Do voleb jdeme jako parta. Na kandidátce máme fachmany. Neživí nás dotace ani jiné kulišárny, říká kandidát Soukromníků na primátora Prahy Linek

16.08.2018 15:03

ROZHOVOR Úředník musí být pro živnostníka především kvalifikovaným pomocníkem, a ne drábem, který jen uděluje pokuty, říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz, pražská jednička Strany soukromníků České republiky do podzimních magistrátních voleb, kandidát na primátora Prahy a místopředseda strany Ladislav Linek. Jednou z priorit Soukromníků pro Prahu je podle Linka kromě jiného i zrovnoprávnění živnostníků na komunální úrovni, a to například v oblasti parkování. Živnostníci podle něj totiž za parkování v pražských „modrých“ zónách platí vyšší ceny než běžní občané. „Mimochodem systém parkování v Praze je potřeba řešit úplně jinak,“ dodává Linek. Za hypotetické koaliční partnery Soukromníků Linek považuje ODS, Svobodné, STAN či TOP 09. SPD jako partnera povolebních jednání Linek vylučuje.

Do voleb jdeme jako parta. Na kandidátce máme fachmany. Neživí nás dotace ani jiné kulišárny, říká kandidát Soukromníků na primátora Prahy Linek
Foto: Archiv Ladislava Linka
Popisek: Ladislav Linek

Jste místopředsedou Strany soukromníků České republiky. Stranu v Praze povedete do podzimních magistrátních voleb, přičemž kandidujete na primátora. Čeho by Soukromníci v hlavním městě Česka chtěli dosáhnout, tedy kromě obsazení samotného primátorského postu?

Do voleb jdeme s optimismem a zdravým sebevědomím. Na druhou stranu se na věci musíme dívat reálně. Bylo by to jistě krásné, ale patrně nedostaneme takový počet hlasů, jaký by nám dovoloval obsadit místo pražského primátora. Ale říká se, nikdy neříkej nikdy. Velice rádi bychom byli takovou silou, která by mohla ovlivňovat rozhodnutí zastupitelstva hl. m. Prahy.

Naše priority leží v oblasti dopravy v Praze, kde koordinace oprav v poslední době vypadá spíše jako sabotáž, dokončení obchvatu Prahy, pomoc při rozhýbání rozumných parametrů bytové výstavby, čistoty ve městě, návrat k pozastaveným investicím. Vždyť v Praze se rozumně nekoplo už více jak 6 let. Jediným projektem, který se zrodil, je prapodivná společnost pro výstavbu trasy metra D. Šetřit nebo prostě rozumně finančně hospodařit je jistě správné. Zastavit však investice je naprostá tragédie. A máme samozřejmě i živnostenská témata.

Dovedete si představit možnost nějaké hypotetické koalice, případně s jakými politickými subjekty? Předpokládám, že s hnutím ANO, proti jehož „šéfovi“ Babišovi se strana často angažuje například na demonstracích, to asi nebude?

Dobrá, tedy čistě hypoteticky. Naše politické smýšlení je od středu doprava. Asi nejblíže je nám ODS, Svobodní, dále popř. i STAN nebo TOPka, za určitých okolností i KDU-ČSL. Myslím, že poslední tři jmenované strany stejně tvoří koalici. Pokud by to měl být někdo další, pak někdo se zdravým, reálným programem. Zatím mne však nikdo další nenapadá.

Co například spolupráce s mnohými kritizovanou SPD? Ta se v Praze vytasí do voleb například s „proklausovsky“ a konzervativně naladěným publicistou Jaklem. O primátorské křeslo se pak za ní bude ucházet akademik a energetik Hynek Beran….

S panem Jaklem jsem se několikrát setkal, pana Berana znám jen z novin. Určitě to nejsou žádní hloupí lidé, a jak jsem poznal názory pana Jakla, mají racionální kořen (např. jeho vystupování kolem protikuřáckého zákona). Myslím, že jeho spojení s SPD je trochu účelové, ale i časově omezené. SPD pro nás jako partner není. Je to projekt, který se chce k moci dostat svými sliby a opakováním téhož. Nejhorší však je, že z výše uvedených důvodů je SPD ochotna se spojit s hnutím ANO, KSČM a plácat po zádech prezidenta. A to je pro nás nepřijatelné.

Anketa

Přejete si, aby Jiří Drahoš zasedl v Senátu?

