Dříve nebo později dojde i v Česku k teroristickému útoku, padlo ze zasvěceného zdroje

26.07.2016 11:12 | Zprávy

ROZHOVOR Expert na terorismus z Policejní akademie ČR Marian Brzybohatý říká, že dřív nebo později se cílem teroristických útoků stane i Česká republika. „Myslím, že je to pouze otázka času. Když se podíváte na dnešní dějiště útoků, je to Německo, Francie, Itálie a další země, ale vlna násilí se pomalu, ale jistě přibližuje k našim hranicím a bude postupovat na východ a na jih. Dá se očekávat, že dřív nebo později k tomu prostě dojde,“ prohlásil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz bývalý děkan Fakulty bezpečnostně právní Policejní akademie ČR.

Dříve nebo později dojde i v Česku k teroristickému útoku, padlo ze zasvěceného zdroje
Foto: Pražské Benátky
Popisek: Vodouch na Vltavě.

Řada lidí v minulosti tvrdila, že s vlnou imigrantů do Evropy nepřicházejí bojovníci Islámského státu, protože ti mají prostředky na to, aby sem přišli méně komplikovanou, pohodlnější cestou. Neukazuje se, že to byl mylný odhad?

To je totální nesmysl. V Islámském státě nebo jiných radikálních islámských organizacích by museli být úplní hlupáci, aby takové možnosti nevyužili. Byla to spíš prohlášení zaměřená na uklidnění veřejnosti, ale vidíte, že časem se stejně ukázalo, že tam tito lidé byli. Navíc útoky v Paříži a Bruselu přímo souvisely s imigranty, kteří přišli s migrační vlnou. Taková tvrzení proto nejsou v souladu s realitou.

Ukazuje se, že útočníky jsou mnohdy labilní nebo psychicky narušení jedinci. Někdo tvrdí, že jsou všichni džihádisté psychicky narušení, když jsou ochotni zabíjet nevinné. Co si o tom myslíte?

Když se podíváte na sérii útoků v poslední době, můžete najít dva typy motivací. Tou první je ideologie, kvůli níž byl spáchán útok v Paříži, tou druhou je frustrace a následně frustrovaní jedinci. Jde o lidi, kteří přicházejí do cizího neznámého prostředí, kde nebylo splněno jejich očekávání a kteří se dostávají víceméně do konfliktu s většinovou společností. Dochází u nich k neuspokojení potřeb a posléze k jejich radikalizaci. A právě nebezpečí obrovské migrační vlny spočívá v tom, že je to prostá zásobárna lidí, kteří tímto procesem frustrace mohou projít a pravděpodobně projdou. A mohou to řešit prostřednictvím násilí. Neříkám, že to udělají všichni, to určitě ne, ale i kdyby se to týkalo pouze jednoho procenta, představuje to vysoké bezpečnostní riziko.

Nejsou tito frustrovaní lidé také vhodným objektem pro různé radikální imámy a naháněče Islámského státu, kteří hledají útočníky pro teroristické činy v Evropě?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Dozvěděla jsem se, že řešíte bezpečnost na školách

Zajímalo by mě, zda řešíte i šikanu mezi dětmi a fakt, že se třeba mladiství dopouští kolikrát i dost vážné trestné činnosti a to i na dospělých - třeba na učitelích, seniorech apod? Měla by se podle vás snížit hranice trestně právní odpovědnosti? A pomohlo by to podle vás vůbec? Kde je podle vás ch...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Třetí rok v recesi. Německo v problémech, Češi kvůli tomu také

17:50 Třetí rok v recesi. Německo v problémech, Češi kvůli tomu také

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ – Prognózy ohledně českého hospodářství byly příliš optimistické. Ekono…