Demonstrace: Hrad se vysmál Bohuslavu Sobotkovi. A varoval občany, co protestovali

30.04.2019 14:07

ROZHOVOR Nátlaková akce, zastrašování demokraticky zvolených politiků, podpora České televize. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček pro ParlamentníListy.cz komentuje pondělní demonstraci na Staroměstském náměstí a odráží útoky na prezidenta kvůli jeho páté návštěvě Číny. Vyjádřil se i k tomu, že mezi demonstranty byl viděn expremiér Bohuslav Sobotka.

Demonstrace: Hrad se vysmál Bohuslavu Sobotkovi. A varoval občany, co protestovali
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Jiří Ovčáček v pořadu Horké téma

Na pražském Staroměstském náměstí v pondělí lidé demonstrovali proti prezidentu Zemanovi, premiéru Babišovi i nástupu Marie Benešové na post ministryně spravedlnosti. Označil jste to za „bezvýznamnou demonstraci jakéhosi podivného spolku“. Nepřehnal jste to?

Odmítám politickou korektnost, a proto zásadně popisuji realitu. Byl jsem naopak ještě příliš mírný. Demonstrace Milion chvilek nenávisti byla spojením neúspěšných politických stran, neúspěšných politiků, politických neziskovek a České televize. Jediným cílem bylo zastrašit demokraticky zvolené politiky, aby nečinili svobodná a demokratická rozhodnutí.

Přece jen, náměstí bylo zaplněno, dokazují to snímky, šlo o tisíce lidí. Nejsou vaše komentáře urážkou toho, že lidé coby aktivní občané přijdou vyslovit svůj názor?

Anketa

Chcete, aby Babiš skončil za Čapí hnízdo v kriminále?

10%
78%
hlasovalo: 14763 lidí

Vůbec ne. Naopak, upozorňuji tím nespokojené občany, kteří mají plné právo vyjádřit svůj názor, že se stali obětí profesionálně vedené manipulace. Není to poprvé a naposledy, kdy Milion chvilek nenávisti pořádá takové nátlakové akce. Nikdy nechybí zcela stejné plakáty a na konci skupinové foto, šířené Českou televizí a prostřednictvím sociálních sítí. Vlastně je to už nuda.

Organizaci Milion chvilek pro demokracii, která akci pořádala, označujete coby „Milion chvilek nenávisti“. Skutečně tato neziskovka projevuje nenávist? Případně, zaregistroval jste něco takového z popisu demonstrace v médiích?

Na akcích Milionu chvilek nenávisti se pravidelně objevuje vyhrožování a sprostota. Už jsem na tento hrozivý fakt v minulosti několikrát veřejně upozornil.

Hlavním důvodem protestu mělo být jmenování Marie Benešové, dřívější nejvyšší státní zástupkyně, na post ministryně spravedlnosti. Podle kritiků má Andreji Babišovi pomoci s Čapím hnízdem, aby se premiér nedostal před soud. Podle vás je možné to zcela vyloučit?

Marie Benešová je osobnost s vysokým morálním kreditem. Proto považuji útoky Milionu chvilek nenávisti za nechutné a hlavně účelové. Připomínají mi diskreditační kampaně z minulého režimu.

Nepřišla výměna ministra spravedlnosti v nesprávný čas? Vyšla zpráva, že se policie chystá poslat premiéra před soud, a vzápětí ministr Kněžínek oznámil svůj odchod…

Výměna ministrů je zcela legitimní záležitost v každém demokratické společnosti. Řev lepšolidí naopak naznačuje podezření, že tzv. kauza Čapí hnízdo je účelovka.

Upozornil jste, že na manifestaci vystoupil šéf Transparency International David Ondračka, která přitom nedávno podala trestní oznámení na hradního kancléře. Skutečně tím podle vás tato organizace ztrácí ve své práci legitimitu?

Transparency International konečně odkryla své karty. Je klasickou součástí národní fronty Milion chvilek nenávisti zahrnující například TOP 09. Nejde tedy o žádnou nezávislou organizaci, ale prostředek a nástroj politického boje. Od teď už ji nikdo slušný nemůže brát vážně.

Na demonstrace se, k překvapení mnohých, objevil také bývalý premiér za ČSSD Bohuslav Sobotka. Sociální demokracie je přitom i teď s Babišem ve vládě. Co na to říkáte?

