Do voleb jdeme jako parta. Na kandidátce máme fachmany. Neživí nás dotace ani jiné kulišárny, říká kandidát Soukromníků na primátora Prahy Linek

16.08.2018 15:03 | Zprávy

ROZHOVOR Úředník musí být pro živnostníka především kvalifikovaným pomocníkem, a ne drábem, který jen uděluje pokuty, říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz, pražská jednička Strany soukromníků České republiky do podzimních magistrátních voleb, kandidát na primátora Prahy a místopředseda strany Ladislav Linek. Jednou z priorit Soukromníků pro Prahu je podle Linka kromě jiného i zrovnoprávnění živnostníků na komunální úrovni, a to například v oblasti parkování. Živnostníci podle něj totiž za parkování v pražských „modrých“ zónách platí vyšší ceny než běžní občané. „Mimochodem systém parkování v Praze je potřeba řešit úplně jinak,“ dodává Linek. Za hypotetické koaliční partnery Soukromníků Linek považuje ODS, Svobodné, STAN či TOP 09. SPD jako partnera povolebních jednání Linek vylučuje.

Do voleb jdeme jako parta. Na kandidátce máme fachmany. Neživí nás dotace ani jiné kulišárny, říká kandidát Soukromníků na primátora Prahy Linek
Foto: Archiv Ladislava Linka
Popisek: Ladislav Linek

Jste místopředsedou Strany soukromníků České republiky. Stranu v Praze povedete do podzimních magistrátních voleb, přičemž kandidujete na primátora. Čeho by Soukromníci v hlavním městě Česka chtěli dosáhnout, tedy kromě obsazení samotného primátorského postu?

Do voleb jdeme s optimismem a zdravým sebevědomím. Na druhou stranu se na věci musíme dívat reálně. Bylo by to jistě krásné, ale patrně nedostaneme takový počet hlasů, jaký by nám dovoloval obsadit místo pražského primátora. Ale říká se, nikdy neříkej nikdy. Velice rádi bychom byli takovou silou, která by mohla ovlivňovat rozhodnutí zastupitelstva hl. m. Prahy.

Naše priority leží v oblasti dopravy v Praze, kde koordinace oprav v poslední době vypadá spíše jako sabotáž, dokončení obchvatu Prahy, pomoc při rozhýbání rozumných parametrů bytové výstavby, čistoty ve městě, návrat k pozastaveným investicím. Vždyť v Praze se rozumně nekoplo už více jak 6 let. Jediným projektem, který se zrodil, je prapodivná společnost pro výstavbu trasy metra D. Šetřit nebo prostě rozumně finančně hospodařit je jistě správné. Zastavit však investice je naprostá tragédie. A máme samozřejmě i živnostenská témata.

Dovedete si představit možnost nějaké hypotetické koalice, případně s jakými politickými subjekty? Předpokládám, že s hnutím ANO, proti jehož „šéfovi“ Babišovi se strana často angažuje například na demonstracích, to asi nebude?

Dobrá, tedy čistě hypoteticky. Naše politické smýšlení je od středu doprava. Asi nejblíže je nám ODS, Svobodní, dále popř. i STAN nebo TOPka, za určitých okolností i KDU-ČSL. Myslím, že poslední tři jmenované strany stejně tvoří koalici. Pokud by to měl být někdo další, pak někdo se zdravým, reálným programem. Zatím mne však nikdo další nenapadá.

Co například spolupráce s mnohými kritizovanou SPD? Ta se v Praze vytasí do voleb například s „proklausovsky“ a konzervativně naladěným publicistou Jaklem. O primátorské křeslo se pak za ní bude ucházet akademik a energetik Hynek Beran….

S panem Jaklem jsem se několikrát setkal, pana Berana znám jen z novin. Určitě to nejsou žádní hloupí lidé, a jak jsem poznal názory pana Jakla, mají racionální kořen (např. jeho vystupování kolem protikuřáckého zákona). Myslím, že jeho spojení s SPD je trochu účelové, ale i časově omezené. SPD pro nás jako partner není. Je to projekt, který se chce k moci dostat svými sliby a opakováním téhož. Nejhorší však je, že z výše uvedených důvodů je SPD ochotna se spojit s hnutím ANO, KSČM a plácat po zádech prezidenta. A to je pro nás nepřijatelné.

