Exredaktor ČT: Takto Němci mluví o uprchlících nad pivem. Čína? Měřme stejným metrem i spojenci USA. Vybavuji si řeč Slávka Jandáka

11.04.2016 8:35 | Zprávy

ROZHOVOR Němci počítají s tím, že migrační krize potrvá léta, proto staví drahá uprchlická centra, i když většina jejich lidí nesouhlasí s politikou spolkové vlády, konstatuje bývalý novinář České televize a nynější poslanec za ANO Zdeněk Soukup. „Jinak mluví Němci u řečnických pultíků, jinak nad tuplákem piva,“ dodává ještě k tomu. Případy útěků iráckých křesťanů od nás ještě nerozdýchal. A k protestům při návštěvě čínského prezidenta říká, že by se všem mělo měřit stejným metrem. Vždyť za nedotknutelného spojence USA platí Saúdská Arábie, která propaguje salafistický islám, tedy jednu ze základních idejí nejmilitantnějších teroristických organizací.

Exredaktor ČT: Takto Němci mluví o uprchlících nad pivem. Čína? Měřme stejným metrem i spojenci USA. Vybavuji si řeč Slávka Jandáka
Foto: red, jp
Popisek: Zdeněk Soukup (ANO)

Evropská komise (EK) nyní navrhuje přenést odpovědnost za azylové řízení z jednotlivých členských států na centrální vedení EU, včetně přerozdělování uprchlíků. To by měly na starosti pobočky – kanceláře EU – v každém členském státě. Někteří čeští europoslanci i prezidentská kancelář v tom vidí „zakuklené“ kvóty a snahy udělat také ze střední Evropy uprchlický „lágr“. Nelíbí se ani další, smírnější návrh EK na stanovování počtu migrantů pro jednotlivé země jen v dobách krize. Co na tyto nové návrhy Evropské komise říkáte?

S europoslanci i s prezidentskou kanceláří jsme v názoru na snahu Bruselu zavést jakýsi jednotný azylový systém zajedno. Není to nic jiného než snaha vnutit zemím, které to zatím odmítají, nepopulární kvóty. My musíme jakékoliv snahy Evropské komise o zavedení stálého přerozdělovacího mechanismu odmítnout. Před několika dny jsem byl členem parlamentní delegace, která navštívila Bavorsko. To, co jsem tam viděl, doma nechci. Spolková republika Německo staví snad v každém větším městě uprchlická centra. Například v Regensburgu investuje do takového centra 40 milionů eur. Němci staví důkladně. Počítají s tím, že migrační krize potrvá léta. Političtí představitelé mluví o povinnosti Evropanů pomáhat potřebným. Přitom nedokážou rozlišit, kdo ze statisíců příchozích je skutečně ohrožený uprchlík a kdo ekonomický migrant. Říkají, že ti, u kterých se prokáže pouhý zištný motiv, budou vyhoštěni. Nikdo si ale nedovede představit, jak to nenásilně provést. Stále početnější hloučky migrantů jsou vidět v ulicích nočního Mnichova a dalších měst. Šíří se pověsti (nevím nakolik pravdivé) o násilnostech a incidentech. Mezi lidmi je cítit nesouhlas s dosavadní migrační politikou spolkové vlády. To, že zatím latentní nesouhlas nepropuknul do projevů silnějšího odporu, lze přičíst jenom tradiční německé disciplinovanosti. Němci pojímají migraci v duchu korektní politiky. Jinak mluví u řečnických pultíků, jinak nad tuplákem piva. V jedné věci se shodnou kdekoliv – migrační vlnu sami nezvládnou. Neustále mluví o potřebné solidaritě ostatních států Unie.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Bc. Filip Turek byl položen dotaz

Motoristé - Přísaha

Dobrý den pane Turku. Bude pokračovat i v dalších volbách spolupráce těchto dvou subjektů?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbořil: Za Stalina vnucováno. Pak vysmíváno. Dnes je to zpět

12:55 Zbořil: Za Stalina vnucováno. Pak vysmíváno. Dnes je to zpět

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Blížíme se velké válce? I k tomu se vyjádřil politolog Zdeněk Zbořil. A Green…