Gazdík pro PL: Čína pošlapává lidská práva. Vystrčila podporuji. Výhrůžky? Pocit nadřazenosti. Zeman měl radši mlčet

09.09.2020 7:14 | Zprávy

ROZHOVOR „Výhrůžky vždycky znamenají pocit nadřazenosti. To musíme jako suverénní stát zcela kategoricky odmítnout,“ vzkazuje směrem k Číně místopředseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík. Jako smysluplný vztah s Českou republikou vidí obchodní spolupráci, ale s upozorňováním na porušování lidských práv. V rozhovoru komentoval také dění před krajskými volbami, v nichž se podle jeho názoru projeví personální vyprázdněnost hnutí ANO, která se prý projevuje už i ve vládě.

Gazdík pro PL: Čína pošlapává lidská práva. Vystrčila podporuji. Výhrůžky? Pocit nadřazenosti. Zeman měl radši mlčet
Foto: Daniela Černá
Popisek: Radní Zlínského kraje, poslanec Petr Gazdík a člen Rady Zlínského kraje Josef Zicha

Starostové a nezávislí se pravděpodobně spojí do příštích parlamentních voleb s piráty, alespoň tomu zatím nasvědčují jednání. Nedávno jsme případné spojování stran spolu probírali, tehdy jste mi řekl, že takové spojení musí být výhodné především pro občany této země, ale v žádném případě nesmí jít o spojení proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Jako prioritní jste stanovil mimo jiné zachování svobody lidí a přesun pravomocí z centrální vlády na samosprávy krajů a obcí, aby o svých místech rozhodovali obyvatelé. Shodnou se podle vás na tom Starostové s piráty?

Bezpochyby shodnou. Ale znovu říkám: Jednáme a jednáme nyní se všemi, nic není ještě rozhodnuto, ani u Starostů a nezávislých, ani v žádné jiné straně potenciálních partnerů.

Jednou z variant původně bylo i spojení s ODS. Proč k němu podle vás nedojde?

Třeba dojde. Já osobně si ale myslím, že smysl dávají dva bloky, ne široká a programově nesourodá koalice právě jen proti někomu nebo něčemu.  Zkrátka dávají mi větší smysl bloky dva: konzervativní a liberální s tím, že na tom podstatném, tedy zachování parlamentní demokracie se všemi svobodami, se oba bloky bezpochyby shodnou.

Zmíněné spojování stran se projevuje i nyní před krajskými volbami. V regionech dochází k různorodým kombinacím na kandidátkách. Domníváte se, že může hnutí ANO čekat po volbách překvapení třeba právě proto, že regiony jsou spíše o tamních lidech než o celostátní politice?

Tak personální vyprázdněnost hnutí ANO se už projevuje i ve vládě – dle mého názoru tam třeba ministr zdravotnictví po tom, co předvedl, už dávno neměl být, ale Andrej Babiš zjevně nemá náhradu. Nebo umělé spojování dvou velkých resortů, aby nebylo nutné kohokoliv hledat a třeba zase šlápnout vedle, což se panu premiérovi dost často stává. No a v krajích je to o to horší.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil s delegací vyrazil do Tchaj-wanu a opět lze vidět rozdělení na dva tábory – nerespektování politiky jedné Číny tak, jako zbytek Evropy, nebo ukázka suverenity a demokracie České republiky. Jak to vidíte vy?

Jednoznačně jsem cestu Miloše Vystrčila, stejně jako STAN jako celek, podpořil. Nevidím důvod k servilnímu poklonkování směrem k Číně.

Vystrčil prý za tuto zahraniční cestu „zaplatí vysokou cenu“, jak se nechala slyšet čínská strana. Co o vztahu Číny k České republice vypovídá?

To přece musí vidět každý: Výhrůžky vždycky znamenají pocit nadřazenosti. To musíme jako suverénní stát zcela kategoricky odmítnout.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Zajímá mě, co si přeje ODS?

Protože vy na jednu stranu tvrdíte, že: ,,Zdá se, že si voliči nepřejí další federalizaci EU, bezbřehou migraci a ničení konkurenceschopnosti a životní úrovně radikální zelenou ideologií vtělenou do Green Dealu. To je nadějná zpráva." Jak ale vysvětlíte vaše spojení s Lidovci a TOPkou? Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Co řekne „Ursula“, na tom tak moc nezáleží. Ivan David o Bruselu po volbách

11:12 Co řekne „Ursula“, na tom tak moc nezáleží. Ivan David o Bruselu po volbách

Od eurokomisaře se žádá, aby nehájil zájmy své domovské země, připomíná Ivan David. Proto by podle n…