Europoslanec Zdechovský vyzval Kalouska k odchodu z politiky a přidal pár postřehů k aktuálnímu dění i ke sjezdu lidovců

22.05.2015 17:03

ROZHOVOR Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) se na nadcházejícím sjezdu lidovců chce ucházet o post místopředsedy pro evropské záležitosti. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz promluvil o tom, co by rád v této pozici pro stranu udělal. Vyjádřil se i k problematice kvót pro přijímání migrantů či ke kauze českých dětí v Norsku a dohadům ve sněmovně kvůli biopalivům.

Europoslanec Zdechovský vyzval Kalouska k odchodu z politiky a přidal pár postřehů k aktuálnímu dění i ke sjezdu lidovců
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský
reklama

Pane europoslanče, na nadcházejícím volebním sjezdu KDU-ČSL se chcete ucházet o post stranického místopředsedy pro evropské záležitosti. Co byste rád v této pozici pro stranu udělal? Ve spojitosti s kandidaturou jste zveřejnil, že chcete stranu více profilovat v evropských tématech a přinášet do České republiky evropská témata. Můžete přiblížit o jaká témata jde?

Chci dát KDU-ČSL na příští dva roky jasnou vizi v oblasti evropské politiky. Pokud chceme jako Češi hrát extraligu v evropské politice, musím stranu výrazně změnit a více orientovat na evropskou politiku. Například povinné kvóty nezměníme tím, že budeme nadávat na Brusel. Musíme prostě obejít politiky velkých států, jako jsou Francie, Velká Británie a Nizozemí, a domluvit se na společném postupu. A pak společně kvóty zablokovat.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek stranu vede téměř pět let. Co se mu za tu dobu podle vás povedlo? Vy osobně byste Pavlu Bělobrádkovi něco vyčetl?

Pavlovi se povedlo především dát straně novou tvář a vytáhnout ji z toho nejhoršího ať už po ekonomické nebo personální stránce. Po odchodu lidí do TOP 09 opravdu byla KDU-ČSL vyprázdněnou slupkou, která neměla obsah a tvar, ale měla obrovské dluhy. A Pavel Bělobrádek, Marián Jurečka, Jan Bartošek, Jan Kasal nebo nenápadný Roman Línek KDU-ČSL posunuli KDU-ČSL opět do velké politiky. Vyčetl bych mu především to, že si nenechal v mnoha věcech poradit a odmítal přijmout konstruktivní kritiku od kamarádů. Někdy se od nás, kteří jsme mu pomáhali, distancoval. A to mi osobně vadilo, přestože jsem byl na to od jiných politiků již zvyklý.

KDU-ČSL by se údajně ráda více otevřela veřejnosti. Klíčovým znakem elektorátu KDU je ale těsný vztah k náboženství. Z jakého důvodu by KDU-ČSL měli volit i lidé nevěřící?

Máme několik sociologických výzkumů k dispozici, které říkají, že by až 17 procent voličů, kteří volí jiné politické strany jako například ODS, TOP 09 nebo ČSSD volilo lidovce, ale že jsou stranou jen pro věřící. A tuto nálepku bychom měli z naší strany sundat a po sjezdu říci, že je to minulost. KDU-ČSL už dávno není žádnou katolickou stranou, ale je stranou otevřenou i pro lidi, kteří chtějí něco změnit. Nicméně nedokázala to prodat veřejnosti, a to je samozřejmě špatně. Je to jedna z věcí, které chci změnit.

V Evropském parlamentu se věnujete tématům imigrace a vnitřní bezpečnosti. Jak na vás působí negativní postoj české vlády k zamýšleným kvótám Evropské komise pro přijímání migrantů? A jak si tento problém aktuálně stojí, co se týče rozhodnutí EK?

Tento postoj je naprosto správný. Česká imigrační politika je ve světě velmi oceňovaná a vnímaná jako propracovaná. Spolupráce Ministerstva vnitra s neziskovým sektorem je na výborné úrovni a osobně bych neuhýbal levicovým hloupostem, které dávají rovnítko mezi kvótami a solidaritou. Kvóty jsou falešnou solidaritou, která krátkodobě pomůže zvládnout příliv uprchlíků, ale dlouhodobě nic neřeší.

Bývalý předseda KDU-ČSL a exministr zahraničí Cyril Svoboda k tomu nedávno řekl, že postoj České republiky k otázce migrantů je odsouzeníhodný, ostudný a drzý. Nepřipadají vám jeho slova příliš tvrdá?

Četl jsem vyjádření Cyrila Svobody v ParlamentníchListech.cz a popravdě s ním absolutně nesouhlasím. Podobný postoj jako my mají například Francie, Velká Británie nebo Nizozemí, které tvrdě kritizují kvóty jako falešnou solidaritu, jež zvýší ve členských státech napětí a posílí extremismus. To jsou státy, které mají bohaté zkušenosti s imigrací a jejich jasné ne vychází z jasných stanovisek expertů. Stejný postoj jako my mají Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Estonsko, Litva a Lotyšsko. Kvóty jsou krátkodobým řešením, které posílí odhodlání některých skupin dostat se do Evropy. Tím, že neexistují v EU hranice mezi státy, se bude chtít většina uprchlíků dostat na Západ, a to rozhodně zhorší vztahy mezi Západem a Východem. Proto bych náš postoj nazval jako příkladný, logický a promyšlený.

Co byste řekl obyvatelům ČR, kteří se migrantů bojí? Lidé se totiž až příliš obávají ortodoxních muslimů, islámu a také možných teroristických útoků. Jak byste tyto občany uklidnil?

Určitě neexistuje rovnítko mezi muslimem a teroristou. Už dnes tady žije několik tisíc muslimů a neměli jsme tu žádné problémy. Nicméně já se lidem nedivím, že mají strach. Poté, co vidí řádění Islámského státu na území Sýrie a Iráku, řada lidí se bojí toho, že to sem také přijde. A proto je třeba tu diskusi otevřít.

Vloni jste se začal aktivně angažovat v kampani za navrácení dvou českých chlapců, kteří byli v Norsku odebráni tamním sociálním úřadem jejich české matce Evě Michalákové. Tento případ je velmi složitý, spletitý, ale nikdo v ČR přitom nechápe, proč se Norsko takto k Češce zachovalo. Máte pro to vysvětlení?

Norsko je stejné jako Rusko. Něco jiného si myslí, něco jiného říká a něco jiného ve skutečnosti dělá. Opravdu jsem měl téměř rok snahu pochopit celý případ a najít tam důvod, proč byly děti odebrány. Výsledkem je však mé naprosté přesvědčení, že Norsko postupuje nejen v tomto případě naprosto nezákonně a proti všem mezinárodním dohodám. Jediný důvod, proč ho řada států nekritizuje, je ten, že je opravdu bohaté.

Norský úřad péče o dítě trvá na zrušení kontaktu dětí Michalákových s rodinou, pokud se neuskuteční adopce mladšího ze dvou synů současnými norskými pěstouny. Norský úřad péče o dítě Barnevernet chce Evu Michalákovou dokonce zbavit rodičovských práv k oběma dětem. Je to podle vás v pořádku?

Ne, není a rozhodně nikdy nebylo. Celá situace je naprosto absurdní a skandální. Kauza začala odebráním dětí na základě křivého obvinění, které se po několikaměsíčním vyšetřování ukázalo jako nepodložené. Děti ale matce navráceny nebyly a Barnevernet neustále zkracuje čas setkání matky s dětmi. Navíc se ta kauza vleče už čtyři roky. Podle mě je to absurdita na druhou a navíc mezinárodní skandál. Norsko by mělo přiznat chybu, vrátit děti a omluvit se. A to okamžitě. Osobně jsem připraven, pokud k adopci skutečně dojde, okamžitě zahájit hladovku. Z návratu dětí prostě neslevíme.

Vy osobně jste v tomto případu inicioval otevřený dopis norským úřadům, pod který se podepsalo téměř padesát europoslanců z různých zemí a frakcí v Evropském parlamentu. Měl dopis nějakou odezvu?

