Oznámení o druhé Zemanově kandidatuře jste označil za dobrou zprávu. Říkáte, že jako prezident vždy hájil českou suverenitu a je zkušený. Jak to jde dohromady s Vaším pravicovým pohledem na věc?
Docela dobře, protože prezident v našem ústavním systému nemá v podstatě žádné exekutivní pravomoci. Jde spíše o symbol státnosti, o výraz svrchovanosti země. Je mi proto vcelku jedno, jestli je názorově napravo nebo nalevo. Důležité je něco jiného. Jestli mu věřím, že hájí zájmy občanů naší země, českého národa a považuje českou státnost za nezpochybnitelnou. Miloš Zeman mnohokrát prokázal, že tyto hodnoty jsou pro něj svaté. A přidal bych ještě dva důvody. Jako první bonus bych mu přičetl, že si velice dobře uvědomuje rizika, která ony hodnoty ohrožují, a razantně proti nim vystupuje. Mám na mysli nekontrolovanou migraci, převážně islámský terorismus, ale nejen ten. Druhým bonusem je pro mě Zemanův odpor k progresivistickým elitářským ideologiím a jejich nositelům, kteří ve své nadutosti a vyvolenosti pohrdají většinou svých spoluobčanů a snaží se nám nadiktovat své pravdy. Ať už jde o zelené, multikulturalisty, genderisty, či jak se všichni ti nebezpeční pomatenci označují.
Miloš Zeman sám sebe označuje za eurofederalistu, s jistými výhradami prosazuje přijetí eura, je příznivcem progresivního zdanění. I přesto ho podporujete? Co je pro Vás u Miloše Zemana zásadní?
Já jsem velkým příznivcem prezidentského systému vlády. Považuji jej za významně lepší, přehlednější, pro voliče srozumitelnější než parlamentní. Všimněte si, jak je národ fascinován prezidentskou volbou, jakou mu média věnují pozornost, přestože je do ní ještě poměrně daleko. Ostatně se to odráží i na účasti voličů. Naopak volby do Poslanecké sněmovny, které se rychle blíží a jsou o mnoho důležitější, až takový zájem nevzbuzují. Proč to říkám? Kdybychom měli prezidentský systém, tak by při volbě hlavy státu šlo o něco jiného, o klasický ideový střet pravice a levice, který na rozdíl od jiných nepovažuji za překonaný. Pak bych Miloše Zemana nevolil, protože v něm vidím levicového politika, kolektivistu a keynesiánského ekonoma. Byl by v tom případě kapitánem týmu na druhé straně hřiště, stejně jako býval v době svého předsednictví ČSSD. Což je ale pořád lepší než neomarxističtí progresivisté či eurotechnokrati, kteří se pasují do role rozhodčích hry, která se navíc hraje podle jejich, i během zápasu lehce měnitelných pravidel.
A ještě poznámku k Zemanovu eurofederalismu. Pokud si dobře vybavuji jeho teze, tak je pro něho ideálem model jisté minimální federace se zachováním podstatné části suverenity národních států. Myslím, že musí dost trpět, když vidí, jak nekonečně vzdálena od tohoto ideálu je realita dnešní EU.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky
11:42 Foldyna si četl Koudelkovu zprávu: Groteska, slátanina
Úřad vedený magorem ale, vcelku logicky, může generovat pouze magorské výstupy, řekl pro Parlamentní…
- 0:01 Důchody podle Ústavního soudu: Plán SPD, jak vrátit spravedlnost
- 0:00 Vyoral k výpadku proudu: Tak mají další pádný důvod zdražovat
- 9:02 Stranický týdeník, dříve „orgán“. Předvolební Šafr do schránky
- 4:43 Trump hraje poker, Putin šachy. Kvůli degradaci elit Západu je jaderná válka reálná
- 4:44 Negramotnost, armáda a prezident Pavel. Historik Fidler kárá i vládu