Ekonom Tříska: Uprchlíci? Záhada na záhadu. EU je imbecilní. Všechno patlají a myslí si, že my, blbečci, nic nevyřešíme. A takto by nás Německo mohlo nutit

16.09.2015 10:01 | Zprávy

ROZHOVOR Při pohledu na migrační vlnu si Češi podle ekonoma a někdejšího náměstka ministra financí Dušana Třísky zachovali na rozdíl od většiny EU zdravý rozum. Je přesvědčen i o tom, že kdybychom kvůli nepřijetí kvót přišli o evropské dotace, bylo by to jen dobře, protože na nás mají naprosto fatální negativní dopady. Zatímco všichni při pohledu na uprchlíky mluví o pašerácích lidí, on vidí neziskovky, do nichž tečou miliardy, ze kterých na skutečnou pomoc zůstane tak jedno procento, vyplývá z Třískových slov pro ParlamentníListy.cz.

Ekonom Tříska: Uprchlíci? Záhada na záhadu. EU je imbecilní. Všechno patlají a myslí si, že my, blbečci, nic nevyřešíme. A takto by nás Německo mohlo nutit
Foto: Martin Kovář
Popisek: Dušan Tříska, otec kupónové privatizace

Co z toho, co se odehrává kolem migrační vlny, která už několik měsíců otřásá Evropou, považujete za nejvíce pozoruhodné?

Na úvod bych řekl, že to je vážné téma, kterým se ale zabývají různé obory lidského myšlení dlouhá léta. Věnuje se tomu skutečná věda, ne ti sociologové a psychologové, kterými hluboko opovrhujeme a kteří jsou ochotni říct cokoli, jen aby dostali pozvání na nejbližší konferenci. V mých textech z přelomu osmdesátých a devadesátých let je jeden, který je relevantní pro to, o čem budeme mluvit. S nynější situací souvisí tak, jak ty takzvané neziskovky profitují na čemkoli, co se ve světě děje. Jakmile se stane něco takového, tak z toho začnou všechny kořistit. Nebozí lidé se vláčí světem, všichni mluví o pašerácích lidí, ale já vidím ty neziskovky, jak do nich tečou miliardy. Obama řekne, že dal více než miliardu dolarů neziskovým organizacím na pomoc uprchlíkům. Přitom je známo a všude se píše, že z původních sto dolarů doputuje ke konečnému příjemci jeden dolar konkrétní pomoci, všechno ostatní se rozkrade po cestě. Také jsem byl účastníkem těchto peněz, navštívil jsem za ně Uzbekistán, Kazachstán, Severní Koreu dvakrát, přesně vím, kudy ty peníze tečou, jaký je z toho byznys a lidi prostě z toho žijí. Tedy myslím ty, kteří umí tyhle peníze tzv. podojit. A jít proti tomu a zastavit tyto toky je nemožné.

Měla by se Česká republika podílet na řešení problému tím, že se podvolí kvótám, které už skoro všechny členské země Evropské unie požadují přijmout?

K tomuto problému nemůže zůstat lhostejný nikdo. Ať to vzniklo, jak to vzniklo, tak si všichni lámeme hlavu, co s tím. Politiku Evropské unie považuji v tomto případě za imbecilní. Ale nemyslím si to, co teď napsal Jiří Weigl, že to je záměr. To absolutně odřezávám, protože kdyby to byl záměr, tak nevěřím tomu, že existuje v tomhle světě někdo, kdo by měl takovou sílu a moc dát do pohybu tolik lidí. To nemá nikdo. A to ani kdyby se dali dohromady největší gauneři na světě, mohl bych je jmenovat, tak to nedokážou. Moje přesvědčení je, že to záměr není, že se to vymyká schopnostem člověka dát do pohybu takové masy. Ale společnost je krajně nestabilní. Svět se stal vysoce nestabilní rozpadem sovětského impéria, to říkám všude.

Nynější stav je tedy důsledkem více než čtvrtstoletí starých událostí ve střední a východní Evropě?

Jistě, protože rozpadem sovětského impéria byly okamžitě zpochybněny výsledky první i druhé světové války. Začalo to naším vstupem do NATO. Hurá, říkám já, hurá. Ale je to zpochybnění výsledků druhé světové války. V případě pomezí Turecka a Řecka se dostáváme na výsledky první světové války. Tehdy byly vytvořeny státy, jejichž existence byla nesmyslně vymyšlená, zločinná, ale byla garantovaná tím bipolárním světem, který už neexistuje. Takže svět je extrémně nestabilní, stačí do něj cvrnknout a je z toho katastrofa. Jeden se zvedne a jde. Hned se na to navalí ti paraziti, co začnou křičet. Zloděj křičí, chyťte zloděje. A další je setrvačnost lidských procesů, kdy se lidé dají na pochod, ale pak už se nemohou ani zastavit. To má obrovskou hybnost. Stejně jako je strašně těžké a nákladné na evropské úrovni zastavit byrokratický mechanismus. Je nastartovaná strašně špatná politika a lhaní všech, na které se podíváte. Proto jsem rád, že se k tomu naše vláda takhle postavila. Chválím ji a pan Sobotka mě příjemně překvapil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

MUDr. Vladimír Zlínský byl položen dotaz

Tvrdíte, že je třeba vychovat, vycvičit a vyzbrojit obranyschopné a ochotné obyvatelstvo

Jak toho chcete docílit? Měla by být podle vás opět povinná povinná vojna? Nebo jak chcete motivovat lidi, aby vstupovali do armády nebo do aktivních záloh? A k tomu vyzbrojování, to přeci vláda dělá a vy ji za to kritizujete a s navyšováním výdajů na obranu nesouhlasíte, takže neprotiřečíte si teď?...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Černý papež? Se znalcem Afriky o tamních kardinálech i věřících

21:21 Černý papež? Se znalcem Afriky o tamních kardinálech i věřících

Mluvilo se o tom už před dvanácti lety, nyní se to mnohým zdá ještě pravděpodobnější: Dočkáme se pap…