Čekají nás temné časy. Já měl rád svět Masaryka, Čapka a Havla. Promlouvá zpěvák, který ohromil internet dojemnou písní o Schapirovi

11.01.2017 20:14

ROZHOVOR „Čekají nás temné časy. Proto mě svým způsobem dostal ten končící Schapiro. Jako by odcházel jeden z posledních dnů světa, který jsem měl rád. Světa T.G.M., bratří Čapků a Václava Havla, který nebyl dokonalý, ale měl alespoň ideál humanismu. Svět Trumpa, Putina, Zemana, Babiše a dalších velkých egopragmatiků bude jistě zajímavý. Ale nemám ho rád,“ prozradil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz hudebník používající pseudonym Quido MC.

Čekají nás temné časy. Já měl rád svět Masaryka, Čapka a Havla. Promlouvá zpěvák, který ohromil internet dojemnou písní o Schapirovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Americký velvyslanec v ČR Andrew Schapiro

Tak jsem si všiml, že máte nový hit. Napsal jste k němu: „Vždycky jsem si myslel, že největšího řevu zemanovců se mi dostane za Ruského švába, jaký to omyl. Píseň Goodbye Andrew spustila takový povyk, že proti tomu Šváb byl přijat v podstatě s úsměvem. Proč zrovna mé (po všech stránkách s nadsázkou podané) rozloučení s panem velvyslancem vyvolalo takový běs?“ Už jste přišel na nějaké vysvětlení? V textu je něco o pašákovi, který si odváží naše srdce z perníku. Že by tohle vadilo těm, kteří si myslí, že Andrew není pašák? Nebo spíše fakt, že si nepadl do oka s Milošem Zemanem, byl mužem Obamy a v prezidentských volbách podporoval Hillary Clintonovou, kdežto prezident a pravděpodobně i jeho příznivci drželi palce Donaldu Trumpovi?

Samozřejmě, odpověď se skrývá (kromě věcí, které jste uvedl v otázce) třeba ve způsobu, jakým se píseň dostala do světa. Jediné médium (kromě mého kanálu YouTube), které ji uveřejnilo, jsou ParlamentníListy.cz. Reakce tedy odpovídají skladbě čtenářů PL. Myslím, že vaši čtenáři neočekávají tento typ tvorby, kdybyste uvedli klip Ortela nebo Olivky Žižkové, byla by reakce přesně opačná. Předpokládám, že příspěvek měl opravdu dobrou čtenost, držel se v nejčtenějších. Ale byla to „popularita“…

Myslím, že byste si měli v ParlamentníchListech.cz položit otázku, kdo je váš většinový čtenář. Vím, že jak mezi zemanovci, tak mezi kavárníky (hezký termín, díky Miloši) jsou agresivní křiklouni, o tom nemám iluze. Ale ten lejnopád byl tedy mocný. Až to bylo směšné, co mi ti dobří lidé vyčítali, protože já opravdu nejsem ČT24, nevím, proč bych měl být objektivní…

Také tam v textu zazní „... má tě ráda spousta lidí, i ti duhoví.“ Takže že by se ozvali odpůrci homosexuálů, kterým vadilo, že Schapiro podpořil Prague pride? K tomu jste uvedl, že ti, kteří tak moc řeší něčí sexualitu a považují slovo gay za urážku, mají problém se svojí vlastní nevyřešenou sexuální orientací...

Přesně tak. Lidé, kteří inklinují ke krajní pravici, což jsou kupodivu často obdivovatelé Vladimira Putina, bývají vypjatě homofobní. Jsou křesťané asi tak, jako jsou ISIS muslimové, naprosto povrchně, bez skutečné znalosti své víry. Ale hrozně rádi kvůli ní někomu rozbijí hubu. Třeba gayům. Protože mají sami nevyřešenou sexualitu, mimo jiné například.

Takže když pan Schapiro podpořil Prague pride, měli jasno. A když došlo k roztržce mezi panem velvyslancem a Zemanem, měli ještě jasněji, neboť nepřítel mého nepřítele apod. A samozřejmě aby se nám kruh uzavřel, pan prezident není zrovna nepřítelem pana Putina, že.

V negativních reakcích vám prý nadávají do kolaborantů. Co k tomu říci v zemi, kterou v historii okupovaly armády úplně jiných zemí, než je ta americká?

Je to smutné a svědčí to, kromě velké účinnosti proruských aktivistů, také jak o selhání školy, tak i rodiny. Kolaborant je slovo, které dostalo svůj negativní význam za druhé světové války. Jednoznačně je to člověk, který podporuje vládu okupantů. To znamená za války Němců, nejpozději od roku 1968 Rusů. Co má s tímhle společného má sympatie k americkému velvyslanci, to je otázka spíše pro psychiatra. Do NATO jsme vstoupili dobrovolně, na základě většinové vůle národa.

Osobně si myslím, že to byla ta nejlepší věc, která se nám v moderních dějinách stala, po zkušenostech s opravdovou nacistickou a sovětskou okupací. Pokud někdo považuje mne za kolaboranta, pak se minimálně stal obětí perfektně fungující ruské propagandy, která naprosto rozvrátila hodnotové žebříčky mnoha lidí.

Většinou se ve své tvorbě věnujete české politice, jako je například jedna z nejnovějších Spotřebitelská s textem „Poctivé párky, Kostelec – Vánoce, hovno, krmelec – Chovanec, nadšenec, Japonec.“ Nezabrousíte i do zahraničí? Třeba nějakou uvítací skladbu pro nového amerického velvyslance nebo velvyslankyni?

No s tím novým velvyslancem mi zavařili, když to nebude Ivanka. Už jsem byl obviněn ze šíření hoaxu, ale když jsem psal text písně, ještě Trumpovo rozhodnutí nakonec nevyslat do Prahy bývalou ženu nebylo známo. Tedy alespoň mně ne. Myslím, že zahraničí se budu věnovat jen v kontextu české politiky, jako když jsem učil Konvičku anglicky nebo Zemana čínsky. Ale kontext politiky v USA znají skvěle v USA, takže si s gustem pustím Aleka Baldwina. Nebo projev Meryl Streepové z letošních Zlatých glóbů. I když to není zrovna sranda.

Takto Alec Baldwin s oblibou napodobuje Donalda Trumpa:

Bude objektem vaší umělecké kreativity i nový americký prezident Donald Trump?

Vlastně jsem už na to odpověděl. Ano, pokud to bude v souvislosti se Zemanem. Což nás samozřejmě čeká a já doufám, že až bude pan prezident hovořit se svým americkým přítelem, neopomene mu poradit, aby proboha USA proti teroristům použila ty drony. Určitě ho tím uvede v úžas a dá do pohybu něco velkolepého.

Jak vnímáte jako „fanoušek prezidenta“ fakt, že prezident Miloš Zeman teď bude mít přátele nejen na nejvyšších místech v Rusku a Číně, ale vypadá to, že i v USA?

Čekají nás temné časy. Proto mě svým způsobem dostal ten končící Schapiro. Jako by odcházel jeden z posledních dnů světa, který jsem měl rád. Světa T.G.M. a bratří Čapků a Václava Havla, který nebyl dokonalý, ale měl alespoň ideál humanismu. Svět Trumpa, Putina, Zemana, Babiše a dalších velkých egopragmatiků bude jistě zajímavý. Ale nemám ho rád.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Oldřich Szaban

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pour: Že Babiše očistili? To situaci nezklidní. Média masírují, těch cest je víc

22:04 Pour: Že Babiše očistili? To situaci nezklidní. Média masírují, těch cest je víc

ROZHOVOR „Předpokládám, že zastavení trestního stíhání předsedy Andreje Babiše příliš nezklidní poli…