Havel by pro naší zemi nesl jakoukoliv oběť, řadím ho hned za Masaryka. Vzpomíná František Janouch, zakladatel Nadace Charty 77

12.10.2016 19:22

OSMDESÁTINY VÁCLAVA HAVLA Byl jsem v jeho bytě při tom, když přišel ze zasedání Občanského fóra a překvapené Olze řekl, že když to země bude potřebovat, stane se jejím prezidentem. Byl člověkem velice vzdělaným a odhodlaným nést pro svou zemi jakoukoliv oběť. Takto o Václavu Havlovi hovoří jaderný fyzik a zakladatel Nadace Charty 77 František Janouch.

Havel by pro naší zemi nesl jakoukoliv oběť, řadím ho hned za Masaryka. Vzpomíná František Janouch, zakladatel Nadace Charty 77
Foto: ČT
Popisek: František Janouch
reklama

Nedávno jsme si připomněli výročí nedožitých osmdesátin Václava Havla. Co by podle vás ještě všechno stihl, kdyby se jich dožil?

Těžko říct. Napsal by jistě ještě řadu divadelních her, možná že bychom se dočkali i jeho pamětí. Zřejmě bychom měli i ostrého komentátora aktuálních událostí, které se odehrávaly v posledních letech.

Na jaké sdělení si vzpomenete z vaší korespondence s Václavem Havlem mezi roky 1978 až 2001?

Těch sdělení bude jistě více. Třeba naše diskuse o jaderné energii nebo o Nobelově ceně míru, kterou nakonec Václav Havel neobdržel, ale obdržel ji jeho dobrý přítel dalajláma. Nebo diskuse o udělení a převzetí Erazmovy ceny, kterou jsem nakonec musel místo Václava Havla převzít v Rotterdamu já.

Jak na prvního českého prezidenta vzpomínáte?

Byl jsem v jeho bytě při tom, když přišel ze zasedání Občanského fóra a překvapené Olze řekl, že když to země bude potřebovat, stane se jejím prezidentem. Byl člověkem velice vzdělaným a odhodlaným nést pro svou zemi jakoukoliv oběť.

Proč stále jméno Václav Havel tak rezonuje českou společností? Někteří nadávají na havlisty a pravdoláskaře, jiní ve jménu Václava Havla pořádají prouprchlické demonstrace a tak dále...

Vinu na tom nenese Václav Havel, ale naše rozhádaná a nepříliš odpovědná občanská společnost. V řadě československých prezidentů stavím Václava Havla na druhé místo hned za Tomáše Garrigua Masaryka.

Vím, že o mrtvých jen dobře. Nicméně téměř cyklicky se opakují na konto Václava Havla výčitky, že zničil slovenský zbrojní průmysl, že jeho amnestie byla katastrofou, že byl v oblasti lidských práv poplatný zahraniční politice USA a tak dále. Jak tyto výčitky hodnotíte?

Nemohu se zodpovědně vyjádřit, co se týče slovenského zbrojního průmyslu. Nerozhodoval o tom však sám prezident Havel, musela s tím souhlasit jak slovenská, tak i federální vláda. Není správné svalovat celou vinu na Václava Havla.

SERIÁL PARLAMENTNÍCH LISTŮ K OSMDESÁTINÁM VÁCLAVA HAVLA

Studoval jste v SSSR. Jak jste vnímal Havlovy obavy z Ruska, které v podstatě kopírovaly obavy Masaryka a před ním i Borovského? Naplňují se nyní?

Prvních pět let jsem se zabýval pouze fyzikou. A k tomu jsem měl na Leningradské univerzitě vynikající podmínky a učitele. V mé „druhé“ sovětské pětiletce, v aspirantuře na Moskevské státní univerzitě, jsem již byl zvolen předsedou československé studentské organizace. Byli jsme tenkrát vůči SSSR natolik kritičtí, že Praha uvažovala o mém vyloučení z KSČ a odvolání ze studia.

Nemyslíte si, že spojování jména Václav Havel s kontroverzním miliardářem Zdeňkem Bakalou, který staví Knihovnu Václava Havla, spíše jeho pověsti škodí?

Nelíbí se mi to. Jednou jsem se Václava – tenkrát byl ještě prezidentem či to bylo krátce po skončení jeho prezidentování – zeptal, zda to má zapotřebí. Havlova odpověď pro mě nebyla příliš přesvědčivá.

V roce 2013 jste se po společné domluvě s Járou Cimrmanem na svém blogu rozhodl volit Karla Schwarzenberga. Pro koho byste se rozhodl nyní? Má Václav Havel v Česku důstojného nástupce?

To není zcela přesné. Navrhl jsem společně s Járou Cimrmanem, aby voliči kroužkovali poslední čtyři kandidáty na volebních lístcích všech. Chtěli jsme s Járou Cimrmanem odstranit z české politiky štamgasty, kteří sedí v parlamentu po desítky let. Akce se podařila, řada „štamgastů“ byla z politiky odstraněna. Vynalézavost aparátčíků je však nekonečná.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Rusko ovlivnilo volby v USA? Někomu hrabe!“ Advokát si vyšlápl proti Jourové

18:04 „Rusko ovlivnilo volby v USA? Někomu hrabe!“ Advokát si vyšlápl proti Jourové

Bezskrupulózní lež vyhrává volby. Tímto vyjádřením doprovodila eurokomisařka Věra Jourová zveřejnění…