EU i Babiš zklamali! Okamura k vakcínám. Maďaři neposlechli, teď jsou v pohodě

28.01.2021 11:48

ROZHOVOR Chtít po seniorech, aby se na očkování zaregistrovali v problematické internetové aplikaci, to je podle Tomia Okamury ta nejvěrnější ilustrace, jak se uvažuje v Babišově vládě. Vládě, která zůstala odkázána na neschopnost EU. U ní se opět ukazuje, jak totálně selhává.

EU i Babiš zklamali! Okamura k vakcínám. Maďaři neposlechli, teď jsou v pohodě
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Předseda SPD Tomio Okamura
reklama

Anketa

Přímo na covid v Česku zemřela zhruba 1/3 lidí, kteří jsou uváděni jako oběti, uvedl ministr Blatný. Měl to říkat?

93%
7%
hlasovalo: 7156 lidí

Jak podle vás vláda zvládla přípravu očkování?

Zklamala EU i česká vláda, která měla v nákupu vakcín od začátku jít samostatně, českou cestou, jako Maďarsko nebo Izrael. Nyní jsme odkázáni na neschopnost EU. Vzpomeňte, jak premiér Babiš vítězoslavně hlásil, že vakcíny za nás zajistí Evropská unie, že máme Bruselu důvěřovat. Naopak my v SPD jsme upozornili, že se nemáme na Brusel spoléhat. A opět se ukázalo, že jsme měli pravdu. A znovu opakuji, že očkování podle názoru hnutí SPD musí být dobrovolné a lidé, kteří se nenechají očkovat, nesmí být diskriminováni. Lidem, kteří se očkovat chtějí, by podle nás měla vláda zajistit co nejrychleji možnost bezpečného očkování a výběr vakcíny.

A v této souvislosti mi vadí opravdu zjevná neznalost situace ze strany vlády – vláda deklarovala, že chce očkovat v prvé řadě ohrožené seniory, ale chtít internetovou registraci po starých lidech je ukázka toho, jak ve vládě uvažují. Značná část seniorů se neumí sama registrovat přes internet. Podle mého názoru by mělo dobrovolné očkování probíhat nejlépe ve spolupráci s obvodními lékaři, kteří své pacienty znají, mohou je snadno oslovit, a ví, kdo je rizikovou skupinou.

To zásadní totiž je, že vakcína sice může pomoci, ale také zvyšuje rizika, a důležité je, abychom vakcínou seniory daleko víc neohrozili. Studie, o kterých se nemluví, dokládají – a celkem logicky – že alergická reakce může uspíšit smrt polymorbidního člověka stejně jako respirační choroba. Posoudit vhodnost vakcíny proto může jen ošetřující lékař. To neumí ani senior ani sestra z domova seniorů. 

V minulém týdnu jste o vládní očkovací strategii poměrně bouřlivě diskutoval s redaktorem ČT Drahoňovským. Co vás v rozhovoru tak vybudilo?

Myslím, že to bylo v klidu, jen jsme vzájemně argumentovali. Stál jsem si za svým názorem, že očkování musí být dobrovolné. A že EU a vláda při zajišťování vakcín selhala. Což je při porovnání se situací ve Velké Británii nebo v Izraeli, které nejsou v EU, zcela evidentní. Dokázaly si samostatně opatřit při jednání se stejnými výrobci dostatek vakcín, mají funkční strategii, a vůbec k tomu nepotřebovaly centrální vyjednavače z Bruselu.   

Další problém, který se ukazuje, je nedostatek vakcíny. Firma Pfizer oznámila krátkodobý pokles výroby, který se má projevit i na dodávkách do ČR. Ministr Blatný se rozčiloval, že je to neseriózní jednání, ale není zřejmé, jak tento výpadek případně nahradíme. Maďarsko se rozhodlo mimo dodávky od EU jednat i samo s čínským výrobcem a vy jste ocenil, že je to správná cesta. Měli bychom stejně postupovat i my?

Tím jsem nehodnotil konkrétní dohodu mezi Maďarskem a Čínou, ale to, že se Maďarsko rozhodlo jít vlastní cestou, což je podle mě správné. Každý nákup léků či vakcín by měl mít jedno pravidlo, a to nakupovat nejlepší za nejlepší cenu bez ohledu, zda to prodává Američan nebo Rus, takže pokud je Sputnik dobrý jako Pfizer, nechápu, proč už ho vláda dávno nezajistila. Tady bohužel v praxi vidíme, jaké důsledky má pro občany servilní jednání vlády vůči Bruselu. Vládu by přece neměl zajímat zájem globalistů z vedení EU, ale zájem českého občana.

Evropská unie znovu totálně selhává a nejenže nepomáhá, ale škodí. Naše cesta by měla být přece taková, jaká je standardní u jakéhokoli zboží – tedy poměr cena/výkon, respektive v případě vakcíny nejlépe výkon. Nehledě na to, odkud je. Vakcína Pfizeru je z tohoto pohledu jedna z nejhorších – má zatím alespoň podle médií největší počet vedlejších účinků, alergických reakcí. Ty, jak jsem říkal, nemusí být velký problém u zdravých lidí, ale ti se přece očkovat nepotřebují s výjimkou zdravotníků. Ale ty alergické reakce u lidí těžce nemocných a oslabených mohou zabíjet a podle dostupných zpráv opravdu zabíjí.

Je podle vás správné, že očkování začíná – kromě zdravotníků v první linii – od nejstarších věkových skupin? Slyšel jsem i hlasy, že důchodci stejně nikam nechodí, tak že by se spíše měly očkovat skupiny, které potřebují mít „kontakty“…

Také jsem slyšel, že někdo řekl, že „důchodci stejně nikam nechodí“. Myslím, že jsou taková slova vůči důchodcům velmi urážlivá. Jak to vůbec můžou politici jiných stran o důchodcích říct? My v SPD máme v našich řadách mnoho seniorů, jsou aktivní a žijí plnohodnotné životy.

A to, že se možnost očkování nejprve nabídne rizikovějším skupinám lidí, je v pořádku. V situaci, kdy EU a vláda selhala v zajišťování dostatečného množství vakcín, je to správná cesta. Navíc, podle imunologů je nesmysl očkovat zdravé, mladé lidi, a je to podle nich vyloženě škodlivé – v dětství a mládí si totiž člověk buduje imunitní systém a naopak každá nákaza buduje v organismu obranu proti této nákaze. Nitrosvalová aplikace vakcíny takovou imunitu nebuduje, ale tím, že zabrání infekci, naopak budování imunity brání. Takže dětem a mladým lidem naopak setkání s virem sars-cov-2 buduje tu nejúčinnější buněčnou slizniční imunitu.

Vy jste také nedávno na blogu psal o minimálním důstojném důchodu, který SPD ve Sněmovně navrhuje, a vysvětlil jste to tak, že peníze patří „slušným lidem, kteří pracují či si své odpracovali, a ne parazitům či politickým neziskovkám, imigrantům a solárním baronům“. O co se tedy v tomto vašem návrhu jedná? 

O to, aby všichni občané, kteří splní podmínku dosažení důchodového věku, který je nyní 65 let a my v SPD jsme proti tomu, aby se dále zvyšoval, a dobu předepsaných odvodů důchodového pojištění (nyní 35 let), pobírali starobní důchod minimálně ve výši, která odpovídá hranici tzv. příjmové chudoby v rámci zemí EU dle metodiky Evropského statistického úřadu (Eurostat), čili nyní necelých 15 000 Kč čistého měsíčně. Přičemž ideální by bylo navázat výši tohoto minimálního důchodu na aktuální výši české minimální mzdy a pravidelně jej valorizovat. Zásluhovost by zůstala zachována. Vláda si vůbec neuvědomuje, že za desetitisícový důchod se prostě nedá vyžít.

