Gazdík pro PL: Čína pošlapává lidská práva. Vystrčila podporuji. Výhrůžky? Pocit nadřazenosti. Zeman měl radši mlčet

9. 9. 2020 7:14

ROZHOVOR „Výhrůžky vždycky znamenají pocit nadřazenosti. To musíme jako suverénní stát zcela kategoricky odmítnout,“ vzkazuje směrem k Číně místopředseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík. Jako smysluplný vztah s Českou republikou vidí obchodní spolupráci, ale s upozorňováním na porušování lidských práv. V rozhovoru komentoval také dění před krajskými volbami, v nichž se podle jeho názoru projeví personální vyprázdněnost hnutí ANO, která se prý projevuje už i ve vládě.

Gazdík pro PL: Čína pošlapává lidská práva. Vystrčila podporuji. Výhrůžky? Pocit nadřazenosti. Zeman měl radši mlčet
Foto: Daniela Černá
Popisek: Radní Zlínského kraje, poslanec Petr Gazdík a člen Rady Zlínského kraje Josef Zicha
reklama

Starostové a nezávislí se pravděpodobně spojí do příštích parlamentních voleb s piráty, alespoň tomu zatím nasvědčují jednání. Nedávno jsme případné spojování stran spolu probírali, tehdy jste mi řekl, že takové spojení musí být výhodné především pro občany této země, ale v žádném případě nesmí jít o spojení proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Jako prioritní jste stanovil mimo jiné zachování svobody lidí a přesun pravomocí z centrální vlády na samosprávy krajů a obcí, aby o svých místech rozhodovali obyvatelé. Shodnou se podle vás na tom Starostové s piráty?

Anketa

Obáváte se dalšího vývoje situace kolem nemoci COVID-19? (Ptáme se od 9.9.2020)

37%
hlasovalo: 23973 lidí

Bezpochyby shodnou. Ale znovu říkám: Jednáme a jednáme nyní se všemi, nic není ještě rozhodnuto, ani u Starostů a nezávislých, ani v žádné jiné straně potenciálních partnerů.

Jednou z variant původně bylo i spojení s ODS. Proč k němu podle vás nedojde?

Třeba dojde. Já osobně si ale myslím, že smysl dávají dva bloky, ne široká a programově nesourodá koalice právě jen proti někomu nebo něčemu.  Zkrátka dávají mi větší smysl bloky dva: konzervativní a liberální s tím, že na tom podstatném, tedy zachování parlamentní demokracie se všemi svobodami, se oba bloky bezpochyby shodnou.

Zmíněné spojování stran se projevuje i nyní před krajskými volbami. V regionech dochází k různorodým kombinacím na kandidátkách. Domníváte se, že může hnutí ANO čekat po volbách překvapení třeba právě proto, že regiony jsou spíše o tamních lidech než o celostátní politice?

Tak personální vyprázdněnost hnutí ANO se už projevuje i ve vládě – dle mého názoru tam třeba ministr zdravotnictví po tom, co předvedl, už dávno neměl být, ale Andrej Babiš zjevně nemá náhradu. Nebo umělé spojování dvou velkých resortů, aby nebylo nutné kohokoliv hledat a třeba zase šlápnout vedle, což se panu premiérovi dost často stává. No a v krajích je to o to horší.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil s delegací vyrazil do Tchaj-wanu a opět lze vidět rozdělení na dva tábory – nerespektování politiky jedné Číny tak, jako zbytek Evropy, nebo ukázka suverenity a demokracie České republiky. Jak to vidíte vy?

Jednoznačně jsem cestu Miloše Vystrčila, stejně jako STAN jako celek, podpořil. Nevidím důvod k servilnímu poklonkování směrem k Číně.

Vystrčil prý za tuto zahraniční cestu „zaplatí vysokou cenu“, jak se nechala slyšet čínská strana. Co o vztahu Číny k České republice vypovídá?

To přece musí vidět každý: Výhrůžky vždycky znamenají pocit nadřazenosti. To musíme jako suverénní stát zcela kategoricky odmítnout.

A jak by Česko mělo reagovat?

Ministr zahraničí se ohradil, dokonce i premiér. Měli bychom s Čínou jednat jako suverénní země, která je součástí Evropské unie. Bez servility, podlézání, potlesků třeba za nakoupené roušky.

Podle některých opozičních politiků teď Česko sklízí dřívější vstřícnou politiku směrem k Číně například ze strany prezidenta Miloše Zemana. Může tomu tak být?

Bezpochyby. Všichni jsme slyšeli fantastická čísla, kolik Čína proinvestuje v České republice. Zbyl z toho zlomek.

Jak čtete mlčení prezidenta k celé situaci s Tchaj-wanem?

Buď nemohl – na veřejnosti jsme ho zhlédli v neděli na televizní obrazovce po dlouhé době poprvé. Nebo nechtěl. Nebo obojí. Každopádně je to smutné od ústavního činitele, který je ústavně zodpovědný mimo jiné za zahraniční politiku. A když už po návratu předsedy Senátu promluvil, tak jen v tom duchu, že ho nebude zvát na porady ústavních činitelů. Škoda že Miloš Zeman propásl dobrou příležitost raději mlčet.

Shrňme to, jak by tedy Česká republika měla směrem k Číně vystupovat? Jaký vztah je ten rovnocenný?

Rovnocenný obchodní vztah. Neobdivovat režim, který je zjevně nedemokratický – a už to ujelo jak Miloši Zemanovi, tak svého času i Andrejovi Babišovi v jeho známém, takzvaném motýlím projevu. Takže obchodovat a při tom zmiňovat lidská práva, která Čína pošlapává.

Česká vláda rozhodla, že senioři dostanou pět tisíc korun jako takzvané rouškovné. A strhla se lavina diskuzí, kritiky i chvály. Premiér prohlásil, že opozice udělala z příspěvku pro důchodce odpornou kampaň, že si peníze nezaslouží. Zaslouží? A je tento způsob financování vhodný?

Senioři si zaslouží důstojný odpočinek. Což dle mého není jednorázový dárek, ale slušné penze. To znamená udržitelný systém, který jim je zaručí – ne jednou za rok, ale stabilně. Ale k důchodové reformě vlády ANO a ČSSD vůbec nenašly odvahu.

Vláda připravuje i daňové změny. Chce zrušit superhrubou mzdu, ale jak řekla ministryně financí Alena Schillerová, zatím není jasné, jak vykrýt chybějící finance v rozpočtu. Vláda chce také snížit daň z příjmu fyzických osob. ČSSD navrhuje zavedení sektorové a bankovní daně. Jak hodnotíte kroky vlády v posledních týdnech? A jsou relevantní vzhledem ke schodku rozpočtu na příští rok ve výši půl bilionu korun?

Je to chaos a ne koncepční přístup k daním. Vláda jen přemýšlí, kde na své rozhazování vzít a koho kde odrbat. Tato otázka prostě souvisí s tou předchozí: S každým dalším rozhazováním vláda jen zadlužuje příští generace.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Zuzana Koulová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jako výběrčí výpalného. Nemáte šanci. Kechlibar o Googlu, Applu a dalších gigantech

11:57 Jako výběrčí výpalného. Nemáte šanci. Kechlibar o Googlu, Applu a dalších gigantech

SOUVISLOSTI MARIANA KECHLIBARA Matematik a publicista Marian Kechlibar pro ParlamentníListy.cz shrnu…