Myslím, že Norové nikdy nezažili, že by někdo u nich kritizoval lidská práva, proto vzbudil dopis obrovskou pozornost. Řada norských politiků vůbec nevěděla, co se v jejich zemi děje. Barnevernet má výbornou pověst a jeho práce je obrovsky ceněna. Bohužel i mistr tesař se občas utne. A případy jako Eva Michaláková to naprosto ukazují. Barnevernet dělá určitě i záslužnou práci, ale bohužel v tomto případě je tam spousta omylů. Ale chyby nedělají jen Norové. Nedávno jsem si četl věci ze spisu Lukáše Nečesaného a popravdě jsem byl upřímně zhrozen. To zrušení rozsudku Nejvyšším soudem a odůvodnění bych do puntíku podepsal.

Co říkáte bitkám ve sněmovně kvůli biopalivům? Koaliční poslanci totiž odmítli návrh na ukončení daňového zvýhodnění biopaliv k letošnímu 30. červnu, což ale vydráždilo šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska k nebývalému slovnímu ataku. „Jste vláda podvodníků! Jste vláda korupčníků a lhářů! Lžete a kradete pro jednoho člověka, kterým je předseda ANO Andrej Babiš,“ zmiňoval k tomu několikrát za sebou na plénu PS Kalousek. Jak to na vás působí?

To je důvod, proč nechci jít do české politiky. Ta hrubost a primitivní útočení jeden na druhého je pod úrovní lidské důstojnosti. Nedivím se, že lidé v Česku jsou podobnou politikou zhnuseni. Musím říct, že v Evropském parlamentu jsou debaty věcné a hodně se tam diskutuje. A to mi osobně sedí daleko více.

ODS a TOP 09 tento čtvrtek iniciovaly hlasování o nedůvěře vládě. Návrh byl sice podán poslaneckými kluby TOP 09 a ODS společně, ovšem iniciátorem akce má být právě Miroslav Kalousek, který údajně sám sbíral mezi poslanci podpisy. Co tomu říkáte? Neměl by se spíše Kalousek kvůli svým slovním atakům zodpovídat před mandátovým a imunitním výborem sněmovny?

Miroslav Kalousek byl před osmi lety skvělý politik. Ale myslím, že nyní je zbytečně agresivní. Volič nechce poslouchat jeho útoky na Babiše. Chce konstruktivní kritiku a hledat řešení. To však bohužel Mirek Kalousek nenabízí. Osobně si myslím, že by se již měl věnovat něčemu jinému. V české politice už je příliš dlouho.

Šéf ANO Andrej Babiš tvrdí, že Kalousek byl ve středu opilý. Podpořil tak slova ministra zemědělství Mariana Jurečky, který na Twitteru napsal: „Opilý Kalousek dnes ve sněmovně perlí. Odmítám, aby pod vlivem alkoholu dělal zpravodaje jakéhokoliv zákona. Táhne to z něj fakt fest.“

Tohle nechci ani komentovat. Prostě mi to přijde nedůstojné. Žádný alkoholik by neměl být politikem.

Jenže zástupci hnutí ANO naštvali i některé lidovecké poslance. Motorem byl výrok šéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka, který uvedl, že kolegové ze sociální demokracie a KDU-ČSL trvali na tom, aby členové hnutí ANO hlasovali pro zachování daňové podpory biopaliv. Šéf poslanců KDU-ČSL Jiří Mihola ovšem tvrdí, že to je lež, a žádá za to po Faltýnkovi omluvu. Lze to nějak komentovat?

Já tyto lži nesnáším. Pokud je pan poslanec Faltýnek chlap, tak se omluví. (Šéf poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek se už omluvil lidovcům za své tvrzení, že koaliční strany tlačily na ANO před středečním hlasováním o ukončení daňové podpory biopaliv. Šlo podle něj o nedorozumění – pozn. red.).

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Místopředseda KDU-ČSL
  • europoslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Olga Böhmová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Klaus: Zblbnutí lidstva. Piráti nevědí, co dělají. Z nákupních vozíků budou malé košíky

14:15 Václav Klaus: Zblbnutí lidstva. Piráti nevědí, co dělají. Z nákupních vozíků budou malé košíky

Prosazování témat jako ekologizace kapitalismu a ideologické posuzování výroby podle prospěšnosti ne…