Dny se krátí. Keller po Václaváku vidí vážná nebezpečí

07.09.2022 4:44 | Rozhovor

„Pan premiér se zachoval stejně jako principál. Místo argumentů kádroval. Myslím, že pokud by si s panem Hrušínským přehodili role, nikdo by nic nepoznal.“ Známý sociolog, bývalý europoslanec profesor Jan Keller, přidává svůj komentář k sobotní demonstraci na Václavském náměstí. Poukazuje na to, že jsme se dostali tak daleko, že jsme ochotni ocenit na ministru Rakušanovi, že otevřeně nepohrdá občany této země. I pokud budeme brát Fialovu vládu jako krutou ránu osudu, v těžkých časech nám to podle Kellera samo o sobě nepomůže. „Dny se krátí a po ránu bývá docela chladno. Příliš času na reparát už tato vláda nemá,“ říká profesor.

Dny se krátí. Keller po Václaváku vidí vážná nebezpečí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Profesor Jan Keller

Sobotní demonstrace vyvolala smršť reakcí. První z nich zní, že šlo o „proruskou svoloč“. Zněly i komentáře, že proti demonstrantům se mělo zakročit jako proti žlutým vestám. Koneckonců i premiér Petr Fiala označil organizátory akce za „proruské sympatizanty“, až ho někteří upozorňovali, že není vhodné ukončit debatu tímto způsobem. Pane profesore, co vy na to?

Přiznám se, že jsem z demonstrace sledoval jen vystoupení prvních pěti řečníků, kteří vystoupili v panelu odborníků. Ze záznamu jsem si potom vyslechl vystoupení pana Rajchla. O těch ostatních vím jen z doslechu. S velkým zájmem jsem pak sledoval především odmítavé reakce na demonstraci. Zajímalo mne, zda někdo z jejích kritiků vyvrátí tvrzení, která zazněla od odborníků na energetiku a zemědělství. Od principála Hrušínského bych odbornou polemiku nečekal, od premiéra Fialy bych ji však přímo vyžadoval. Pan premiér se ovšem zachoval stejně jako principál. Místo argumentů kádroval. Myslím, že pokud by si s panem Hrušínským přehodili role, nikdo by nic nepoznal.

Ministr Vít Rakušan má pro lidi, kteří demonstrovali, pochopení a nechce jimi pohrdat. Nervozita ve společnosti je podle něj obrovská. Váš komentář?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Radek Koten byl položen dotaz

Lékaři

Já si lékařů vážím a nemají to snadné. Už samotné studium a ta zodpovědnost. Na druhou stranu dost jistě vlivem médií sledujeme případy, kdy došlo k nějakému pochybení na straně lékařů. Je tak na jejich nahrávání opravdu něco tak špatného a nepochopitelného? Já teda mám s lékaři dobrou zkušenost, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rukopis Dozimetru v Praze. Podrazy, korupce, pivo za 100 korun. Urban účtuje s papaláši

18:00 Rukopis Dozimetru v Praze. Podrazy, korupce, pivo za 100 korun. Urban účtuje s papaláši

Architekt, pražský zastupitel a kandidát SPD na primátora hlavního města Prahy Milan Urban v rozhovo…