Náš návrh se tedy netýká tzv. nepřizpůsobivých, jelikož ti neodváděli předepsanou dobu důchodové pojištění. Rádi bychom tento náš návrh zákona, krerý mimochodem platí v mnoha zemích Evropy, aplikovali také na invalidní důchodce. Změna je v tomto ohledu nutná, není akceptovatelné, aby desítky tisíc seniorů, kteří celý život poctivě pracovali, nebo invalidů, nyní živořili s příjmem pod 10 tisíc korun měsíčně.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Když někdo celý život pracuje, tak má mít důchod takový, aby nežil v bídě. Ten, kdo nepracoval, ač mohl, pak ať se stará sám. Není možné, aby ti, co pracovali, měli nízké důchody proto, že z jejich vydělaných peněz vláda živí nepřizpůsobivé parazity. Mimochodem, řada občanů mi neustále píše o takzvaných „zdravých invalidech“ ze sociálně nepřizpůsobivých komunit – tyto osoby je třeba přezkoumat a tam, kde člověk je schopný práce, ihned důchod odebrat a nejlépe i vyvodit důsledky pro všechny, kteří se na takových podvodech podílí. Vláda hnutí ANO, ČSSD a KSČM bohužel v tomto ohledu nic nedělá a tzv. nepřizpůsobivé štědře podporuje. Hnutí SPD již před rokem předložilo komplexní zákon na ukončení zneužívání sociálních dávek nepřizpůsobivými a dodnes ho vládní strany blokují. Doufám, že SPD v říjnových volbách posílí a už nebudeme v opozici, abychom mohli situaci ihned vyřešit na vládní úrovni. 

Říkáte, že vláda vaše návrhy blokuje. Jak prosím?

Náš zákon o minimálním důstojném důchodu nám leží ve Sněmovně již dva roky. A vládní strany ho odmítají projednat, protože vláda prostě nechce dát všem důchodcům skutečně důstojný základ. Místo toho jim raději dává před volbami jednorázové příplatky. Myslím, že by si důchodci zasloužili serióznější přístup. A jelikož jsou letos v říjnu volby, tak tento náš zákon již bohužel nemá do konce volebního období naději na to, aby prošel Sněmovnou a aby zákon o minimálním důchodu začal platit.

Což je pozoruhodné, protože před volbami například pan premiér Babiš osobně na celostátní  konferenci Svazu seniorů minimální důchod sliboval. Ale jak už jsme si opakovaně všimli, sliby chyby, a smutné je, že tady vláda hnutí ANO, ČSSD a KSČM ožebračuje a podvádí ty nejzranitelnější, tedy invalidní a starobní důchodce.

U našeho zákona na ukončení zneužívání sociálních dávek nepřizpůsobivými je situace malinko jiná. Ten nám již ve Sněmovně prošel 1. čtením, ale již mnoho měsíců ho vládní koalice odsouvá z dalšího projednávaní. A čas běží. Snažím se hnutí ANO přesvědčit, že je důležité ukončit tento nešvar. Jsem přesvědčen, že je potřeba podporovat slušné lidi, nikoli nepřizpůsobivé. Ty je potřeba tvrdě a nekompromisně motivovat k řádnému životu.

Stejně tak nám vládní strany blokují zákon o referendu, zestátnění exekutorů, pomoc lidem v dluhových pastích, zrušení koncesionářských poplatků ČT a další naše návrhy. Na druhou stranu se nám již podařilo prosadit zákony o zrušení daně z nabytí nemovitosti a o paušální dani pro živnosníky. A nejnověji minulý týden prošel Sněmovnou návrh zákona o potravinách, ve kterém rušíme dvojí kvalitu potravin. Probruselský Senát ale již avizoval, že s tím nebude souhlasit, jelikož jdou na ruku nadnárodním korporacím a velkým nadnárodním řetězcům, tak doufám, že Sněmovna Senát přehlasuje, a díky SPD budou moci všichni občané České republiky začít jíst kvalitní potraviny za dostupné ceny. Držte nám prosím palce.    

Anketa

Má Česko nakoupit a využívat ruskou vakcínu Sputnik V?

93%
7%
hlasovalo: 25072 lidí

Vláda hovoří o změně systému PES a výpočtu epidemického rizika. Je to podle vás správné? A mělo by v příštím týdnu, pokud se čísla indexu udrží na čtvrtém stupni, dojít k rozvolnění ze současného stupně pátého?

