Exministr sleduje odchod Sobotky z čela ČSSD a toto prohlásil o jeho nástupcích Zaorálkovi a Chovancovi

15.06.2017 16:21

ROZHOVOR „To je problém, který by měl detailně popsat nějaký psycholog. A v žádném případě to není jen problém vrcholných politiků, ale všech vysoce postavených manažerů, velkých podnikatelů, majitelů firem. Mám ve svém okruhu přátel desítky kamarádů, které potkal naprosto stejný osud: bohatí ´kluci´, kteří se vypracovali, získali obrovské majetky, postavili domy, umožnili svým manželkám ´bezstarostný´ život, překrásné dovolené, rezidence v zahraničí a pak jednou přišli domů a slyšeli tu pekelnou větu: ´Pořád jsi pryč...´," říká někdejší ministr kultury a bývalý generální ředitel České televize a Óčka Jiří Balvín k osudu premiéra Bohuslava Sobotky, jenž před pár dny ohlásil rozpad svého manželství. Nejen k tomu se ale Balvín vyjadřuje.

Exministr sleduje odchod Sobotky z čela ČSSD a toto prohlásil o jeho nástupcích Zaorálkovi a Chovancovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr vnitra Milan Chovanec a ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek
reklama

Premiér Bohuslav Sobotka ve středu večer oznámil, že kvůli klesajícím preferencím strany přijal osobní odpovědnost. ČSSD místo něj povede ministr vnitra Milan Chovanec, volebním lídrem má být ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Rozumíte této rošádě? A k čemu podle vás povede?
 
Ne, nerozumím tomu, považuji to za zoufalý krok vedoucí téměř k záhubě ČSSD. Volič bude naprosto zmaten, kdo bude vystupovat v debatách? Lídr, anebo šéf strany?

O Milanu Chovancovi mnoho lidí ví jen to, že je ministrem vnitra a že je tvrdým odpůrcem kvót na přerozdělování uprchlíků a také kritikem politiky německé vlády k uprchlíkům. To Lubomíra Zaorálka znají lidé lépe. Vědí, že byl po léta předsedou Poslanecké sněmovny, mají zafixováno, že je dlouhodobě výraznou tváří ČSSD. Jenže oba mají i druhou tvář – o Chovancovi leckdy posměšně tvrdí, že to byl zelinář, o Zaorálkovi zase říkají, že to je ten „mluvka“, který mluví a mluví a mluví a nic podstatného při tom neřekne. Jakou jejich tvář vnímáte vy?

Milan Chovanec je zkušený, rozvážný politik, který je „otřískaný“ – pozitivně – z regionu a velmi dobře vede ministerstvo vnitra. Je racionální, nikdy se nenechá vyprovokovat k neuvážené reakci, neopravuje svá vyjádření, stojí si za svým a má dopředu vše promyšleno. Zaorálka jste charakterizovala už ve své otázce…..mluví, mluví, nic neřekne, což je podobné jako u Bohuslava Sobotky.

Anketa

Je vám líto Bohuslava Sobotky?

4%
96%
hlasovalo: 15995 lidí


 Který z posledních šéfů ČSSD podle vás byl nejlepší? Miloš Zeman, Vladimir Špidla, Stanislav Gross, Jiří Paroubek?

Jednoznačně Miloš Zeman, ale do historie se zapsal i Jiří Paroubek, který naskočil na pozici lídra v době, kdy se také ČSSD propadala ke dnu a stranu dokázal vytáhnout nahoru.

Zvláště bulvární média se před pár dny živila rozchodem premiéra Sobotky a jeho ženy Olgy. Rozvod je prý na obzoru. Novináři dokonce spekulují o tom, že má Olga Sobotková milence a že je to někdo z Moravy... Ponechme spekulací, spíše by mě zajímalo, proč tolik manželských svazků vysoce postavených politiků krachuje? Vy jste byl ředitelem televizí ČT a Óčko a dokonce i ministrem, takže vhled do této situace vám jistě nechybí...

To je problém, který by měl detailně popsat nějaký psycholog. A v žádném případě to není jen problém vrcholných politiků, ale všech vysoce postavených manažerů, velkých podnikatelů, majitelů firem. Mám ve svém okruhu přátel desítky kamarádů, které potkal naprosto stejný osud: bohatí „kluci“, kteří se vypracovali, získali obrovské majetky, postavili domy, umožnili svým manželkám „bezstarostný“ život, překrásné dovolené, rezidence v zahraničí a pak jednou přišli domů a slyšeli tu pekelnou větu: „Pořád jsi pryč, já jsem tady sama a tak jsem si našla někoho, kdo mě bude mít rád, kdo se mnou bude a bude se mně věnovat..." Má to ale vždycky háček, že ten zlatý nový chlapec už nebude mít ty peníze. Moje žena byla v době mého působení ve vrcholných funkcích naopak ráda, že doma nejsem a že má klid...

Hovoříme spolu jen pár dní poté, co vás poslanci nezvolili do Rady ČT. Je to pro Vás zklamání? Co poslancům na vaší osobě, projektu vadilo?

