Do tří dnů poté hrozí totální kolaps Prahy a doba kamenná. To jsou výsledky oficiální zprávy, říká bezpečnostní expert a exporadce primátora

06.04.2016 16:22

ROZHOVOR Bývalý pražský zastupitel a exporadce primátora Hudečka Petr Trombik říká, že v případě blackoutu po třech dnech nastane kolaps města, civilizační kolaps, a po delší době návrat do doby kamenné. Je zde rovněž rostoucí hrozba kyberteroru, která může mít ještě horší efekt než blackout. To jsou výsledky cvičení Blackout, na který není Praha připravena.

Do tří dnů poté hrozí totální kolaps Prahy a doba kamenná. To jsou výsledky oficiální zprávy, říká bezpečnostní expert a exporadce primátora
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stožáry vysokého napětí

Když jsme spolu posledně vedli rozhovor , byl jste bezpečnostní poradce primátora Hudečka...

Ledacos se od té doby změnilo. Poradcem už nejsem, otázka bezpečnosti Prahy a Pražanů však zůstává, dokonce nabývá na důležitosti, stačí přece sledovat zprávy.

Které problémy jste považoval za důležité?

Vzhledem k tomu, že povodně už byly vyřešeny nákupem protipovodňových stěn, viděl jsem hlavní nebezpečí v blackoutu, to znamená v přerušení dodávek elektrické energie domácnostem, podnikům, cele infrastruktuře. Blackout by byl zvláště v zimních mrazech daleko vetší pohromou než tisíciletá voda, před kterou lze utéct. Před blackoutem v zimě není kam utéct.

Jak jste to na magistrátu řešili?

Primátor odpovídá ze zákona (č.240/2000 sb., krizový zákon) za životy, zdraví a majetek občanů Prahy. Primátoři Svoboda i Hudeček tento problém velmi dobře chápali a mému návrhu vyšli vstříc. Proto jsme mohli připravit a pak provést cvičení Blackout.

Jaké byly výsledky?

Cvičení prokázalo naprostou nepřipravenost Prahy z hlediska zajištění ochrany životů a zdraví občanů a vlastně všech základních funkcí města. Cvičení bylo vyhodnoceno, byl zpracován návrh řešení, kterým byl krizový ostrovní provoz, čili řešení, které je v metropolích běžné. Byla zpracována studie proveditelnosti tohoto projektu. Zahájili jsem to, co bych označil jako Projekt energetické bezpečnosti Prahy.

Jak tento projekt energetické bezpečnosti pro Prahu pokračuje?

Kam dospělo řešení blackoutu se můžete blíže seznámit na www.vypadekelektriny.cz. Je tam i rozhovor redaktorky Tachecí se současným radním pro bezpečnost Hadravou, v němž pan radní vyjádřil přesvědčení, že do konce roku 2015 bude krizový ostrovní provoz zajištěn. Asi tím mínil ostrovní provoz na Střeleckém ostrově. Ale ani tam se nic neději, i když by na to stačil jeden agregát.

Takže v tomto směru se neděje vůbec nic?

Neděje, asi to budou řešit ad hoc, až to přijde. Přežijeme-li to, pak Rada hlavního města Prahy vyhodí ředitele PREdi, který za energetiku odpovídá a nakoupí ve zkráceném řízení za pár miliard nějaké agregáty, tak jako nakoupili po povodních za pár miliard protipovodňové stěny.

Proč s tím magistrát nic nedělá, jestliže primátorka a radní pro bezpečnost zná stav věcí?

Mají dost práce sami se sebou a také po sobě musí nechat nějaké kostlivce ve skříních pro ty, co přijdou po nich. Po současné administrativě zůstane Pražanům panda a jedno nové slovo, které vyřeší veškeré problémy Dopravního podniku. A také včely na střeše magistrátu budou. Doufejme, že jim neuletí. Ale jsem stále optimista a doufám, že paní primátorka vytvoří správné české slovo po blackout a bude vystaráno.

Samá legrace?

Je to pokus o černý humor. Musíme si uvědomit, že blackout může být vyvolán různými příčinami, ale následky budou stejné: po třech dnech je to kolaps města, civilizační kolaps, a po delší době návrat do doby kamenné. Je zde rovněž rostoucí hrozba kyberteroru, která může mít ještě horší efekt než blackout. Muže nastat i „domino efekt“, souběh nešťastných události. Uprchlickou krizi nezvládá Evropa ani bez blackoutu. A co nám říkají odpovědní činitelé: imigranti zde nejsou, což je totéž, jako když říkají „vždyť elektřina je“. Nějaká preventivní bezpečnost jim nic neříká, leda pokud jde o zákaz kouření, abychom nedostali rakovinu. Ale proč přestat kouřit, když ji dosud nemám, ne?

Čemu se věnujete teď?

Založil jsem Národní bezpečnostní ústav, z.ú., který bude monitorovat veškeré bezpečnostní hrozby a rizika, jak jsou řešeny a jak jsou návrhy řešení realizovány. A s tím budeme veřejnost, bude-li mít zájem, o stavu zajištění své osobní bezpečnosti, jakož i bezpečnosti rodiny a okolí, informovat na výše uvedené webové adrese.

Mgr. Petr Trombik - Absolvent FF UK, postgraduální studium statistiky na VŠE. Pracoval na MV, GŘ HZS a SSHR v oblasti krizového řízení a plánování, byl bezpečnostním poradcem primátora Prahy Tomáše Hudečka, jako místopředseda Výboru pro bezpečnost a legislativu Zastupitelstva hlavního města Prahy inicioval cvičení Blackout v roce 2014, v současnosti působí jako bezpečnostní analytik.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Drulák: Tomuto člověku se vyplatil Fiala v Bílém domě. Není to Čech

10:02 Drulák: Tomuto člověku se vyplatil Fiala v Bílém domě. Není to Čech

„Byla to čistě rituální návštěva, která měla potvrdit naši absolutní loajalitu Washingtonu,“ hodnotí…