3%
97%
hlasovalo: 19466 lidí

Praha je podle toho, co často zaznívá, volebním regionem specifickým, ve kterém se voličské preference často značně odlišují od zbytku republiky. Tradičně jsou zde silné pravicové strany jako ODS, TOP 09. V posledních volbách pak skórovali Piráti, u kterých je často obtížné rozpoznat pravo-levou profilaci. Jak v tomto prostředí chtějí voliče zaujmout Soukromníci? Na koho budete cílit?

Strana soukromníků České republiky chce oslovit všechny voliče zejména od středu doprava. Samozřejmě nejvíce cílíme na živnostníky, malé podnikatele a další OSVČ. Prosíme je a žádáme, aby zanechali volebních experimentů a volili Soukromníky. Aby tak volili sami sebe. Rozhodně se jim to vyplatí, protože, když se podíváte na naši kandidátku, je zřejmé, že jsme jedni z nich. A jiní ani být neumíme. A volební potenciál živnostníků a spol. je obrovský a my dobře víme, co jim znepříjemňuje život.

Jaká budou předvolební témata Soukromníků v Praze? Problémů, které trápí Pražany, je určitě celá řada. Co například vysoké ceny bydlení v hlavním městě, doprava, centrum města „úpící“ pod přívalem alkoholu lačných a v nočních hodinách hlučících turistů?  

Jaké jsou naše priority, jsem vyjmenoval již výše. Teď bych se pokusil rozebrat živnostenská témata, která rozhodně musíme mít na paměti. Tedy ochranu těch malých i nejmenších. Tito jsou vystavováni častým útokům posledních vlád a odborů, a proto je třeba chránit je již od komunální úrovně. Na komunální úrovni se jedná o zrovnoprávnění živnostníků např. v oblasti tzv. modrých zón, kde jejich auta platí několikanásobně vyšší ceny než „normální občané“. Mimochodem systém parkování v Praze je potřeba řešit úplně jinak. Zrovnoprávnění v oblasti cen za odpad, místních daní a poplatků atd. Nezdražovat pronájmy obecních prostor, konjunktura není bez konce atd. atd. Úředník přitom musí být především kvalifikovaným pomocníkem a ne drábem, který jen uděluje pokuty. To platí v jisté míře i pro městskou policii, úkolem které by mělo být především chránit zdraví a majetek občanů.

Vysoké ceny nájmů zejména v soukromých objektech asi jen tak nevyřešíme, neboť zde funguje zákon nabídky a poptávky. Nemůže za to jen Airbnb, ale především značný příliv lidí do hlavního města nejen z českého venkova a ze Slovenska, ale i z jiných států Evropy. Jakési vystřelení regulace cen pro tuto oblast nám není vlastní. Výstavba v Praze je v poslední době naprosto nedostatečná a vinu na tom nese i tzv. zelená lobby, která by nejraději nedovolila ani přístavby k rodinným domkům. Nedivme se pak, že ceny nemovitostí stejně jako jejich pronájmy vystřelují do závratných výšek.

Dopravní situace je kapitola sama pro sebe. Její řešení bude složité. Rozhodně to však nemůže vypadat jako dnes.

Pokud se týká turistů nejen v centru Prahy, je třeba vzít v úvahu, že tito tvoří nezanedbatelný příjem restaurací, hotelů, barů, obchodů, obchodních center a potažmo i státního rozpočtu a rozpočtu města. Neříkám, že se centrum Prahy proto musí měnit v jakousi divokou zónu, ale zažil jsem v tomto oboru krizi na vlastní kůži. Proto vím, o čem mluvím. Byl bych proti jakýmkoliv dodatkovým nebo ekologickým daním, které jsou nyní moderní v městech některých zemí západní Evropy. Konjunktura nebude trvat věčně a jakékoliv regulace jsou cestou do pekel.

Anketa

Chcete, aby Jiří Paroubek zasedl v Senátu?

44%
56%
hlasovalo: 8790 lidí

Jste lídrem kandidátky. Představil byste i některá další jména, se kterými Soukromníci do podzimního volebního klání v Praze půjdou?

