V posledních měsících roku 2018 čelil premiér Babiš reportáži stran svého syna a Čapího hnízda. Projevil se premiér jako „chlap“, který byl obětí médií, nebo se vymlouval a zahrál věci do autu? To byly v době průběhu kauzy dvě její dominující interpretace. Jak to tedy dle vás dopadlo?
Pane redaktore, už více než rok jsem prostý plebejec stojící mimo politiku. A přiznávám, že záplava všedních starostí i jisté nemilé zkušenosti z ní mi brání v tom, abych politiku blíže sledoval. Tzn. většinu informací mám z druhé, ne-li třetí ruky. Navíc o kauze Čapí hnízdo toho bylo napovídáno už mnoho. Nicméně mohu-li soudit, od samotného počátku tenhle problém zrovinka nepatří k povedeným kouskům pana premiéra. Naopak. Zde zřejmě jeho bezpochyby jinak kvalitní PR poradci selhávají. Nebo je neposlouchá. Krom faktů ani nezapomínejme na přísloví „každý svého štěstí strůjcem“. Ve vší úctě k panu premiérovi, což on sám tak často rád a tvrdě nenálepkoval a nenálepkuje nelichotivými přídomky, jako jsou zloděj, lhář, jiné? Nikdy nečiň druhým, co nechceš, aby činili tobě. Jaká je skutečná pravda, nevím. Jenom pochybuji, že se ji kdy dozvíme. Za současné situace tedy rozhodně ne. Nejsmutnější však je, že toto vše opět značně rozdělilo názorově lidi v naší ne zcela lidnaté zemi. To považuji za velmi trestuhodné. A nemyslím si, že za to nějaká ta funkce, koalice či prebenda stojí.
Vláda Andreje Babiše prosazuje zlevněné jízdné pro důchodce a studenty, zvýšení důchodů, obědy zdarma pro školní děti. Rozhazuje a korumpuje tím voliče, nebo zjednává sociální spravedlnost? Obecně řečeno, je Babišova vláda úspěšná?
Koaliční Babišova vláda, abychom byli přesnější. Ale zavání to tak trochu spíše oranžovým inkoustem. Bohužel, trošku moc i tou vámi zmíněnou předvolební korupcí. Nemyslím si však, že by právě tohle pro život lidu v zemích Koruny České bylo zase až tak nezbytné. A už vůbec ne, že něco podobně plošného a přitom neadresného voliči ocení. Což ostatně prokázali oranžovým a rudým v posledních volbách. Zřejmě už lidem dochází, že dává-li „někomu něco“ vláda, jako prostí daňoví poplatníci včetně potomků to musí taky sami nakonec ze svých peněženek zaplatit.
V roce 2018 se v České republice konaly prezidentské volby, v nichž vyhrál Miloš Zeman. Lze říci, že naši spoluobčané rozhodli moudře? Nebo by Jiří Drahoš, viděno optikou dneška, byl lepším prezidentem?
Nechť si na tuto otázku odpoví raději hlavně přímo ti, kteří pana prezidenta volili. Nu a nechť ti druzí si zase přiznají, že těch prvních byla většina. Neuražte se, prosím, ale já soudce v tomto druhém národ tak až nemile rozdělujícím tématu dělat nemíním. Dovolím si naznačit jen můj skromný pohled na věc. Byť z opačného konce, než se ptáte. Jaký by byl pan profesor Drahoš prezident, nevím. Ale asi byl pro většinu voličů prostě horším kandidátem. Nic víc za tím nehledejme. Třeba mne osobně v posledním předvolebním duelu svým neuměle naučeným, nepřesvědčivým výkonem velmi zklamal. Dodávám – výkonem na letitého předsedu ČAV. Ale už svou slušně placenou ústavní funkci má, tak jsem snad touto poznámkou nového pana senátora neurazil. Jinak s odstupem i běžícími léty od smrti pana prezidenta Václava Havla si čím dál více sám uvědomuji, že podobnou tak světem i dlouho doma většinou lidí respektovanou hlavu státu budeme hledat jen těžko. A tím netvrdím, že bych se s ním ve všech názorech shodl. A že byl bezchybný.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban