EU se ničí sama, Rusku stačí jen čekat a bohatnout. Diplomat Novotný rozebral, proč Ukrajina chce válku

02.12.2021 18:23 | Rozhovor

Podle diplomata Jaromíra Novotného je iniciátorem konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou právě Ukrajina a její čelní představitelé, kteří chtějí odvrátit pozornost od domácí politiky. Slovní přestřelky mezi Ruskem a NATO jsou pochopitelné, stejně jako ruské obavy z vojenských cvičení Aliance. NATO však podle svých stanov nemůže do rusko-ukrajinského konfliktu zasáhnout.

EU se ničí sama, Rusku stačí jen čekat a bohatnout. Diplomat Novotný rozebral, proč Ukrajina chce válku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaromír Novotný

Ruský prezident Vladimir Putin se během svého vystoupení na investičním fóru Russia Calling! vyslovil k otázkám rusko-ukrajinských vztahů a oznámil, že v blízké budoucnosti se v Rusku objeví hypersonické zbraně s maximální rychlostí 9 machů. Co si vůbec představit pod pojmem hypersonická zbraň?

Tak hypersonickou zbraň předvedli už před cca dvěma třemi týdny Číňané. Ta střela obletěla celou zeměkouli a poté vypálila na cíl další střelu, která minula cíl o pouhých 30 kilometrů. Je to tedy zbraň, proti které neexistuje momentálně žádná účinná obrana a samozřejmě může nést i jaderné hlavice.

Uvádí se ale, že Rusko je dnes jediná země na světě s hypersonickými raketami již připravenými anebo téměř připravenými k boji. Ruské ozbrojené síly vlastní letecké systémy Kinžal s hypersonickou raketou, probíhají státní zkoušky hypersonické rakety Cirkon, bojovou službu nesou strategické rakety s hypersonickým kluzákem Avangard. Je v tomto směru Rusko skutečně jediné na světě?

Jak se zdá podle těch čínských aktivit, tak první není. Což ovšem nijak nesnižuje nebezpečí, které teoreticky může představovat pro USA, případně i pro EU.

„Pokud se na území Ukrajiny objeví nějaké útočné systémy s doletem do Moskvy během sedmi až deseti a v případě umístění hypersonických zbraní pěti minut, Rusko bude nuceno vytvořit něco podobného ve vztahu k těm, kteří nás tak ohrožují. A můžeme to udělat hned,“ řekl Putin na investičním fóru Russia Calling! Ohrožuje skutečně Ukrajina Rusko?

Podle mě to není hrozba Ukrajiny, nýbrž NATO. Pokud NATO umístí na území Ukrajiny takovéto zbraně, tak to vcelku pochopitelně bude Ruskem vnímáno jako překročení té pomyslné červené čáry.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: .Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Unijní aplikace, která o vás řekne všechno. Zásah Bartoše usnadnil špehování

17:09 Unijní aplikace, která o vás řekne všechno. Zásah Bartoše usnadnil špehování

Evropský parlament 29. února 2024 přijal po téměř třech letech jednání reformu legislativy eIDAS z r…