Je mi Bohuslava Sobotky lidsky líto. Takto skončit... Proto neuslyšíte z mé strany na jeho adresu nějaká silná vyjádření.

Skupina senátorů v čele s Václavem Láskou již zpracovala návrh ústavní žaloby na prezidenta republiky. Senátoři vypracovali seznam 24 činů, kterými podle nich Miloš Zeman porušil zákony naší země a Ústavu. Obáváte se, že by mohli před Ústavním soudem uspět?

Nemohou uspět ani v Parlamentu. Jejich spisek má stejnou úroveň jako publikace „K událostem v Československu“, kterou vydala v roce 1968 sovětská okupační moc.

Na seznamu zmíněných prohřešků je mimo jiné odmítnutí Pocheho na post ministra zahraničí, snaha o ovlivnění procesu vydání hackera Nikulina, nejmenování profesorů či prohlášení, že se v České republice vyráběl Novičok. Jak na to pohlížíte?

Autoři normalizačního hanopisu šíří dezinformace a FAKE NEWS. Česky řečeno, lžou, že jsou tyto zmíněné kroky v rozporu s Ústavou ČR. Chovají se jako praví kremelští trollové. Připomínají mi kombinaci jakobínů s Biľakem.

Vrátili jste se s prezidentem z páté návštěvy Číny. Jak byste její průběh zhodnotil? I ve srovnání s těmi předchozími cestami.

Jsem velmi spokojen. Úspěchem ve prospěch České republiky jsou úmluvy s obří čínskou společností CITIC Group nebo s velmi významnou Bank of China. Klíčová byla také schůzka se zástupci společnosti Huawei. Jsem přesvědčen, že česko-čínské vztahy nyní získají novou dynamiku. Cílem je dohnat naše západní spojence, kteří s ČLR rozvíjejí bohaté obchodní vztahy.

Objevují se názory, že tam pan prezident „opět škodil“, že to byla naprosto zbytečná cesta, která českým občanům vůbec nic nepřinese a ještě stála daňové poplatníky miliony korun. Jak byste se s takovými názory vypořádal?

Zastávám názor, že tito sžíraví kritici ve skutečnosti pracují proti národním zájmům České republiky. Snaží se totiž zničit česko-čínské vztahy, což by objektivně nahrálo zahraničním firmám, které by hravě v ČLR nahradily české společnosti.

Prezident ještě před cestou do Pekingu v rozhovoru čínské televizi vyjádřil zklamání nad tím, že investice neprobíhaly tak, jak bylo slíbeno a stále se pořádně nerozjely s tím, že nerozumí důvodům. Mluvil o tom i s čínskými představiteli?

Samozřejmě o tom pan prezident s čínskými představiteli hovořil. A je dobře, že odezvou je příslib zvýšené investiční aktivity v České republice.

Na rozdíl od některých komentátorů si návštěvu pochvalovali čeští podnikatelé. Podle Hospodářské komory měla obrovský smysl. Kde se tedy berou zcela opačné názory? Z čeho to podle vás pramení?

Jak jsem už uvedl, ony opačné názory jsou znečištěným pramenem. Reálně se snaží vyřadit ČR z obchodu s ČLR, čímž nahrávají jiným zemím, které s Čínou obchodují, a takovou hysterii v jejich případech nenaleznete. Ve Francii nebo v Německu by si nikdo z relevantních politických hráčů nedovolil takto otevřeně jít proti zájmům vlastní země, jako to činí někteří senátoři nebo opoziční politici.

Byla pátá cesta Miloše Zemana do Číny již poslední nebo v příštích letech je opět něco v plánu? Dostal pan prezident pozvání na nějakou další akci v Číně?

Nevylučuji, že pan prezident zavítá na zimní olympiádu, která se v Pekingu koná v roce 2022. Nyní je ale míček i na straně vlády a podnikatelů. Jsem přesvědčen, že nový ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček bude při dalším vyjednávání s Čínou velmi úspěšný.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svobodu pro neočkované, ale ať jsou v izolaci! Co to je vůbec za lidi... Profesorka Syková se neudržela

0:01 Svobodu pro neočkované, ale ať jsou v izolaci! Co to je vůbec za lidi... Profesorka Syková se neudržela

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Nic lepšího proti řadě onemocnění nemáme a v dohledné době nebudeme mít nic lepšíh…