Europoslanec Svoboda s obavami vyhlíží francouzské prezidentské volby: Pokud...

10.01.2015 15:38 | Zprávy

ROZHOVOR Míč je na straně muslimů. Měli by masově odsoudit útok v Paříži. I to říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz europoslanec Pavel Svoboda (KDU – ČSL), který připouští, že jsme v rámci respektu k jiným kulturám tolerovali i porušování našich základních právních systémů a lidských práv. „Evropa v tuto chvíli svádí boj o svou lidsko-právní podstatu na dvou různých frontách,“ uvedl také Svoboda s tím, že spolupráce s Ruskem v boji proti terorismu je žádoucí.

Europoslanec Svoboda s obavami vyhlíží francouzské prezidentské volby: Pokud...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Pavel Svoboda

Když jste se dozvěděl o útoku na Charlie Hebdo, při kterém zemřelo 12 lidí, jaká byla Vaše první reakce?

Samozřejmě zděšení. Jsou to osobní tragédie rodin. Navíc uplatňování principu, že neshoda s míněním někoho jiného, i když by bylo třeba urážející, má mít za následek zabíjení, to je naprosto nepřijatelné.

Jak se projeví následky atentátu v uvažování veřejnosti?

Povede to k zamyšlení nad tím, jak jsme si doposud představovali multikulturalismus. Možná, že to přinese i něco dobrého v tom smyslu, že si řekneme, že Evropa je postavena na určitých hodnotách, a to je úcta k jednotlivci a dodržování lidských práv. O jejich existenci se budeme muset trochu více zasazovat než doposud.

Z úst politických elit Evropy zní, že multikulturalismus selhal. Politolog Oskar Krejčí pro ParlamentníListy.cz uvedl: „Neselhal multikulturalismus a my nemůžeme tuto myšlenku zavrhnout, musíme ji pojmout jinak.“ Jak to vidíte Vy?

Měli bychom si říct, že v Evropě chceme žít v prostředí, které je uctivé k jednotlivci a které dodržuje lidská práva. Pokud chtějí žít příslušníci jiných kultur v Evropě, musejí toto respektovat. Dosavadní selhání vidím shodně s panem politologem v tom, že v rámci respektu k jiným kulturám jsme tolerovali i porušování našich základních právních systémů, a to jsou lidská práva.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Filip Turek byl položen dotaz

kandidatura

Europoslancem jste se stal teprve nedávno a už kandidujete jinam? Nemyslíte, že když vám lidi dali důvěru, že byste se měl nejdříve předvést a ne pendlovat sem - tam? O co vám vlastně jde?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hodnoty, slušnost a obchod se zločinci. To je partička SPOLU, ukazuje Konečná

16:04 Hodnoty, slušnost a obchod se zločinci. To je partička SPOLU, ukazuje Konečná

„Už tak drahé vytápění plynem by se zvedlo minimálně o 25 %... Tohle už není Green Deal, to je šílen…