně. A můžete ten váš plán rozvést? A máte také plán, jak lidem zpřístupnit vlastní bydlení, na které dosáhnou i třeba za pomocí hypoték, na které ale teď téměř nikdo ned...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Tohle se v ČR nesmí stát. A budu to odteď pořád opakovat

4:44 Zeman: Tohle se v ČR nesmí stát. A budu to odteď pořád opakovat

Bývalý prezident Miloš Zeman hodlá upozorňovat na nebezpečí zásahu do českých voleb pod záminkou zás…