Samotná vláda nám ukázala, že je vládou vytvořený systém PES k ničemu, jelikož se jím vláda přestala řídit. Česká republika je již dva týdny ve 4. stupni, a přesto platí opatření stupně 5. A nebezpečí epidemie se přece neměří tím, kolik lidí se potká s nákazou, ale kolik skutečně onemocní a kolik skutečně na nemoc umře. Úmrtí se vůbec v systému nesleduje a místo toho sledují, kolik zdravých ničím neohrožených lidí má nějaké antigenní látky nebo zbytky viru v těle…

Situace ve společnosti je taková, že děti školou povinné neví, co je škola, a distanční výuka to nenahradí. Podnikatelé krachují jeden za druhým, protože pomoc státu nepřichází. Není divu, že začíná občanská neposlušnost jako výraz proti některým nesmyslným nařízením vlády, třeba v oblasti povolení otevření obchodů pouze s dětskou obuví anebo stálým uzavřením lyžařských středisek. Hnutí SPD neustále konstruktivně předkládá vládě řadu konkrétních pozitivních návrhů na zlepšení současné situace a na finanční kompenzace zaměstnancům, živnostníkům a firmám postiženým vládními opatřeními, ale vláda naše návrhy odmítá, přičemž sama řešení řady situací nezvládá.

Základem důvěry občanů k rozhodnutím vlády je jejich důvěryhodnost, očekávatelnost a transparentnost. Jestliže byl systém PES nastaven v určité podobě, a vláda veřejně garantovala jeho správnost, tak není únosné, aby se jeho obsah a parametry často a bez odůvodnění měnily. Způsobuje to nevratné ekonomické, sociální i zdravotní škody. Zde bych rád dodal, že by se měla vláda v prvé řadě soustředit na ochranu a péči o ohrožené skupiny občanů, a tu drtivou většinu, která není ohrožená, nechat žít a pracovat při základních opatřeních. Současný nekonečný lockdown může způsobit za rok situaci, kdy náš stát nebude mít peníze ani na zdravotní a sociální péči.

Také jste v týdnu připomněl slova ministryně financí Aleny Schillerové z hnutí ANO, že podpora živnostníků a podnikatelů je komplikována potřebným souhlasem z Evropské unie. Je správné, abychom si tyto věci, týkající se vnitrostátní agendy, museli nechat schválit v Bruselu?

Samozřejmě že to není správné, a je to jen další důkaz toho, že jsme se stali kolonií Bruselu. A místo abychom rychle pomohli našim občanům, tak se čeká na souhlas úředníků v Bruselu. Kam jsme se to dostali, že o životech a osudech našich lidí rozhodují cizinci, kteří ani nemluví naším jazykem a nemají s naší republikou vůbec nic společného? A ono nejde aktuálně jen o živnostníky a podnikatele. Teď přece vyplavalo na povrch, že my sami v České republice si nesmíme ani schválit vakcínu  – i to za nás může prý dělat jen Brusel.

Míra naší poddanosti už překročila meze a fakticky jsme velmi nesvéprávnými poddanými Bruselu a západu. Myslím, že je zcela na místě návrh SPD na referendum o vystoupení z EU, aby sami občané rozhodli o své budoucnosti ve své zemi. Tím nejbližším a zásadním „referendem“ ale budou říjnové volby do Sněmovny. A hrozím se toho, že by snad mohli po volbách vládnout Piráti, STAN, ODS, KDU-ČSL a TOP 09, kteří mají všichni dohromady v programu přijímání migrantů a přijetí eura. Tomu musíme zabránit!

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jakub Vosáhlo
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petru Hamplovi vypnuli YouTube a vyhazují knížky z knihoven. Příběh s paní Staněk. A jaký je správný multikulti bojovník?

20:59 Petru Hamplovi vypnuli YouTube a vyhazují knížky z knihoven. Příběh s paní Staněk. A jaký je správný multikulti bojovník?

ROZHOVOR Podle sociologa a spisovatele Petra Hampla nás nedostatečná svoboda stojí životy: „Svoboda …