Brněnský pravičák Kalužík: Rusové umí pořádně jen zbrojit. Ale jestli si myslí, že je vytrhne moderní tank...

09.05.2015 20:30

ROZHOVOR Předseda Městského sdružení Konzervativní strany Brno Svatopluk Kalužík se na vojenskou přehlídku v Moskvě dívá jako na přežitek z doby studené války, zároveň je ale spokojený, že prezident Zeman na tribuně vedle Vladimíra Putina nestál. Putinův pojem „rovnoprávné bezpečnosti všech zemí“ mu ale příliš dobře nezní.

Brněnský pravičák Kalužík: Rusové umí pořádně jen zbrojit. Ale jestli si myslí, že je vytrhne moderní tank...
Foto: David Daniel
Popisek: Předseda Městského sdružení Konzervativní strany Brno Svatopluk Kalužík

Vladimír Putin 9. května řekl, že je pro „systém rovnoprávné bezpečnosti všech zemí, který bude založen na regionálním a globálním základě mimo vojenské bloky“. Co si pod tím pojmem představujete?

Jsem matematik a vím, jak významné jsou přesné definice pojmů. Tady mi ta definice chybí. Při takovém použití pojmu rovnoprávnost mě napadá starý vtip z dob totality, kdy se říkalo, že v socialismu jsme si všichni rovni, ale někteří jsou si rovnější. Když to vezmu v úvahu, připadá mi opravdu, že Putin chce dát najevo, že už je dostatečně vyzbrojen a že se Rusko vyrovná Americe, v tom je zřejmě ta rovnoprávnost.

A co systém, který funguje „mimo bloky“?

To už se říkalo v devadesátých letech, byly tady tendence rozpustit bloky, ale ukázalo se to jako nesmysl. Dnes nevím, jak může být Putin úspěšný s nějakými iniciativami mimo současné vojenské bloky, možná mu jde o narušení současných struktur, protože pokud bude vystupovat každý stát sám, bude oslabený. To by se jistě Putinovi líbilo.

Jakým signálem pro svět byla tak velká vojenská přehlídka, jaká byla zorganizována v Moskvě?

V demokratickém světě se takové přehlídky nedělají, to byl už dávno nápad totalit a v případě Ruska jednoznačně jde o demonstraci síly. Lze se setkat i s názorem, že Rusové vlastně ani nic než zbrojit pořádně neumí. A nyní to dělají v ne příliš příznivé ekonomické situaci vlastní země. Je docela charakteristické, že jdou tímto směrem.

Na přehlídce měly poutat pozornost nové tanky. Traduje se, že se vždycky zbrojí na minulou válku, a to je podle mne právě ten případ. Před druhou světovou válkou se také budovaly pevnosti, které pak k ničemu nebyly. Nevím, jak to bude s případnou budoucí válkou, ale myslím, že tanky už asi nebudou budoucností nějaké příští války. Něco vím o informatice a výpočetní technice a také vím, že zaostalost celého Ruska v tomto směru už v osmdesátých a devadesátých letech přivedla Sovětský svaz k rozkladu. Jestli si dnes Rusové myslí, že je vytrhne moderní tank, je to spíše smutné.

Jste spokojen s tím, že prezident Zeman nakonec na přehlídce nebyl?

Nechci spekulovat na téma, jestli se rozhodl sám nebo k tomu byl přinucen, budu si raději myslet, že sám uznal za vhodné, aby tam nebyl. A to je pro nás to hlavní. Také nechápu, proč tam musel stát generální tajemník OSN. Možná je to i tím, jaké postavení má dnes OSN, která vykazuje poměrně smutné výsledky, když například Čína dohlíží na dodržování lidských práv a vetuje různá rozhodnutí.

Přehlídky vojenské techniky se konaly i v separatistických oblastech Ukrajiny …

To je také zvláštní. Pod pojmem povstalec si představuji partyzánské oddíly vybavené tím, co se náhodně sežene. Kde ale tito „povstalci“ vzali děla a těžkou techniku na parádní vojenské přehlídky? Myslím, že do budoucna na východě Ukrajiny klid nenastane a bude se dál uplatňovat Čingischánova „salámová“ taktika, bude se tam situace nějaký čas konsolidovat, ale že by to skončilo, tomu nevěřím. Teď uzavřeli příměří, možná i více než rok potrvá a pak začne konflikt znovu.

