Fialovi nezbude nic jiného, než se domluvit s Babišem. Neschopný primátor i patolízal premiér... Rána z Trikolory

24.6.2022 1:39 odp. | Rozhovor

„Vše nasvědčuje spíše tomu, že část vedení pražské radnice vůbec nefunguje,“ myslí si o kauze Dozimetr předseda pražské Trikolory Jakub Němec, který se domnívá, že celá aféra svědčí také o neschopnosti primátora Zdeňka Hřiba a stávající politické sestavy v Praze, která nemá situaci plně pod kontrolou. „Dá se říci, že rada města se rozdělila na neschopné a všehoschopné, což je přímo šílená a smrtící kombinace,“ říká Němec, jenž si nebere servítky ani s vládním představiteli. O premiéru Petru Fialovi mluví jako o tom, kdo je použitelný jako sáňky v létě.

Fialovi nezbude nic jiného, než se domluvit s Babišem. Neschopný primátor i patolízal premiér... Rána z Trikolory
Foto:
Popisek:

Jak hodnotíte trestní stíhání bývalého náměstka pražského primátora Petr Hlubočka, který je společně s dalšími lidmi obviněn z korupce v souvislosti s Dopravním podnikem Praha? 
 
Určitě nad tím nejásám. Nabízí se, že je to voda na náš mlýn. Ale to je jen pohled zdánlivý, každá taková aféra s sebou nese velkou dávku emocí veřejnosti a hlubokou devastaci pohledu na politiku jako takovou. Náš místopředseda Josef Sláma jasně upozornil, že i v této kauze musíme ctít presumpci neviny, nechat v klidu pracovat orgány v trestním řízení a vést smysluplnou pozitivní kampaň. Já se pozastavuji nad úmyslným neakceptovatelným únikem odposlechů do médií. 
 

Anketa

Je zákrok Fialovy vlády proti cenám energií dostatečný?

0%
98%
hlasovalo: 25352 lidí
 
Mezi pražskými komunálními politiky teď probíhá vzájemná přestřelka o tom, kdo všechno mohl o nestandardních postupech v rámci dopravního podniku vědět a kdo jim mohl zabránit. Jak se na osobní odpovědnost jednotlivých politiků díváte vy? 
 
V politice máte vždy osobní zodpovědnost, to nelze okecávat. Nechci však všem účelově nasadit hned psí hlavu. Vše nasvědčuje spíše tomu, že část vedení pražské radnice vůbec nefunguje, a druhá část toho využívá, že té jedné části jaksi ulítly včely, což je poněkud tragikomické. Takže ne všem bych přisuzoval jakési mafiánské postupy. Dá se říci, že rada města se rozdělila na neschopné a všehoschopné, což je přímo šílená a smrtící kombinace.          
 
Zdá se, že Dopravní podnik Praha doslova přitahuje průšvihy. Již v minulosti byla tato společnost spojována s řadou problémů. Čím je to podle vás způsobeno? 
 
Je to způsobeno tím, že je to velký podnik, ten se hůře řídí než podnik menší velikosti. Ne moc dobrá personální politika města, nekoncepčnost vedení podniku, ztráta tahu na branku, to vše se jaksi do fungování této městské společnosti promítá. Vypořádat se s tím mávnutím kouzelného proutku bohužel nelze, můj předpoklad je, že jistá reforma a stabilizace podniku potrvá nejméně čtyři roky.    
 
 
Jak podobným problémům předcházet do budoucna a zabránit dalším podobným korupčním skandálům? Máte v tomto směru nějaký návrh řešení? 
 
O tom se hezky mluví, hůře se to dělá. Selhání, a to selhání lidské samozřejmě stoprocentně vyloučit nejde, určitě nebudou autonehody, když nebudou auta. Čím bude rozhodování více transparentní, čím méně bude byrokratických mechanismů, tím menší prostor bude pro takové nekalé jednání, ta přímá úměra tu prostě existuje. Ale toto celé je opravdu i o neschopnosti primátora Hřiba a stávající politické sestavy v Praze, která, jak je vidno, situaci nemá plně pod kontrolou. 
 
Kauza bývalého náměstka primátora Hlubočka silně otřásla především Prahou. Jak se podle vás podepíše na letošních komunálních volbách? 
 

Anketa

Buď, anebo. Komu věříte?

hlasovalo: 2994 lidí
Co je v tuto chvíli zcela evidentní a zřejmé, že tato sestava v této podobě končí. Jde dle mého o vícero věcí. Za prvé, kam se posunou voliči STANU, myslím, že k ANO a SPOLU, kam více, nedokáži v tuto chvíli odhadnout. Musíme si také uvědomit, že do voleb se začne promítat celková situace v republice. Jakou silou, intenzitou, velikostí, je v tuto dobu nejasné. Že k tomu však dojde, je nepochybné.                              
 
Problémy hnutí STAN však mají dosah také do celostátní politiky. Petr Gazdík rezignoval na funkci ministra školství, Stanislav Polčák pak pozastavil své členství v hnutí STAN. Ministr vnitra Vít Rakušan však rezignovat nehodlá. Co si o tom myslíte? 
 
Že se tento účelový spolek rozpadá a otřásá v základech, je každému jasné. Počínání pana ministra Rakušana je svéhlavost, nabubřelost bez hranic, ztráta sebereflexe, odtržení se od reality. Poslední slovo má o účasti ve vládě vždy premiér, ale ten současný je použitelný asi jako sáňky v létě. Vždyť je to tragédie, co se tu děje.  
 
Nemůže podle vás tato kauza ohrozit celou vládu Petra Fialy? Nejde přeci jen o zásah na úřadu vlády tak, jak jsme ho sledovali během vlády Petra Načase, ale pověst nejsilnějšího koaličního partnera ODS je silně poškozena ... 
 
Kéž by, vždyť je to jeden horší, než druhý a v čele drží prapor marnosti úplně neschopný ňouma Fiala, kterému jde navýsost dobře Bruselu či USA lízat paty, podlézat a klanět se. Jenže premiér vlády není volen proto, aby dělal užitečného idiota, což je role, kterou si Fiala bravurně osvojil. Pro své občany tato vláda nedělá vůbec nic!  Můj odhad je, že se dříve či později bude muset Fiala domluvit s ANO, jelikož v tomto složení nemá vláda šanci přežít celé funkční období a budou předčasné volby.
 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Karel Výborný

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Podle čeho jste do dosazoval do funkcí lidi?

Vypadá to, že jste mimálně neměl šťastnou ruku. Nebo to není náhoda, že jsou vámi jmenovaní lidé zapojení bůh ví do čeho?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Rakušan už jenom zoufale vykřikuje a lže.“ Okamura vzal ministra od podlahy. Nejen jednoho

20:00 „Rakušan už jenom zoufale vykřikuje a lže.“ Okamura vzal ministra od podlahy. Nejen jednoho

Pane Stanjuro, pro válečnou daň musíme být ve válce, což nejsme, i když vaše vláda dělá vše, aby nás…