Film Havel? Předvolební agitka, zhnusil se senátní kandidát a bývalý rektor. Rozdrtil Istanbulskou smlouvu a popsal, jak vyhrožují dnešní neziskovky

04.08.2020 19:44 | Zprávy

ROZHOVOR „Dnes se dělá politika na základě emocí a ne faktů. Což dělají dnešní mainstream i neziskovky. Když dáte protiargument – útočí na vás, pomlouvají, vyhrožují,“ říká zakladatel Vysoké školy evropských a regionálních studií, bývalý rektor a nynější kandidát do Senátu za SPD Lubomír Pána. V rozhovoru vysvětlil, co si myslí o Istanbulské úmluvě i o postoji Polska nebo Velké Británie. Vyjádřil se i k propuštění českých občanů Farkase a Všelichové z tureckého vězení. Nevynechal ani nový film o Václavu Havlovi a použil slova „předvolební agitka“.

Film Havel? Předvolební agitka, zhnusil se senátní kandidát a bývalý rektor. Rozdrtil Istanbulskou smlouvu a popsal, jak vyhrožují dnešní neziskovky
Foto: archiv L. Pána
Popisek: Lubomír Pána, zakladatel vysoké školy a bývalý rektor

Na programu pondělního jednání vlády z minulého týdne se krátce objevil, ale brzy z něj opět zmizel návrh na ratifikaci Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí. Co si o tzv. Istanbulské úmluvě myslíte? Co by mohla Česku přinést, ať už pozitivního či negativního?

Pokud uvedeme otázku přesně, tak se bod objevil na jednání vlády v pátek – tři dny před jednáním vlády. Přes víkend se mezi obyvateli České republiky zvedl tak velký odpor (včetně využití petičního práva), že v pondělí vláda stáhla tento bod z jednání. Už to samo o sobě hovoří o kontroverznosti Istanbulské úmluvy a ne úplně čestných úmyslech předsedy vlády, který body na jednání vlády zařazuje.
Názory na úmluvu se radikálně rozcházejí mezi jejími příznivci a odpůrci. Příznivci a členové vlády říkají, že je možné ji přijmout, že nepřináší nic nového, co bychom nedodržovali.

Mé stanovisko: „Jestliže nepřináší nic nového, tak proč ji přijímat. Faktická ustanovení proti násilí na ženách a domácímu násilí jsou v našem právním řádu nejen zakotvena, ale orgány k tomu určené v případě potřeby konají. A schvalovat ideologický balast nepotřebujeme.“

A navíc. Již sám název je paradoxní. Istanbul leží v Turecku, zemi, která se víc a víc odkloňuje od názorů svého zakladatele a stále víc a víc se islamizuje. To znamená, že se práva žen stále více a více zmenšují, místo toho, aby se práva žen zlepšovala a stát se zastal žen, které trpí domácím násilím. Když Osmanská říše přišla po 1. světové válce o většinu svých rozsáhlých arabských držav, založil v roce 1923 Mustafa Kemal Atatürk Tureckou republiku jako sekulární a moderní stát. Nyní je Turecko ve velkém konfliktu se dvěma členy Evropské unie – Řeckem a Kyprem. Ale EU i ČR k tomu mlčí.

Poslanec Jaroslav Foldyna na twitteru napsal, že v případě ratifikace by šlo hovořit o „Vládě národní zrady“. Souhlasíte s ním?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: David Hora

Zajímalo by mě, jaký je zájem o kandidaturu za SOCDEM?

Hledal jsem totiž kandidáty, ale žádné jsem ani na vašich stránkách nenašel. Nebo jich snad máte tolik, že nevíte koho vybrat? To dost pochybuji, když od vás dost politiků přešlo jinam, což teda já neschvaluju a takové politiky nevolím

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Co je dnes sleva, byla ještě v roce 2019 normální cena.“

21:30 „Co je dnes sleva, byla ještě v roce 2019 normální cena.“

K příčinám bytové krize a jaké řešení nabízí STAČILO! hovoří lídr hnutí za Plzeňský kraj Vítek Proko…