Co se děje kvůli covidu na některých pracovištích? To budete koukat. Josef Středula má zprávy z první ruky

17.12.2020 20:52 | Zprávy

ROZHOVOR Zvýšit, i když dočasně, nemocenskou a udělat z chaosu v opatřeních systém. I takové věci řeší předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, který chápe zmatenost Čechů v opatřeních i jejich docházející trpělivost. Ta se podle něj projevuje i v zesměšňování vládní snahy od zhasnutého semaforu až po umírajícího psa. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz také popsal, jak firmy zakazují trasování nebo přikazují pořídit si negativní testy jako podmínku pro možnost pracovat.

Co se děje kvůli covidu na některých pracovištích? To budete koukat. Josef Středula má zprávy z první ruky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČMKOS Josef Středula

Nedávno jste upozornil, že některé firmy a fabriky zakazují lidem trasování. Nechtějí, aby používali aplikaci e-Rouška a nahlašovali kontakty. Jak se k vám tyto informace dostávají? A nastala v chování firem změna?

Už jen samotný fakt, že jsme na to poukázali, situaci významně změnil. Ve firmách, kde jsme takové jednání sledovali, zaměstnavatelé, na které jsme cílili, situaci změnili. Možná že šlo částečně o jejich vlastní iniciativu, ale někde to byl i systémový přístup, takže to rozhodně pomohlo. Pomohlo to změně atmosféry i na konkrétních pracovištích. Podporovali nás lidé nejen z odborového prostředí, ale také mimo jiné – nečlenové odborů – třeba přes sociální sítě a v některých případech nám potvrzovali zjištění, že zaměstnavatelé například motivují zaměstnance, aby chodili do práce plnou pracovní dobu, za což slibují odměny a podobně. Ale drtivá většina těch, kdo se chovají slušně a korektně, chce, aby jejich zaměstnanci byli zdraví, takže třeba zavádějí pravidelné testování.

Jinak řečeno, máte informace, že hned po zveřejnění takových případů se vše začalo zlepšovat a firmy si začaly dávat pozor?

Ano. Jsou to i konkrétní firmy, ale my jsme se rozhodli, že nebudeme konkrétní jména říkat, protože naším cílem bylo ochránit zaměstnance a nebylo cílem pranýřovat konkrétního zaměstnavatele. Tímto způsobem jsme řešili situaci i se státní inspekcí práce – s tím, abychom požádali zařadit to do souhrnu toho, kde chodí na kontroly, aby toto byla jedna z věcí nebo otázek, na které se ptají.

Co tedy má dělat člověk, pokud se s tím ve svém zaměstnání setká? A lze zaručit, pokud podobné nahlásí, že nebude prozrazen?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Zuzana Koulová

MUDr. Vladimír Zlínský byl položen dotaz

Tvrdíte, že je třeba vychovat, vycvičit a vyzbrojit obranyschopné a ochotné obyvatelstvo

Jak toho chcete docílit? Měla by být podle vás opět povinná povinná vojna? Nebo jak chcete motivovat lidi, aby vstupovali do armády nebo do aktivních záloh? A k tomu vyzbrojování, to přeci vláda dělá a vy ji za to kritizujete a s navyšováním výdajů na obranu nesouhlasíte, takže neprotiřečíte si teď?...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Zbořil našel v literatuře Zelenského konec

8:14 Zdeněk Zbořil našel v literatuře Zelenského konec

Nad návštěvou ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Praze se pobavil politolog Zdeněk Zboř…