V souvislosti s koncem války se objevují různé interpretace toho, kdo nás vlastně osvobodil…

Je fakt, že u nás bylo v minulosti málo informací a byly jednostranné. Dlouhodobě se o tyto věci zajímám, ale stejně jsem byl až zaskočen, když jsem si přečetl, kolik našeho území osvobodila Rudá armáda, kolik Američané a na jakém území se Němci prostě vzdali, aniž by tam byla cizí armáda. Uvědomil jsem si, že to byla vlastně „malá záhada“, proč musely jet tanky až z Berlína a podařila se to dlouhá léta „maskovat“. Rudá armáda se dostala jen na část Moravy a Prahu osvobodila její vojska z Německa, říkat tedy jednoznačně, že nás osvobodila, je problematické. Rudá armáda byla na 17 % našeho území, Američané na zhruba stejné ploše a na zbytku území se bez boje vzdala Schörnerova armáda. To je podle mne pro většinu lidí docela podstatný fakt, o kterém nevěděli.

Je možné souhlasit s názorem, že v roce 1945 začala nová okupace?

Sověti nebojovali proto, že chtěli osvobodit Československo, chtěli v první řadě porazit Němce. A chtěli nás dostat do svého područí, to dokládá i fakt, že komunistická totalita tady nakonec zvítězila. Němci byli velké zlo, říct ale, že nás bez výhrad Sověti osvobodili, není přesné, i z jejich strany následovala okupace.

S tím, že v roce 1945 začala nová okupace, se také nelze úplně ztotožnit, jsou tady ale fakta, která by se měla vzít v úvahu – Beneš se Stalinem podepsal pakt už v roce 1943, Košický vládní program byl připraven dávno předem a je jasné, že to byly kroky, které nás přivedly do sovětského područí. Samozřejmě, že jsme do tohoto chomoutu vlezli do značné míry dobrovolně. Ty totality – nacistická a sovětská - si ale byly do značné míry podobné.

Česko navštívila Marine Le Penová, setkala se s Václavem Klausem a sjednala spolupráci s některými pravicovými stranami. Jak vidíte situaci české pravice?

Jako konzervativce mě na tom nejvíc mrzí, že pravice je stále historicky nejednotná. Ale že bude tak rozptýlená, jako je tomu teď, jsem netušil. Na začátku jsem doufal, že Václav Klaus bude opravdu konzervativním politikem, ale on se čím dál víc vzdaluje jakýmsi nacionalistickým směrem. Je mi to velice líto a není prostor to vyjasnit, odlišit a konzervatismus si dnes bere do úst kdekdo. Myslím, že bychom si jako konzervativci mohli v ekonomické oblasti rozumět se Svobodnými, ale jejich příklon k antievropské větvi nelze akceptovat.

Má podle vás jednotná Evropa budoucnost?

Je jasné, že je zde obrovský rozdíl mezi EU a RVHP, tam jsme byli naveleni a nic se nedalo dělat. Já se spoustou kroků, které Evropská unie dělá, nesouhlasím, ale je to civilizovaná společnost a my se bez ní neobejdeme. Doufám, že nebude rozbitá, ale že bude reformována. O to bychom se měli snažit, tedy aby Evropská unie dělala smysluplné věci, kvůli kterým vznikla. Možná nás krutě poučí a přiměje k tomu muslimské nebezpečí – tím samozřejmě nechci říct, že všichni muslimové jsou vrahové. Možná se ukáže, že budeme mít časem Evropu takovou, jakou potřebujeme.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: David Daniel

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čerstvý absolvent ví všechno lépe než senioři?! Lídr komunistů v ostře sledovaném kraji bouchl do stolu: Takže piráti...

7:36 Čerstvý absolvent ví všechno lépe než senioři?! Lídr komunistů v ostře sledovaném kraji bouchl do stolu: Takže piráti...

Jak si pan Bartoš dovoluje nám něco povýšeně kázat? A ještě nás přirovnávat k nějakým zemím? Podle l…