Myslím si, že je důležité, že jdeme do voleb jako parta. Jako parta lidí se stejným názorem. Lidí, kteří jsou pro někoho třeba neznámí, ale jsou to vesměs fachmani ve svém oboru. Nikdo z nich nežije z dotací a podobných kulišáren, netáhnou za sebou žádné průšvihy. Nerad bych na někoho zapomenul. Vážím si všech, takže jen namátkou. Na naší kandidátce je např. pan Ladislav Marek, předseda Strany soukromníků České republiky v Praze, majitel restaurace s dalším zajímavým povoláním – jachetní kapitán. Dále pan PhDr. Ivo Syřiště, pedagog Univerzity Karlovy. Pak Bedřich Danda, bývalý náměstek ministra průmyslu, živnostník a předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR. Potom Jiří Císař, mistr světa v motocyklových soutěžích, živnostník. A nakonec zmíním pana Roberta Kučeru, který je živnostníkem – automechanikem. Obětavý, zakládající člen strany atd. atd.

Žijete v Praze, jste Pražák. Jaký máte z posledního magistrátního vedení pocit. Zadařilo se koalici splnit, co občanům předložila v kampani, před posledními volbami, nebo zůstalo jen u slibů? Kde byly rezervy?

Ano, jsem Pražák a v Praze jsem se narodil a žiju zde celý svůj život. Už to je možná velký rozdíl oproti představitelům poslední vládnoucí koalice v Praze. Koalice postupovala podle starého vtipu – slibem nezarmoutíš. Z poslední doby, co si člověk pamatuje, tak tahanice o Libeňský most, spadlou lávku v Troji, zakládání prapodivné společnosti na výstavbu metra Žižkov-Písnice a v poslední chvíli vládnutí chaoticky rozkopané ulice v celé Praze. Rezervy byly prakticky všude zejména v oblasti investic. Samozřejmě rozumných a prospěšných investic.

Úřadování poslední pražské primátorky Krnáčové (ANO) tak trochu zkalily spory mezi taxikáři a řidiči aplikace Uber. Myslíte, že Krnáčová tento spor zvládla? Taxikáři podnikali proti Uberu akce např. blokády…

Ve vládnutí současné koalice a tedy i pražské primátorky bylo tolik chyb, že spor mezi pražskými taxikáři a Uberem považuji za marginální. Domnívám se, že ze strany pražského magistrátu tento spor zvládnut nebyl, protože se do toho musel vložit např. i předseda vlády. Upřímně řečeno ani nevím, jaké je závěrečné resumé. Na druhou stranu se myslím, že by nikdo neměl mít nárok obsazovat veřejný prostor pro šíření svých idejí, i když jsou řekněme správné. Platí to nejen pro taxi, ale i pro různé komunity.

Jaký je váš názor na tuto aplikaci a situaci, kdy jsou řidiči Uberu de facto zvýhodněni proti taxikářům-živnostníkům? Má město v této věci nějaké konkrétní kompetence? Říká se, že v Uberu se už začaly angažovat i jisté pololegální skupiny, které sem tahají řidiče např. z Ukrajiny: ti zde pro Uber jezdí ve vypůjčeném voze, přičemž třeba ani neumí Česky. To je aspoň to, co se povídá mezi pražskými taxikáři.

Rozhodně jsem pro volnou a spravedlivou konkurenci. Ale samozřejmě, že pro všechny musí být stanoveny naprosto stejné podmínky. Nechci zde dělat rozhodčího a ani nevím, co se „říká“. Pražští taxikáři jistě nejsou úplně svatí, ale pustit sem nekalou konkurenci rozhodně není dobré řešení. Myslím si, že město, kdyby chtělo, zde jistě nějakou kompetenci najde, ale proti silným lobby se mu z různých důvodů do boje moc nechce. Na druhou stranu zacvičit s živnostníkem, který ve svém krámku nevystavil účet na 10 Kč a nasolit mu pokutu 25 000 Kč je pak dílem okamžiku. A nikdo se přitom neptá, jaké jsou k tomu kompetence.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jonáš Kříž

Budete jen automat na podpisy?

Nebo jak jinak si vysvětlit, že podepisujete zákony, se kterými máte zároveň problém, a který hodnotíte jako protiústavní? Myslel jsem, že by člověk měl schvalovat věci - i v osobním životě, s kterými souhlasí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pokuty! 60 tisíc pro Pavla, 40 tisíc Milion chvilek?! Známý docent ztrhal dohledový úřad. Důvod zde

18:38 Pokuty! 60 tisíc pro Pavla, 40 tisíc Milion chvilek?! Známý docent ztrhal dohledový úřad. Důvod zde

Pokuta 60 tisíc korun udělená Úřadem pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnu…