Expremiér z Řecka: Odchod Řeků z eurozóny by odnesli i Češi. Tím se ale Babiš zřejmě nezabývá

03.07.2015 16:30

ROZHOVOR Případný odchod Řecka z eurozóny by odnesli i Češi. Expremiér a bývalý předseda LEV 21 Jiří Paroubek odmítá postoje guvernéra České národní banky Miroslava Singera i vicepremiéra Andreje Babiše. „Detaily v řádech desítek miliard korun se ministr financí Babiš zřejmě nezabývá,“ poznamenal také Paroubek v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Expremiér z Řecka: Odchod Řeků z eurozóny by odnesli i Češi. Tím se ale Babiš zřejmě nezabývá
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Vy jste právě teď v Řecku. Jaká je atmosféra mezi lidmi? Jak přijímají aktuální dramatické dění pro stránce ekonomiky země?

Jsem na Jónských ostrovech, kam jezdím řadu let a atmosféra je tu klidná, neviděl jsem ani žádné fronty u bankomatů. Člověk si zvykne i na šibenici a Řekové slyší za posledních šest let špatné zprávy poměrně často, takže tato je nemohla asi více vykolejit, alespoň ne tady na Jónských ostrovech. Myslím si, že česká média často události hysterizují, stejně jako hovoří o hordách uprchlíků.

Jaký předpokládáte další vývoj po nedělním referendu?

Myslím si, že to nikdo neví, ani představitelé Evropské unie ani Řecka. A spekulovat o něčem? Upřímně, začátkem minulého týdne jsem si myslel, že Řecko skončí v eurozóně, teď už si začínám myslet, že se snad představitelé Evropské unie, hlavně Němci, umoudřili. Doufám, že si uvědomují, že v případě státního bankrotu Řecka svou finanční expozici, kterou mají v řeckém státním dluhu, nedostanou zpátky a možná trochu hází zpátečku. Pokud má dojít ke kompromisu, musí být přijatelný pro obě strany.

Ministr financí Andrej Babiš zmínil pro idnes.cz: „Jsem rád, že nejsme členy eurozóny. Podle mého názoru Řecko nikdy nepatřilo do eurozóny.“ Co si o tomto názoru myslíte?

Pokud dojde k finančnímu pádu Řecka, bude to něco stát i Českou republiku. Takovými detaily v řádech desítek miliard korun se ale ministr financí Babiš zřejmě nezabývá. Ať už jsme nebo nejsme v eurozóně, i tak bude situace složitá. I Česká republika by měla mít zájem na tom, aby se Řecko udrželo v eurozóně, samozřejmě se mu musí vytvořit podmínky, aby mohlo dýchat a oživit hospodářství. Věřitelé, zejména Německo a Francie, kteří se podíleli na zbytečných zbrojních dodávkách do Řecka v uplynulých 40 letech, by asi měli začít počítat s tím, že významnou část nesplatitelných dluhů Řecka, které zatím oni financují, budou muset odepsat.

Když si představíme, že dojde k odchodu Řecka z eurozóny, jak moc by mohla tato situace destabilizovat celou Evropskou unii?

Samozřejmě, že by případný odchod Řecka narušil křehké hospodářské oživení a byla by to také velká reputační rána pro Evropskou unii. Šlo by o signál pro celý svět. Není to záležitost, která se týká jen Řecka. Došlo by k oslabení eura ve vztahu k dolaru, myslím si, že tyto procesy už začínají, rostly by ceny komodit, dost pravděpodobně například ropy. Není pravda, že by se nás situace nedotkla, jak říká například pan Singer. Nepochybně by zasáhla Němce a Francouze, kdyby přišli o částky, které dali do toho, aby udrželi Řecko nad vodou, a tím by zasáhla i nás, protože zhruba třetinu obchodu máme s Německem. 

Probleskly též náznaky, že Evropané by v případě vážných ekonomických problémů mohli zakusit takové  věci jako zákaz hotových peněz, aby bylo možné skrze finanční instituce vše kontrolovat. Je to příliš odvážná spekulace?

Spekulace jsou přípustné jakékoli, druhá věc je, co je reálné. Takové extrémní věci, myslím, reálné nejsou. Domnívám se, že dopad na hospodářský růst tady může být, ale i pokud by došlo ke státnímu bankrotu Řecka, Evropa i tuto situaci může během roku, dvou překonat. 

Novinářka Tereza Spencerová se domnívá: „Už od chvíle, kdy v roce 2008 propukla na Wall Streetu bankovní a finanční krize, která obsáhla celý svět a vyústila v to, že státy z peněz daňových poplatníků sanovaly zlodějské bankéře vymknuté jakékoli kontrole, je návrat třídního uvažování na principu „bankéři proti lidu“ (tedy proti „99 procentům“ z nás) naprosto namístě.“ Jak nahlížíte na tento způsob uvažování?

Jsem názorově socialista, ale takovýto pohled na věci nesdílím. Samozřejmě, že je potřeba mít finanční sektor pod kontrolou. Problém vzniku finanční krize v roce 2008 vznikl díky tomu, že finanční sektor nebyl pod kontrolou a vytvářel finanční nástroje, které ve svých důsledcích nebyly postaveny, řekněme, na zdravém ekonomickém základě. Obíhalo virtuálních peněz více, než bylo reálných hodnot. Domnívám se, a kdysi to říkal Olof Palme: „Kapitalismus je beránek, který se nezabíjí.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český lev a dva ocasy... Přestřelka pokračuje. Konečná posílá Černochové trochu jiné tričko

19:39 Český lev a dva ocasy... Přestřelka pokračuje. Konečná posílá Černochové trochu jiné tričko

Jak je to podle průzkumu se spokojeností lidí v ČR se členstvím v EU? I o tom mluví v rozhovoru euro…