Evropská byrokracie zabíjí naši akceschopnost. Na vytvoření armády nemá EU kompetenci, varuje Jiří Hynek

20.05.2024 18:50 | Rozhovor

To, kdo bude zvolen do Evropského parlamentu, ovlivňuje naši budoucnost mnohem více, než si mnozí lidé uvědomují. Je o tom alespoň přesvědčený Jiří Hynek, dlouholetý prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu, který se zapojil do letošních voleb do Evropského parlamentu. Jako bezpečnostní expert posílil kandidátku Svobodných. „Místo toho, aby se evropští úředníci zpovídali z toho, že nezabezpečili vnější hranice schengenského prostoru, tak chtějí vytvořit další agendu – armádu EU, na kterou nemají kompetence a schopnost,“ upozorňuje Hynek v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Evropská byrokracie zabíjí naši akceschopnost. Na vytvoření armády nemá EU kompetenci, varuje Jiří Hynek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Hynek

Proč jste se rozhodl kandidovat v letošního volbách do Evropského parlamentu? 
 
Směrnice a nařízení Evropské unie stále více zasahují do naší národní legislativy. Zvláště nařízení (direction) dělají z našeho Parlamentu automat na jejich přijímání a z vlády vykonavatele rozhodnutí přijímaných bez znalosti zájmů a potřeb našich občanů. To, kdo bude zvolen do Evropského parlamentu, ovlivňuje naši budoucnost mnohem více, než si mnozí lidé uvědomují. Mám dostatečné odborné znalosti, a hlavně takové morální vlastnosti, které umožní hájit české národní zájmy a zabránit nekompetentním evropským úředníkům negativně ovlivňovat naše životy. Z žádné vysoké funkce, kterou jsem v životě zastával, jsem nezblbnul a nezpychl. Proto nehrozí, že by se mi to stalo ve funkci europoslance tak, jak k tomu došlo u mnohých přede mnou. Jestliže budu zvolen, pak funkci europoslance budu vykonávat zodpovědně a s pokorou, majíce na paměti, kdo mě do ní zvolil.
 
Kandidujete za Svobodné, za které jste v minulosti již kandidoval také v komunálních volbách v obci Jesenice, kde žijete. Proč zrovna Svobodní? 
 
V celém svém životě jsem byl pouze členem jediné politické strany, a to strany Realisté. Již tehdy jsme se Svobodnými spolupracovali a měli na spoustu věcí podobný náhled.  Svobodní mě podpořili v prezidentských volbách i ve volbách senátních. Byl jsem na jejich kandidátce v komunálních volbách v Jesenici. Před letošními evropskými volbami jsem se sešel s předsedou Svobodných Liborem Vondráčkem a probírali jsme možnou spolupráci. Zapůsobil na mě díky své kompetentnosti a zápalu. Proto jsem přijal nabídku být na kandidátce jako nestraník a reprezentuji tam TEA PARTY, jíž jsem členem.
 
V posledních volbách do Poslanecké sněmovny jste však jako nestraník vedl kandidátku Přísahy v Praze. Co se stalo, že pro evropské volby nepokračuje vaše spolupráce s Robertem Šlachtou? 
 
Když politická strana Realisté ukončila svou činnost a zanikla, nechtěl jsem už být v politice aktivní. Bohužel jsem při své práci i normálním životě zjišťoval, jak moc politika ovlivňuje naše životy, a hlavně naši budoucnost. Nejvíce mi vadí, jak se zapomnělo, že jsme v roce 1989 volali po vládě odborníků. Dnes je normální, že se funkce obsazují podle politického klíče v duchu socialistického hesla: „Politicky mu to myslí a odborně to dožene.“ Před posledními parlamentními volbami jsem byl Robertem Šlachtou osloven, zda bych u Přísahy nebyl odborným garantem pro oblast obrany a bezpečnosti a nepomohl vytvořit volební program. Zpočátku jsem vůbec nepočítal, že bych za Přísahu kandidoval. Odborná spolupráce nakonec přerostla do toho, že jsem do Poslanecké sněmovny za Přísahu kandidoval, ale po volbách naše spolupráce již nepokračovala. 
 
Patříte mezi nejznámější české zbrojařské lobbisty, v čele Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR stojíte již od roku 2011. Chtěl byste se tedy také v Evropském parlamentu věnovat právě problematice obrany?
 
Určitě. Považuji oblast obrany a bezpečnosti za naprosto klíčové téma. Ale obrana není pouze dobře vycvičená a odhodlaná armáda a silný obranný průmysl, který ji dokáže zásobovat. Jde i o systém ochrany obyvatel, zajištění zásobování občanů v době konfliktu, energetickou a potravinovou nezávislost či mobilizační schopnost. Dále pak o kvalitní dopravní infrastrukturu a její udržitelnost. Stát dnes není schopen zajistit průjezdnost páteřní dálnicí D1 a dopravní nehoda ji dokáže zablokovat na několik hodin. Jak by to fungovalo v době války? Chce se problematice obrany věnovat právě na základě odbornosti a řešit ji v celém jejím rozsahu. 
 
Právě díky vleklé válce na Ukrajině se zbrojení znovu stalo velkým evropským tématem a mnoho členských států přehodnocuje svůj dosavadní přístup k investicích do armády. Je to podle vás správná reakce? 
 
Je to reakce naprosto nutná a bohužel přichází dost pozdě. Dovolte jedno přirovnání s povodněmi. Když připravujete opatření proti povodním v době, když ještě neprší, máte šanci povodně zvládnout. Když už je velká voda v ulicích, je pozdě budovat hráze. My se nacházíme ve fázi, kdy se velká voda na nás řítí a nic nemáme připraveno. Tou velkou vodou myslím válku na Ukrajině, která trvá přes dva roky, to je polovina první světové války, a v zemích EU se pouze mluví o tom, že je potřeba něco dělat. Je to až děsivé, jak evropská byrokracie zabíjí jakoukoliv akceschopnost. 
 
Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

Tomio Okamura byl položen dotaz

bydlení

Stát musí převzít plnou odpovědnost za bytovou politiku a zajistit pro mladé lidi dostatečné kapacity cenově dostupného bydlení. Co touto vaší větou přesně myslíte? A jaká cena za bydlení je podle vás v pořádku? A jak byste řešili problém, že na řadě míst, kde je největší poptávka po bydlení, není u...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konec 168 hodin, ale Fridrichová v ČT zůstává. Vyoral má jasno, co bude dál

16:59 Konec 168 hodin, ale Fridrichová v ČT zůstává. Vyoral má jasno, co bude dál

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA „Tomuhle propagandistickému braku vzpomínky věnovat nebudu,“ říká z…