Byla v tom i politika? Europoslankyně prozradila, co budou zjišťovat v Bruselu ohledně objednávek vakcín

11.01.2021 20:48

ROZHOVOR „Covid situaci celé země ovlivní zcela zásadně. Zčásti za to může nemoc samotná, zčásti chaotický přístup vlády k řešení následků, respektive k omezování dopadů. Už je to rok po propuknutí epidemie, ale vláda stále tápe. Po první vlně nevěřila ve vlnu druhou, ve druhé na vlnu třetí. Zavřít, otevřít, zavřít, otevřít. Jediný nástroj, který používá. Žádná analýza toho, co funguje, jaké opatření má jaké dopady na kterou skupinu osob, nulová příprava očkování, které teď těžko dohání. Nazvala bych to slovem chaos. A v chaosu se nikomu dobře dařit nemůže,“ myslí si europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS), která považuje očkování za nejlepší cestu, kterou se teď vydat.

Byla v tom i politika? Europoslankyně prozradila, co budou zjišťovat v Bruselu ohledně objednávek vakcín
Foto: Redakce
Popisek: Veronika Vrecionová
reklama

Nyní je hlavním tématem boje proti covidové nákaze očkování a vakcíny. EU čelí kritice, že s dodávkami vakcín zaspala. Konkrétně tedy Evropská komise. Prohlásil to i český premiér Babiš. Například šéf bavorské CSU Marcus Söder uvedl, Evropská komise objednala málo dávek a příliš pozdě. Jsou tyto výtky oprávněné či nikoliv?

Bez společného postupu členů EU a Evropské komise bychom nyní neměli dávky žádné. Před námi by je vykoupily větší a bohatší země. Společný postup tedy začátek dodávek vakcín urychlil.

Na to, jaká kritéria Evropská komise při objednávání vakcín volila, se chceme s kolegy z ODS ptát na nejbližším plénu. Jestli se rozhodovalo pouze dle toho, co bylo v danou chvíli dostupné, jaké měla daná vakcína parametry (účinnost, skladovací podmínky, cena...) a v jaké fázi vývoje dané vakcíny byly; nebo jestli byla použitá i jiná, například politická kritéria (třeba země původu dané vakcíny).

Ale znovu říkám, bez společného postupu v EU bychom dnes neměli žádné vakcíny.

Znamená očkování průlom? Pokud by se podařilo naočkovat nejrizikovější skupiny, znamená to, že riziko zahlcení zdravotnického systému pomine? Bude pak možné vše otevřít?

Očkování považuji za nejlepší cestu, kterou se vydat. V první řadě by mělo pomoci snížit počet obětí koronaviru tím, že se naočkují nejrizikovější skupiny obyvatel; ve druhé fázi při dostatku vakcín nemoc zcela eliminovat, protože již nebude mít možnost se šířit.

V momentě, kdy bude z větší části chráněna nejrizikovější skupina, tzn. senioři a lidé se zdravotními problémy, měla by se země znovu kompletně otevřít.

Pro ostatní skupiny již nebude nemoc tak nebezpečná, aby ji nemohli v případě nákazy přečkat doma v izolaci bez nutnosti hospitalizace v nemocnici. Dodržovat lockdown až do proočkovanosti celé populace nedává smysl.

Zároveň se přikláním k tomu, aby očkování bylo dobrovolné. Nyní však tato otázka nemá moc smysl, protože se vakcín nedostává ani těm, kdo o ně projevují zájem.Pokud se vrátím k loňskému roku 2020, dá se říci, že to byl z určitého pohledu nejobtížnější rok po konci druhé světové války?

Každý rok má nějaké své obtíže, záleží také na individuálním posouzení, na zdraví, na ekonomické situaci daného člověka. Minulý rok měl negativní dopady na všechny aspekty našeho života, proto by se dal hodnotit jako ne zrovna povedený. Ale stále bych raději prožila znovu rok 2020 než například jakýkoli rok z konce čtyřicátých nebo z padesátých let, které byly daleko horší, byť z jiných důvodů.

Poznamená nastalá situace náš žebříček hodnot? V přístupu k životu, práci, penězům, vztahům?

Já jsem se vždycky snažila vážit si toho, čeho se mi v danou chvíli dostávalo. Ať už to bylo zdraví, dobré rodinné vztahy nebo i ekonomická situace v rodině. Koronakrize nás, myslím, všechny utvrdila v tom, že bez zdraví a bez fungující rodiny jsou nám ostatní věci téměř k ničemu.

Jak covid ovlivní ekonomickou situaci a život mnoha lidí?

Covid situaci celé země ovlivní zcela zásadně. Zčásti za to může nemoc samotná, zčásti chaotický přístup vlády k řešení následků, respektive k omezování dopadů.

Anketa

Líbila se vám demonstrace za účasti Dana Landy a exprezidenta Klause?

19%
75%
hlasovalo: 16872 lidí
Už je to rok po propuknutí epidemie, ale vláda stále tápe. Po první vlně nevěřila ve vlnu druhou, ve druhé na vlnu třetí. Zavřít, otevřít, zavřít, otevřít. Jediný nástroj, který používá. Žádná analýza toho, co funguje, jaké opatření má jaké dopady na kterou skupinu osob, nulová příprava očkování, které teď těžko dohání.

Nazvala bych to slovem chaos. A v chaosu se nikomu dobře dařit nemůže.

Jak obstála či selhala česká politická reprezentace v této opravdu obtížné situaci?

Již jsem odpověděla v předchozí odpovědi.

Jak z tohoto těžkého období vyšel náš západní svět?

Ještě nevyšel, ale myslím, že bude třeba jisté reflexe. Ukázalo se, že nejsme tak nezranitelní, jak jsme si mysleli. Že náš životní styl tady není navždy, že musíme myslet na „zadní vrátka“.

Ale také se ukázalo, že umíme problémy řešit. Například vývoj vakcíny, který v minulosti trval řadu let, zvládlo několik firem během pár měsíců. Samozřejmě za podpory řady zemí. Ukázalo se, že i v takové těžké situaci je možné udržet zásobování obyvatel, a to i zbožím z druhého konce Evropy, ale i světa. Zase tak špatně, jak si mnozí myslí, na tom určitě nejsme.

Václav Klaus mladší navrhl, aby se každé čtyři roky spolu se sněmovními volbami konalo i referendum k EU. Co jeho návrhu říkáte?

Panu Klausovi zbývá pár posledních měsíců v Poslanecké sněmovně, tak se snaží navrhovat cokoli, co přitáhne pozornost. Pamatuji si ho jako velkého odpůrce referend a zastánce konzervativních hodnot, ale asi mu nevychází oslovit extrémní pravici, kde prohrává s Okamurou, tak se přesunuje doleva. I ve svém věku se stále hledá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nové zlo po covidu, hlásí doktor. Velká vina Babiše? Ne. Šmuclera naštve

11:25 Nové zlo po covidu, hlásí doktor. Velká vina Babiše? Ne. Šmuclera naštve

Vládní opatření proti covidu? Vždy se objevila skupina psychopatů, kteří vystoupili a lidé kvůli nim…