Filip a Dolejš ven. Jsme komunisté, musíme být radikální, my se nemáme za co stydět. Mladý straník se s tím nepáře

27.10.2017 8:31

ROZHOVOR Vojtěch Filip a Jiří Dolejš by měli skončit ve vedení KSČM, táhnou stranu dolů, říká pro ParlamentníListy.cz mladý plzeňský komunista Petr Cvalín. Podle něho mluví strana k lidem příliš složitě a sezení a nicnedělání už nezabírá. „Musíme být radikální, nebát se svých názorů. Jsme komunisté, nestyďme se za to,“ míní Cvalín s tím, že pak nemusí nastat konec komunistů v Čechách.

Filip a Dolejš ven. Jsme komunisté, musíme být radikální, my se nemáme za co stydět. Mladý straník se s tím nepáře
Foto: Archiv KSČM
Popisek: Petr Cvalín
reklama

KSČM ve volbách ztratila víc než polovinu mandátů a proti většině předvolebních průzkumů získala od voličů až o 13 procent méně. Překvapilo vás to?

Abych byl upřímný, tak mne to nepřekvapilo. Bohužel politika KSČM pod vedením předsedy Filipa byla dlouhá léta pro občany velmi nečitelná. A toto se právě odrazilo na výsledku voleb.

Čemu to připisujete? Kdo a v čem udělal chybu nebo chyby?

Politika KSČM je pro občany de facto nečitelná. K aktuálním tématům, například k migrační krizi, nemáme stoprocentně vyhraněné názory. Lidé nerozumí našim stanoviskům. Dnešní doba je taková, že lidé na těžké otázky potřebují lehké odpovědi. A bohužel my dáváme na těžké otázky, které občany pálí, ještě těžší odpovědi. Takto se nadále chovat nemůžeme.

Anketa

Chcete, aby Andrej Babiš úspěšně sestavil vládu, která dostane důvěru?

82%
hlasovalo: 25323 lidí

Měl by někdo z vedení nést odpovědnost za takový propad a rezignovat na stranické funkce?

Samozřejmě, je tomu tak. Rezignovat by měli pan Filip a pan Dolejš, pod kterými komunistická strana již léta jen stagnuje.

Ještě jednou se vrátím k průzkumům volebních preferencí. Obecně se říká, že průzkumy jsou často zcela jiné než potom volby, což se často potvrdí. Jak si ovšem vysvětlit, že komunisté se drželi poměrně dlouhou dobu dokonce i na druhém místě a místo toho přišel propad?

Volebním průzkumům jsem nikdy nevěřil a věřit nebudu, neboť průzkumy jsou vždy cílené tak, aby se vyhovělo zadavateli. A volič je tak vlastně přesvědčen, že k volbám ani nemusí. KSČM se po volbách vrátila do tvrdé reality. Snad nám to pomůže.

Pokud byste měl vy navrhnout, v čem by se KSČM měla změnit, jak jiným způsobem oslovovat lidi atd., co by to bylo? Měli byste být radikálnější, jak někteří prosazují?

Ano, být radikálnější, o tom to je. Například Josef Skála, kterého si velmi vážím, v rozhovoru, pokud se nepletu pro Aktuálně.cz, popsal, jak bychom měli zaujmout mladé lidi. Dle mého názoru bychom měli být radikální, nebát se svých názorů. Jsme komunisté, nemáme se za co stydět. Ba naopak, stydět bychom se měli za ty, kteří KSČM neustále táhnou dolů.
Dnes je doba taková, že kampaň se už nedělá na ulici, ale přes sociální sítě. Musíme se modernizovat.

Není to tak, že komunistická strana už je za zenitem a lidé budou protestní hlasy „házet“ jiným, novým stranám jako SPD nebo ANO? Nejsou tyto volby začátkem konce komunistů v Čechách?

Někomu to tak může připadat. Mnozí funkcionáři si zvykli na to, že lidé KSČM budou házet už jen ze zvyku protestní hlasy a oni budou jen sedět a nic nedělat. Doba se změnila. Pokud se vymění předseda strany, tak tyto volby nemusí znamenat začátek konce komunistů v ČR. U nás v Plzeňském kraji znám mnoho členů a funkcionářů, kterým záleží na KSČM a pro tuto stranu by i, jak se říká, dýchali.

Strana bude muset patrně řešit i finanční stránku, neboť přijde o desítky milionů od státu. Jde už o druhý problém svého druhu, podobně tomu bylo i v krajských volbách. Vidíte nějaká řešení, co s tím? Kde by se mělo šetřit?

Toto je velký problém. Bude se muset propouštět, možná se budou rušit i okresní výbory po celé ČR. Takový je plán. A já s ním kategoricky nesouhlasím. Krajské volby byly pro nás varováním. Toto varování jsme zcela nelogicky přehlíželi. KSČM musí nastartovat nový začátek.

Podpořil byste případnou účast KSČM na vládě? Ať už v rámci koalice nebo podpory menšinové vládě hnutí ANO.

Osobně bych tuto vládu nepodpořil, a to jak v rámci koalice, tak i podpory menšinové vlády.

Petr Cvalín

  • KSČM
  • Facebook: https://www.facebook.com/petr.cvalin

Považujete Andreje Babiše za ohrožení pro naši demokracii, jak roky bije na poplach TOP 09?

Ano, jistým způsobem považuji, ale ne tak, jak nám to předkládá TOP 09. Andrej Babiš šel do politiky jen kvůli tomu, aby svůj ekonomický vliv podmínil vlivem politickým. Například na Ukrajině tento jev vídáme dost často.

Závěrem zůstaňme u zmíněné „Topky“. Jak komentujete volební výsledky této strany? Její předseda, a nejen on, KSČM kontinuálně ostře kritizuje, a teď mají ve Sněmovně o půlku méně poslanců než vy. Končí i pan Kalousek ve vedení strany. Co na to říkáte?

Je otázkou času, kdy TOP 09 definitivně skončí. Maskot této strany Schwarzenberg je už dost starý na to, aby TOPce prokázal nějakou službu. O panu Kalouskovi bych se nerad bavil, protože mi za to nestojí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Islamizace Británie v přímém přenosu. BBC čím dál častěji produkuje pořady o britských muslimech a Angličanech konvertujících k islámu. Britská veřejnoprávní jízda očima doktora Rogozova

4:44 Islamizace Británie v přímém přenosu. BBC čím dál častěji produkuje pořady o britských muslimech a Angličanech konvertujících k islámu. Britská veřejnoprávní jízda očima doktora Rogozova

Z BRITÁNIE DO BOHEMIE Muslimové se stali pevnou a důležitou součástí soudobé britské společnosti a n…