Černochová si naběhla, bez Zemana základna nikdy nemůže vzniknout, myslí si Koudelka

17.04.2022 16:51 | Rozhovor

Uznávaný ústavní právník Zdeněk Koudelka pokládá nápad ministryně obrany Jany Černochové na vznik americké vojenské základny v ČR za velmi nedůvěryhodný počin. Prezident Miloš Zeman totiž několikrát zopakoval, že s žádnou vojenskou základnou na našem území nikdy nebude souhlasit. A bez souhlasu obou komor Parlamentu, ale i souhlasu prezidenta republiky, žádná základna u nás vzniknout nemůže.

Černochová si naběhla, bez Zemana základna nikdy nemůže vzniknout, myslí si Koudelka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Koudelka

V posledních dnech se velmi diskutuje o americké vojenské základně na našem území. Jak se na tuto myšlenku díváte z pohledu ústavního ?právníka? Co by takovému kroku muselo předcházet?

Z právního hlediska musí vzniku základny předcházet uzavření mezinárodní smlouvy a souhlas obou komor Parlamentu s pobytem cizích vojsk vyslovený nadpoloviční většinou všech poslanců a senátorů. Souhlasit tedy musí Poslanecká sněmovna, Senát. Dále i prezident republika, který může mezinárodní smlouvu sjednat anebo musí dát plnou moc k jejímu sjednání předsedovi vlády či jiné osobě, a předseda vlády, který rozhodnutí prezidenta kontrasignuje.

Prezident republiky Miloš Zeman již veřejně vyjádřil, že se vznikem americké základny nesouhlasí. Pokud i nadále prezident odmítne smlouvu o americké základně sjednat, nemůže být smlouva sjednána nejméně po dobu funkčního období současného prezidenta. Ministryně obrany, která s nápadem vylezla, aniž má souhlas prezidenta republiky, se sama dostala do nedůvěryhodné situace. Bude-li tento nápad prezentovat Američanům, je to stejné, jako kdyby nějaký zaměstnanec s.r.o. nabízel partnerům uzavření smlouvy, když nejen on, ale i jeho partneři vědí, že se smlouvou nesouhlasí jednatel společnosti. Prostě je to nedůvěryhodná nabídka. Ministryně obrany ani vláda nemohou prosadit bez souhlasu Parlamentu a prezidenta žádnou cizí vojenskou základnu v Čechách, na Moravě, ba ani ve Slezsku.

Potřebuje podle vás Česká republika vůbec tímto způsobem posilovat přítomnost zahraničních vojsk na našem území? Není to přeci jen přilévání oleje do ohně?

Nepodporuji cizí vojenské základny na našem území. A hlavně zde není ani souhlas všech nutných ústavních činitelů, včetně prezidenta republiky. Jde jen o mediální výkřik. V tak vážné věci politici nemají prezentovat to, co jim slina na jazyk přinese, ale mají vyjadřovat názory promyšleně a se znalostí všech ústavních podmínek.

Ve stínu války na Ukrajině zůstávají v ústraní další plány současné vlády. Jedním z nich je příprava zákona, který má být účinným bojem proti dezinformacím a na jehož znění začal pracovat nový vládní mediální zmocněnec Michal Klíma. Potřebujeme podle vás takovou legislativní úpravu?

Pokus o zavedení cenzury vidím jako vládní urážení a ponižování lidí. Když vláda nechala skrze sdružení CZ.NIC vypnout některé weby, připadal jsem si jako za Miloše Jakeše. Tehdy mě také uráželo, že mnou poslouchané vysílání BBC bylo rušeno a ve špatné kvalitě. Vnímal jsem to jako své ponížení tehdejší vládou a dnes to cítím stejně. Nekafrám ministrům do toho, co čtou, tak kde ministři vzali tu drzost strkat své rypáky do toho, co čtu já?  Platím daně. To by rozumné vládě mělo stačit. Jen totalitní vláda chce ovládnout myšlení občanů. Vlastně lid nevnímá jako občany, ale jako nesvéprávné poddané.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

To je ta vaše podpora firmám?

Vybírat od nich za poplatky pro veřejnoprávní média? Myslíte, že lidé chodí do práce poslouchat rádio nebo se dívat na tv?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kavčí hory jako pilíř demokracie? Promlouvá expert a pamětník televizní války

4:46 Kavčí hory jako pilíř demokracie? Promlouvá expert a pamětník televizní války

V 21. století je třeba nově definovat úlohu médií veřejné služby. A podle mediálního experta Jozefa …