Když jsem byl na „pohovoru“ v Poslanecké sněmovně a uviděl tam – nechce se mi ani napsat „pana“ – Korteho, bylo mi vše jasné. Jeho nenávist ke všem, kteří na rozdíl od něj něco dokázali, je kolosálních rozměrů a hned mě začal napadat, že budu chtít zasahovat do chodu České televize atd. Takže bylo jasné, že do Rady ČT nemohu být nikdy ani nominován…

Před pár dny plénum Evropského parlamentu (EP) debatovalo o „riziku politického zneužívání médií v Česku“. Tato debata vznikla kvůli údajnému zneužívání médií v ČR Andrejem Babišem poté, co v ČR na veřejnost pronikly nahrávky s novinářem Přibilem.... Mají k takové debatě evropští politici vůbec důvod?

O zneužívání médií Andrejem Babišem nemůže být pochyb a když se tím začali zabývat poslanci EP, jinak naprosto akce neschopní lidé, tak to už je co říct! Důvod k tomu rozhodně mají.

Andrej Babiš již není ve vládě, jeho hnutí ANO však vládní krizí příliš neutrpělo. ČSSD dle průzkumů ztrácí - jak je to možné? A jak jste vůbec vnímal „krizi vlády“? Kdo měl podle vás navrch - prezident Miloš Zeman, či premiér Bohuslav Sobotka?

Žádným průzkumům nevěřím, takže si počkáme až po volbách a do té doby zažijeme ještě kauzy, o kterých se nám teď ani nezdá… Nejsem v žádném případě příznivcem Bohuslava Sobotky, který vede ČSSD do záhuby, ale tuto krizi docela ustál.

Sotva Andrej Babiš opustil post ministra financí, jako by celý ten humbuk kolem něj utichl. Zdánlivě. Kvůli nahrávkám, na kterých hovoří s bývalým novinářem MF Dnes Markem Přibilem, vznikne sněmovní vyšetřovací komise. Ta má výsledky představit do konce srpna, což je necelé dva měsíce před volbami. Přece jen – není to účelový tah?

Vůbec si nedovedu představit, co parlamentní vyšetřovací komise zjistí a k jakým závěrům může dojít. A Andrej Babiš byl vždy zvyklý ovlivňovat vše, včetně politiků a tak když si koupil média, v ovlivňování pokračoval – tentokrát médií. Jemu to totiž připadá naprosto normální…

Prezident Miloš Zeman čím dál více čelí kritice, že vypadá unaveně a že tudíž již svou funkci nemůže zvládat na sto procent. V této souvislosti kardiochirurg a přednosta IKEM Jan Pirk dokonce uvedl, že Zeman už zdravotně na práci prezidenta nemá a měl by být v invalidním důchodu... Co si o tom myslíte?

Miloš Zeman působí opravdu velmi unaveně, má nesmírně nabitý program, který odmítá nějak upravovat a chce vše zvládnout. Choroba, kterou trpí, je právě nejvíce viditelná při chůzi a na tom si média zgustnou. Miloš Zeman je tvrdohlavý a rozhodnutí si bude dělat jen on sám.

Evropou otřásly teroristické útoky, naposledy ve Velké Británii. Mění se něco, nebo se jen stačí ,,semknout a litovat obětí“?  Co by tady měla Evropa udělat, aby se útoky stále dokola neopakovaly?

Jsem naprostým odpůrcem přijímání imigrantů. Celou imigrační krizi způsobila Evropa, respektive podepsání Lisabonské smlouvy. Když před tím varoval pan prezident Václav Klaus, že není vyřešena ochrana Schengenského prostoru, všichni se mu vysmívali a teď to máme. Naprosto správně to říká Miloš Zeman – není umírněného muslima, když jejich náboženství hlásá naprostou nadřazenost nad všemi, kdo nejsou muslimy. Evropa by měla zastavit jakékoliv přijímání imigrantů a bezpečností složky by měly bedlivě sledovat aktivity teroristů a vyhošťovat je.

Víme, jaký názor na migranty má americký prezident Donald Trump. Co si o jeho „prezidentování“ myslíte? Nechybí Evropě politik jeho rázu?

Prožil jsem krásnou noc a ráno, když jsem v přímém přenosu sledoval jeho zvolení! Prezident Donald Trump má mé plné sympatie a Evropě samozřejmě chybí politik jeho rázu. Zvolením měkkého Macrona ve Francii se krize ještě prohloubí. Naopak držím pěsti britské premiérce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Olga Böhmová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Výrobce alkoholu a teď i dezinfekce: Kdyby před dvěma měsíci vláda řekla, že zavře hospody, tak ji všichni peskují. A teď je každý chytrý!

21:50 Výrobce alkoholu a teď i dezinfekce: Kdyby před dvěma měsíci vláda řekla, že zavře hospody, tak ji všichni peskují. A teď je každý chytrý!

ROZHOVOR „Museli jsme získat mnoho kulatých razítek, abychom mohli vyrábět mimo například našeho tra…