Ekonomka Švihlíková odhaluje, co se děje ve stínu Brexitu na východ od nás. A nabádá Evropu...

08.07.2016 8:11 | Zprávy

ROZHOVOR Putin funguje jako univerzální strašidlo. Kapitalismus se bez demokracie dost dobře obejde. Rázná vyjádření padla v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz od ekonomky Ilony Švihlíkové, která se věnovala otázkám euroasijské integrace ve stínu Brexitu: „Evropská dezintegrace je jedním z mnoha odrazů hrůzné nekompetence „elit“ vyspělých zemí, odráží smrtelnou kombinaci jejich hlouposti a zároveň arogance moci. Jak dezintegrace evropská, tak i sbližování Ruska a Číny jsou tedy do značné míry plody Západu,“ uvedla Švihlíková. Zároveň k situaci v Česku upozornila: „Máme na víc než být montovnou, nebo překupní stanicí.“

Ekonomka Švihlíková odhaluje, co se děje ve stínu Brexitu na východ od nás. A nabádá Evropu...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilona Švihlíková

Jsme svědky intenzivnějšího geopolitického sbližování Ruska a Číny. O tom svědčí nejen četné kontakty a setkání mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a čínskou hlavou státu Si Ťin-pchingem a pořádání summitů. Co může znamenat posilování eurasijské integrace v kontextu současné krize integrace evropské?

Zlepšování vztahů mezi medvědem a drakem probíhá již delší dobu a je potřeba říci, že je to do značné míry díky politice Západu a sankcím. Západ se prostě přepočítal v tom, že představuje „celé mezinárodní společenství“. Nepředstavuje. Politika Západu, která je namířená na oslabování a obkličování obou dvou zemí (Ukrajina, Jihočínské moře), vede k tomu, že Rusko a Čína jsou si blíže než kdykoliv předtím. Existuje mnoho platforem, ve kterých tyto země intenzivně a kreativně spolupracují – od BRICS po Šanghajskou organizaci spolupráce.
Rusko zastává spíše roli ekonomicky slabšího partnera, který má ovšem silovou zahraniční politiku opírající se o silnou armádu, Čína je pak ten ekonomický tahoun. Vzpomínám přitom na animovaný klip setkání zemí BRICS minulého roku, který novou kvalitu rusko-čínských vztahů dobře ilustruje – čínský panáček – prezident Si – se vedl za ruku s ruským panáčkem – prezidentem Putinem. Ostatní představitelé BRICS pak stáli za nimi. Spolupráce v různých oblastech ovšem není nutně integrace. Evropská dezintegrace je jedním z mnoha odrazů hrůzné nekompetence „elit“ vyspělých zemí, odráží smrtelnou kombinaci jejich hlouposti a zároveň arogance moci. Jak dezintegrace evropská, tak i sbližování Ruska a Číny jsou tedy do značné míry plody Západu. Je přitom zajímavé, že běžní Číňané vnímají Rusko podstatně pozitivněji než Rusové Čínu…

Je praktickým vítězem Brexitu Čína, s ohledem na ekonomické problémy Ruska a s přihlédnutím k situaci, že rozdrobená Evropa nebude schopná vyvažovat vliv Číny?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Jiří Vosecký byl položen dotaz

Jak jste spokojen s vyšetřováním bitcoinové kauzy?

A je pravda, že jste jako senátoři chtěli po nové ministryni dokumenty jako je soudní rozhodnutí, e-maily úředníků a zápisy ze schůzek a komunikaci s advokátem Tomáše Jiřikovského, a že vám je nedodala? Jak na vás nejen samotná kauza, ale hlavně celé vyšetřování působí? Já moc nevěřím tomu, že se d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pět procent na obranu? Staneme se „velkokrmelcem“ nejen Evropy. Počty historika Fidlera

4:44 Pět procent na obranu? Staneme se „velkokrmelcem“ nejen Evropy. Počty historika Fidlera

HISTORIE BEZ HYSTERIE „Z oněch 20 % státního rozpočtu odteče dosti vysoká částka do zahraničí. Toto …