Točíme se v kruhu vysokých cen energií potravin i pohonných hmot. Padají různé příčiny: Putinova agrese, přeprodávání české elektřiny přes lipskou burzu, neschopnost vlády došlápnout si konečně na ČEZ sektorovou daní (zatím se jen o ní uvažuje), Green Deal… Jak to vnímá veřejnost na Karvinsku včetně podnikatelů a živnostníků? Co by ze strany vlády nyní nejvíce uvítali?
Musím říct, že ač se nám daří za poslední roky zlepšovat život v regionu, tak platy nejsou zdaleka v takové výši, jak bychom si přáli. Myslím si ale, že veřejnost to vnímá podobně jak na Karvinsku, tak v Čechách.Všichni mají obavy z toho, co bude. Já osobně jsem přesvědčen, že veřejnost, i například drobní živnostníci, by nejvíce uvítali zastropování cen nejen energií, ale také pohonných hmot a potravin, a to z jednoho prostého důvodu, rádi by měli alespoň nějakou jistotu.
Podle názorů některých regionálních politiků z Moravskoslezského kraje je situace na Karvinsku dost nepříznivá – většinu bytového fondu (bývalé byty OKD) vlastní z větší části zahraniční společnosti, které nyní zvedají horentně nájmy, na něž řada Karviňáků už nedosáhne. Rychle také ubývá počet obyvatel v Karviné, což se mimo jiné projeví i na snížení finanční podpory na bydlení pro potřebné. Také prý roste procento lidí, jež spadne do chudoby, má se jednat o samoživitele, seniory, hornické invalidy atp. Neobáváte se, že s příchodem podzimu a zimních měsíců, kdy se náklady na bydlení ještě zvýší, by mohlo dojít i k občanským protestům?
Za soukromou společnost a její cenovou politiku bohužel hovořit nemohu. Pokud dojde k protestům, tak lidé vyjdou do ulic vyslovit nesouhlas stávající vládě, protože dle mého názoru tuto situaci moc dobře nezvládá. A přitom by stačilo jít po vzoru některých sousedních zemí. Již od června tohoto roku jednám s ministrem Jurečkou o tom, že snížení počtu obyvatel v dané obci nesmí mít vliv na výši poskytovaných dávek. Právě město Karviná je v této záležitosti diskriminováno. Na základě chybného přepočtu Českého statistického úřadu, který nám chybně přiznal o téměř pět procent nižší počet obyvatel, by měli mít naši obyvatelé nárok na nižší příspěvek na bydlení v rámci zákona o hmotné nouzi.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán