Exministr Urban: Babiš se snaží přenést odpovědnost za EET na ČSSD. Ale je to jeho akce. A jestli to zkolabuje...

11.12.2016 9:08

ROZHOVOR Sociální demokracie odmítá nést odpovědnost za to, jestli se objeví problémy při zavádění elektronické evidence tržeb. „Celý ten návrh je plná odpovědnost ministra financí, tedy pana Babiše. On možná má teď tendenci tu odpovědnost ředit a přenést na sociální demokracii, nicméně on je ministrem financí a ministerstvo financí je gestorem celé odborné části, takže si myslím, že pro sociální demokracii to nemůže mít žádný negativní dopad,“ prohlásil bývalý ministr průmyslu a obchodu, místopředseda sněmovního hospodářského výboru Milan Urban.

Exministr Urban: Babiš se snaží přenést odpovědnost za EET na ČSSD. Ale je to jeho akce. A jestli to zkolabuje...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pokračování řádné schůze sněmovny. Na programu byla nová regulace a zdanění hazardu nebo ochrana hranic

Anketa

Zajdete o Vánocích do kostela?

41%
59%
hlasovalo: 5247 lidí

Co říkáte tomu, že se Andrej Babiš snaží na poslední chvíli změnit zákon o elektronické evidenci tržeb zavedením výjimek pro e-shopy a malé živnostníky?

Mně se zdá, že je to zmatečné, že to není připravené. Plně za to v tuto chvíli zodpovídá ministr financí, doufejme, že to nezpůsobí nějaké příliš dramatické situace zvlášť pro malé a střední podnikatele.

Podpoříte ve sněmovně změny Andreje Babiše?

Myslím, že o tom budeme diskutovat. Ale je vidět, že se otevřela Pandořina skříňka, těch navrhovaných změn bude hodně. Bývalá členka klubu ANO přichází s pozměňovacím návrhem atd., takže z mého pohledu je velmi obtížné měnit ty parametry v průběhu začátku, který bude i tak komplikovaný. Sociální demokracie nepřišla se žádnými pozměňovacími návrhy kromě úpravy poslance Šincla. Ale to je spíš logická věc, kterou po vysvětlení všichni chápou.

Když Andrej Babiš jako garant, který prosazoval tento zákon, jej nyní chce měnit, nebylo by ze strany ČSSD taktičtější říci: když je zákon špatně připravený, raději ho zrušíme jako celek? Nebylo by to pro sociální demokracii výhodnější, protože by ten Černý Petr zůstal na Andreji Babišovi? Teď bude naopak ministr financí vypadat jako člověk, který chce pomoci malým živnostníkům, ale sociální demokracie tomu brání a kvůli ní budou zavřeny hospody na malých vesnicích?

To riziko tady samozřejmě je, protože evidentně to připravené není. Otázka je, jestli to souvisí jen s tím, že některé hospody budou zavřené, což by si samozřejmě nikdo nepřál. Ale znovu opakuji, že celý ten návrh je plná odpovědnost ministra financí, tedy pana Babiše. A jestli to bude znamenat zrušení nějakých živností nebo restaurací zvláště v malých obcích, je to jeho plná odpovědnost. Jestliže to nebude fungovat a ten systém zkolabuje, je to jeho plná odpovědnost. On možná má teď tendenci tu odpovědnost ředit a přenést na sociální demokracii, nicméně on je ministrem financí a ministerstvo financí je gestorem celé té odborné části, takže si myslím, že pro sociální demokracii to nemůže mít žádný negativní dopad.

Jste o tom opravdu přesvědčen? Vždyť ten zákon v původní podobě, tedy bez úlev pro malé živnostníky, hájí premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka? A ministr financí Andrej Babiš se teď naopak tváří jako velký ochránce drobných živnostníků, byť po dobu tří let, kdy zákon vznikal, nedbal na žádná upozornění a varování ze strany podnikatelů i opozice. Najednou mu na nich záleží.

Myslím, že pan premiér hájí obecný princip, že by tady měla platit stejná pravidla pro všechny, ale že to konkrétní provedení, zda to bude v detailu funkční a zda to nepřinese nějaké negativní dopady, je plná odpovědnost ministra financí.

Příští rok mají nabíhat do systému elektronické evidence tržeb další živnosti. Pokud se objeví nějaké problémy, zanikne více restaurací v malých obcích, nezvážíte, jestli se termín, kdy se to bude týkat dalších živnostníků, ještě neposune?

Myslím, že ta první etapa se musí velmi pečlivě vyhodnotit a podle toho je pak možné pokračovat dál. V tuto chvíli bych to tedy nechal otevřené. Uvidíme, jak to bude vypadat za měsíc. To budeme chytřejší.

U Ústavního soudu je podána žaloba proti zákonu o elektronické evidenci tržeb, kterou podala pravicová opozice. Neobáváte se, že Ústavní soud může zákon zrušit jako protiústavní?

To se mi nezdá, nicméně je to samozřejmě věc, která zasahuje nejen podnikatele, ale může zasahovat i zákazníky, pokud budou čekat ve frontě na vydání lístku nebo budou mít problémy s reklamacemi, jak říká Česká obchodní inspekce. Tohle všechno uvidíme a podle toho teprve můžeme pokračovat dál s nějakým rozumem. Ale teď se musejí všichni obracet na ministra financí, pokud se jim bude zdát, že systém nefunguje.

Měli jste v hospodářském výboru nějaké informace o tom, jak probíhal pilotní, testovací projekt na elektronickou evidenci tržeb? Podle ministerstva financí všechno probíhalo bez problémů, podnikatelé ale tvrdí něco jiného.

Nějaké informace jsme měli. Uvidíme, jak systém bude fungovat v praxi. Kdyby člověk neměl obavy, bylo by to divné. Já cítím s malými podnikateli obavy z toho, zda ten systém bude fungovat, obavy z toho, zda to budou schopni ufinancovat, zvláště v těch malých vesnických hospodách. Sám jsem zvědav, jak bude celý ten trh vypadat zhruba za měsíc.

Na jedné straně ministr financí přitvrzuje směrem ke drobným podnikatelům, na druhé straně chce předložit návrh na zrušení daně z dividend. Budete tento návrh podporovat?

My s tím určitě souhlasit nebudeme. Ale myslím, že tady je dnes určitě téma na to, aby investoři v České republice, zvlášť ti, kteří investují do průmyslu, měli motivaci k tomu, aby uvažovali o dalších investicích v České republice, především do výrob s velkou přidanou hodnotou. A to možná souvisí jak se zdaněním dividend, tak s debatami o sektorové dani.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Libuše Frantová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Buzerovat za roušku není moje práce.“ 13 let u policie: Vedení vnitra, doutná to

12:00 „Buzerovat za roušku není moje práce.“ 13 let u policie: Vedení vnitra, doutná to

„To není moje práce, buzerovat lidi, že nenosí roušky, a hlídat okresy,“ popsal dlouholetý policista…