Praha je podle toho, co často zaznívá, volebním regionem specifickým, ve kterém se voličské preference často značně odlišují od zbytku republiky. Tradičně jsou zde silné pravicové strany jako ODS, TOP 09. V posledních volbách pak skórovali Piráti, u kterých je často obtížné rozpoznat pravo-levou profilaci. Jak v tomto prostředí chtějí voliče zaujmout Soukromníci? Na koho budete cílit?

Strana soukromníků České republiky chce oslovit všechny voliče zejména od středu doprava. Samozřejmě nejvíce cílíme na živnostníky, malé podnikatele a další OSVČ. Prosíme je a žádáme, aby zanechali volebních experimentů a volili Soukromníky. Aby tak volili sami sebe. Rozhodně se jim to vyplatí, protože, když se podíváte na naši kandidátku, je zřejmé, že jsme jedni z nich. A jiní ani být neumíme. A volební potenciál živnostníků a spol. je obrovský a my dobře víme, co jim znepříjemňuje život.

Jaká budou předvolební témata Soukromníků v Praze? Problémů, které trápí Pražany, je určitě celá řada. Co například vysoké ceny bydlení v hlavním městě, doprava, centrum města „úpící“ pod přívalem alkoholu lačných a v nočních hodinách hlučících turistů?  

Jaké jsou naše priority, jsem vyjmenoval již výše. Teď bych se pokusil rozebrat živnostenská témata, která rozhodně musíme mít na paměti. Tedy ochranu těch malých i nejmenších. Tito jsou vystavováni častým útokům posledních vlád a odborů, a proto je třeba chránit je již od komunální úrovně. Na komunální úrovni se jedná o zrovnoprávnění živnostníků např. v oblasti tzv. modrých zón, kde jejich auta platí několikanásobně vyšší ceny než „normální občané“. Mimochodem systém parkování v Praze je potřeba řešit úplně jinak. Zrovnoprávnění v oblasti cen za odpad, místních daní a poplatků atd. Nezdražovat pronájmy obecních prostor, konjunktura není bez konce atd. atd. Úředník přitom musí být především kvalifikovaným pomocníkem a ne drábem, který jen uděluje pokuty. To platí v jisté míře i pro městskou policii, úkolem které by mělo být především chránit zdraví a majetek občanů.

Vysoké ceny nájmů zejména v soukromých objektech asi jen tak nevyřešíme, neboť zde funguje zákon nabídky a poptávky. Nemůže za to jen Airbnb, ale především značný příliv lidí do hlavního města nejen z českého venkova a ze Slovenska, ale i z jiných států Evropy. Jakési vystřelení regulace cen pro tuto oblast nám není vlastní. Výstavba v Praze je v poslední době naprosto nedostatečná a vinu na tom nese i tzv. zelená lobby, která by nejraději nedovolila ani přístavby k rodinným domkům. Nedivme se pak, že ceny nemovitostí stejně jako jejich pronájmy vystřelují do závratných výšek.

Dopravní situace je kapitola sama pro sebe. Její řešení bude složité. Rozhodně to však nemůže vypadat jako dnes.

Pokud se týká turistů nejen v centru Prahy, je třeba vzít v úvahu, že tito tvoří nezanedbatelný příjem restaurací, hotelů, barů, obchodů, obchodních center a potažmo i státního rozpočtu a rozpočtu města. Neříkám, že se centrum Prahy proto musí měnit v jakousi divokou zónu, ale zažil jsem v tomto oboru krizi na vlastní kůži. Proto vím, o čem mluvím. Byl bych proti jakýmkoliv dodatkovým nebo ekologickým daním, které jsou nyní moderní v městech některých zemí západní Evropy. Konjunktura nebude trvat věčně a jakékoliv regulace jsou cestou do pekel.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž

Marek Benda byl položen dotaz

Novotný

Umět odpouštět je lidské, to je pravda, ale nemyslíte, že to nejde do nekonečna? Vždyť Novotnému jeho hulvátství prochází neustále, nejde přeci je o Slováčkovou, ale on uráží všechny a evidentně se v tom vyžívá. Vám třeba nevadí, jak se teď naváží do Konečné a její rodiny? Vždyť to je otřesné, a to ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Třikrát snížit cenu energií. Přikázali emise, mohou i toto. Bývalý diplomat Sechter k EU

4:44 Třikrát snížit cenu energií. Přikázali emise, mohou i toto. Bývalý diplomat Sechter k EU

„Evropská rada by měla přijmout cíl do roku 2030 třikrát snížit ceny energií. Když mohla přijmout cí…