FOTO Hrůza po kůrovci. Bývalý poslanec Holík viděl České Švýcarsko před katastrofou

30.07.2022 23:59 | Rozhovor

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Do lesů protipožární čidla a nasadit borovice nebo listnaté stromy! Jasný recept, jak předcházet podobným požárům, jaký zachvátil Národní park České Švýcarsko, popisuje Jaroslav Holík (SPD), bývalý poslanec a místopředseda výboru pro životní prostředí. Národní park několikrát navštívil a prošel si „hrůzu po kůrovci“. V souvislosti s ochranou krajiny apeluje na rozum: „Drancujeme přírodní bohatství. Stále více stavíme betonová monstra a dochází k vysychání krajiny. Měli bychom se chytit za nos a nevymýšlet pitominy jako Green Deal.“

FOTO Hrůza po kůrovci. Bývalý poslanec Holík viděl České Švýcarsko před katastrofou
Foto: archiv J. Holík
Popisek: České Švýcarsko před požárem

České Švýcarsko zachvátil rozsáhlý požár, s kterým hasiči bojují od neděle. V pátek se plameny dařilo držet v okolí Pravčické brány pod kontrolou na ploše pět krát dva kilometry. Vy se dlouhodobě se zabýváte životním prostředím, byl jste místopředsedou výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny. S jakým dojmem dění sledujete?

Národní park České Švýcarsko jsem několikrát navštívil a to v době, když byl les ještě zdravý i po kůrovci. Teď, když došlo k požáru, se rojí od zaručených odborníků zprávy, co kdo měl udělat nebo neměl. Znáte to, po bitvě je každý generál.

Jaroslav Holík při návštěvě národního parku. Foto: archiv J. Holík

Odborníci se shodují v tom, že viníkem byl neopatrný turista. Většina požárů vzniká z nedbalosti…

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Prezident

V čem myslíte, že je omezována kontrola prezidenta? Kdo a jak vůbec může kontrolovat prezidenta? A myslíte, že se Zeman nebo Pavel povyšují nad soudy? To podle mě ne, nad ostatní politiky to ano, ale asi se to fakt dalo čekat. Hodně se teď taky mluví o tom, že jde ústavní soud na ruku prezidentovi, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jinak bych nic neposílal.“ Jak to bylo s dopisem pro ÚS

12:59 „Jinak bych nic neposílal.“ Jak to bylo s dopisem pro ÚS

Potřebuje ÚS k řešení žaloby prezidenta spoustu času? Na tuto otázku pro ParlamentníListy.cz odpovíd…