Fiala na luxusních banketech, Pekarová nabízí zbytky z jídelny. Solidarita? Sociolog Hampl popsal frustraci lidí

27.11.2022 0:01 | Rozhovor

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Každé další generaci se dařilo lépe než té před nimi. Až před nějakými dvaceti lety se to otočilo a každá generace je chudší než ta před ní. Lidé pracují stále tvrději, ale ti nahoře si jednak berou příliš mnoho, a co horšího – naučili se vydělávat na krizích, rozpadu a poklesu produkce a zadluženosti. Teď se podle toho chovají,“ říká v rozhovoru sociolog Petr Hampl. O tom, jak se české vládě daří zvládat současnou krizi, z jeho pohledu vypovídá rostoucí počet bezdomovců, počet sebevražd a nových exekucí.

Fiala na luxusních banketech, Pekarová nabízí zbytky z jídelny. Solidarita? Sociolog Hampl popsal frustraci lidí
Foto: Repro snímek Facebook, TV Raptor
Popisek: Petr Hampl na setkání rebelů v pražských Řeporyjích

Jak je na tom v dnešní krizi, která se týká energetiky a inflace, nálada v české společnosti? Podle průzkumů si Češi nemyslí, že vláda dělá dostatečná opatření, nebo se vyjadřují, že by politici neměli brát demonstrace na lehkou váhu. Jaké jsou vaše poznatky?

Jaká by mohla být nálada v situaci, kdy někteří už spadli do neúnosné bídy, a většina dalších se bojí, že příště budou na řadě oni? Pak tu jsou miliony lidí, u kterých nemůžeme o bídě mluvit, nicméně o výrazném poklesu životní úrovně rozhodně ano. A pak je tu menšina, která je neuvěřitelně arogantní a která uráží všechny, kdo jsou na tom hůře, případně povykuje o tom, jak úžasně se máme. Zčásti tak zakrývají vlastní strach a zčásti bojují o udržení ve zmenšující se skupině zvýhodňovaných lokajů.

Aby toho nebylo málo, tak se objevují náznaky, že po šílených ztrátách ukrajinských jednotek řízených angloamerickými veliteli by mohli být do ukrajinského mlýnku na maso posílání i mladí Češi. Netvrdím, že k tomu dojde, ale riziko se zvyšuje a paní ministryni ani šéfovi generálního štábu by to zjevně nebylo proti mysli. Někteří lidé tedy dělají oprávněné obavy.

Je vlastně až neuvěřitelně pozitivní, že i v tomhle dokáže většina obyvatel normálně žít, radovat se z drobných věcí a řešit každodenní problémy. A rozhodně stojí za pozornost, kolik lidí se dokáže zařídit a přejít na částečné samozásobitelství. Celkově můžeme konstatovat, že národ čelí vládní snaze jej zničit překvapivě dobře.

Čím se projevuje nespokojenost obyvatel a co nás v tomto ohledu čeká?

Projevuje se především zaměřením na nejbližší okolí a rezignací na politiku. Nečekám, že by se to mělo změnit. Lidová nespokojenost poroste, zvýší se volební preference opozičních stran, ale s tím si vládní kartel poradí změnou volebního zákona. A co se týče nějaké významné systémové změny, velká část obyvatel by ji v této chvíli podpořila, ale chybí důvěryhodná síla schopná něco takového provést. Jsou tu nějaká protestní hnutí, ale chybí jim tři základní položky, bez kterých není změna možná – ideologie, kádry a strategie. K tomu potřebujete tisíce hodin práce celkem vzdělaných lidí a nějaké peníze. A není tu nikdo, kdo se tím chtěl zabývat.

Lidová frustrace se tedy bude vybíjet v naprosto marných aktivitách, možná místy dojde k iracionálním výbuchům násilí, ale nestane se nic, co by mohlo současnou vládu ohrozit. Paní docentka Ilona Švihlíková před pár dny upozornila, že vláda se bude snažit rozeštvávat lidi proti sobě navzájem. Bude se snažit například vytvořit dojem, že na vině jsou nezaměstnaní, kteří prý dostávají příliš velké podpory. Uvidíme, zda se lidé rozeštvat nechají. Osobně čekám, že to fungovat nebude.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Proč jste vlastně kandidovala do EP?

Dobrý den, neustále jste tvrdila a tvrdíte, jak chcete v EP hájit zájmy občanů, hlavně teda těch mladých, ale přitom chcete být eurokomisařkou. Proč jste tedy vlastně kandidovala do EP a myslíte to, co říkáte vážně? Já to třeba chápu tak, že EP je pro vás jen pojistkou, abyste nějakou funkci měla, k...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konec se blíží. Profesor Jiří Svoboda PL o lhaní a dnešku

12:00 Konec se blíží. Profesor Jiří Svoboda PL o lhaní a dnešku

„Sále častěji mne napadá, že se blíží konec. Definitivní a neodvratný.“ Tato slova cituje režisér, p…