Od pařížských teroristických útoků uplynuly zhruba dva týdny. Jak je s tímto krátkým odstupem nyní vnímáte?
Vede se kolem nich minimálně jedna docela zbytečná debata. A sice ta, zda někteří z pachatelů přišli do srdce Evropy v davu imigrantů, v rámci nynější přistěhovalecké vlny. Pokud ano, selhává samozřejmě imigrační politika Evropské unie. Ta ale vlastně selhává v každém případě. I tehdy, pokud by se ukázalo, že všichni útočníci byli narozeni v Evropě a dav imigrantů neviděli ani z rychlíku. V takovém případě jsou teroristé vesměs potomky přistěhovalců; ovšem jen jejich jiné vlny, která na starý kontinent dorazila o něco dříve než ta současná.
Média však neustále počítají, kolik z útočníků přišlo s uprchlickou vlnou, kolik z nich se může radikalizovat…
Ze současné vlny syrských uprchlíků je podle údajů jednoho arabského výzkumného centra přibližně každý sedmý až osmý příznivcem Islámského státu. Není tedy pravdou, že všichni běženci mají stejného nepřítele jako my, totiž právě Islámský stát. Většina zřejmě ano, ale ne všichni. Jenže navíc ještě existuje nezanedbatelné riziko, že se část z této většiny (a/nebo její potomci) časem v Evropě radikalizuje, i když nyní ještě zastává celkem uměřený postoj. Ostatně právě to, že většina, nebo možná i všichni pařížští útočníci jsou narozeni v Evropě coby potomci někdejších (zřejmě také ještě celkem uměřených) přistěhovalců, je toho výmluvným důkazem.
Jak by měl Západ na pařížský masakr reagovat?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík