Házel lahve na policisty, teď mladý komunista kandiduje do EP. S velkými plány

13.04.2019 18:06

ROZHOVOR Česko je země, na které se vydělává, říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Arťom Korjagin, který kandiduje na třetím místě kandidátky KSČM-Česká levice společně do Evropského parlamentu. Na současné situaci podle Korjagina nejvíce vydělávají velké nadnárodní korporace. „Těm se hodí levná pracovní síla na východě, pro ty je nejlepší, když nám můžou prodávat šunty,“ upřesňuje s tím, že korporace vydělávají na „předraženém bydlení, hypotékách nebo privatizované vodě“. Co dělal Korjagin v Hamburku během levicových protestů proti sjezdu G20 a co za to vyfasoval? Jak vnímá Evropskou unii a proč by chtěl, aby republika vystoupila z NATO? To a více odkrývá v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Házel lahve na policisty, teď mladý komunista kandiduje do EP. S velkými plány
Foto: Archiv Arťoma Korjagina
Popisek: Arťom Korjagin (vlevo) během demonstrace na Václavském náměstí v Praze

Jak informoval A2larm, měl jste problémy se zákonem kvůli demonstracím v Berlíně proti G20 během jejich srazu v Hamburku. Dostal jste nějaký flastr, nebo jste vyvázl s podmínkou?

Je to tak. Během G20 jsem byl na jedné z demonstrací zatčen. U soudu jsem dostal podmínku a pokutu. Byl to docela silný zážitek, hlavně proto, že jsem si na soud počkal ve vyšetřovací vazbě skoro tři měsíce a poznal spoustu velmi zajímavých lidí s opravdu neuvěřitelnými osudy.

Také to pro mě byl určitý vhled do vězeňského systému a hlavně do jeho nefunkčnosti.

Anketa

Věříte v úspěch nové pravicové strany Václava Klause?

81%
19%
hlasovalo: 16224 lidí

Například mě velmi překvapilo napojení soukromých firem na vězení a využívání vězňů jako levné pracovní síly, právě pro snížení nákladů. Kvůli tomu je v Německu neustálá poptávka po vězních. Je to až absurdní, že se systém snaží mít ve vězení dostatečný počet lidí a ne dosáhnout situace, aby bylo ve vězení lidí co nejméně.

Byla to podle popisů mnohých úplná válka v ulicích. Demolovalo se, bojovalo se s policií, zapalovala se auta. Co jste podle soudu udělal vy? Zaslechl jsem něco o nějaké lahvi hozené na zasahujícího policistu…

Bylo to opravdu velmi intenzivní. Ty demonstrace byly doslova masové. Zúčastnily se jich desítky tisíc lidí: od studentů přes rodiny s dětmi až po seniory z celé Evropy. Ten odpor k politice G20, obzvláště k některým představitelům, byl opravdu masivní. Policie od začátku pracovala s taktikou preventivního násilí a co nejtvrdšího potlačování všech demonstrací.

Já jsem byl zatčen nedaleko stadionu St. Pauli právě během potlačování jedné z těchto demonstrací. A ano, šlo o házení lahví na těžkooděnce a obrněné transportéry.

Jak to vlastně máte s krajní levicí? Patříte k nim? Sympatizujete s nimi?

Považuji se za komunistu, takže nejspíš patřím k té nejkrajnější levici. Pokud ale máte na mysli anarchisty a podobné politické skupiny, tak k těm mám spoustu výhrad. Já si prostě nemyslím, že stačí být jenom neustále proti všemu, ale je potřeba mít tu odvahu a přicházet i se systémovými řešeními problému.

Aktuálně chcete do Evropského parlamentu za KSČM. Zeptám se natvrdo: „Znárodňoval“ byste?

Pokud myslíte praktiky používané v Československu po válce, tak ne, nic takového opravdu neplánuji. Myslím si však, že formy kolektivního vlastnictví, ať už státního, spolkového nebo družstevního, si zaslouží podporu a měly by se co nejvíce rozvíjet. Věřím, že například podniky strategického významu by měl vlastnit stát, protože jsou zásadní pro stabilní ekonomiku i bezpečnost.

Podporou spolkových a družstevních podniků je pak možné vytvářet ekonomickou protiváhu nadnárodním korporacím, které získávají stále větší ekonomickou a politickou moc.

Co se týče zákonu o vyvlastnění, i ten má v českém právním řádu svoje místo, a pokud se prokáže, že vlastník jasně porušuje veřejný zájem tím, jak se svým majetkem nakládá, pak by se podle tohoto zákona mělo postupovat.

Ptám se i proto, že rozruch na pražské politické scéně nedávno způsobil záměr Pirátů podívat se skrze elektrometry na to, kolik bytů v hlavním městě asi tak zůstává dlouhodobě prázdných. Pirátům zatnul tipec jejich partner Jiří Pospíšil (TOP 09) a začal strašit komunismem. Přitom například v Kanadě daň z prázdných bytů platí už rok. V Berlíně se pak rovnou mluví o vyvlastnění bytového fondu jedné konkrétní spekulativní společnosti. Jak tuto českou opatrnost a přecitlivělost na levicovou agendu reflektujete?

Já jsem měl z této zprávy vlastně takovou škodolibou radost. V mém okolí se občas objevují hlasy, že jsou Piráti levicová strana, no a když se konečně dostanou někam, kde můžou něco dělat, tak se pak ukazuje, jak to s tou levicovostí u nich vlastně je.

Situace s bydlením v Praze je katastrofální, a když se Piráti jenom zmínili, že by chtěli mít například nějaké podrobnější informace o tom, jaká je situace, tak je topka obvinila z toho, že jsou komunisté, a Piráti vlastně okamžitě otočili a začali vymýšlet co nejpravicovější řešení, snižování daní. Přitom, jak říkáte, ta praxe ze Západu je naprosto zřejmá: tam, kde se nechá vše na magickém trhu, je situace neúnosná a developeři a banky bohatnou, a tam, kde se stavějí městské byty a regulují nájmy, je situace opačná.

Pražské reality lákají investory jako bezpečný přístav, kam zaparkovat přebytečná aktiva už řadu let. Snižující se dostupnost bydlení ale není jen problém Prahy, ale de facto celého vyspělého světa. Řada západních metropolí už zvažuje vlastní opatření. V Česku se ale straší komunismem. Jak z toho ven?

Přestat strašit a začít komunistická řešení uvádět do praxe. Stavět městské byty, podporovat bytová družstva, regulovat nájmy, zdanit investiční byty a tvrdě regulovat Airbnb. Trh tu situaci nevyřeší, i kdybychom stavěli developerům zlaté sochy a nosili je na rukou.

Otázka k tématu České republiky a Evropské unie: Češi mají: 1. horší a dražší potraviny než lidé v západní Evropě, 2. nižší platy a životní úroveň než lidé v západní Evropě: často přitom ale odvádějí stejně kvalitní práci. Za další z ČR odchází rekordně vysoké množství kapitálu do zahraničí na ziscích a dividendách. Tyto rozdíly jsou zargumentovány ideologií „volné ruky trhu“, která ovšem v rámci EU de facto neexistuje díky dotacím, kvótám a místním pobídkám pro velké korporace. Jsou Češi a potažmo i další národy bývalého východního bloku, Evropany druhé kategorie, jakýmisi podřadnými Evropany? Jak to vidíte vy?

No a tady to máme jasný, že jsme země, na které se vydělává. Ale to opravdu není tím, že je tady málo volného trhu a kapitalismu. Na současné situaci nejvíce vydělávají právě velké nadnárodní korporace, těm se hodí levná pracovní síla na východě, pro ty je nejlepší, když nám můžou prodávat šunty, ty vydělávají na předraženém bydlení, hypotékách nebo privatizované vodě.

Anketa

Chcete, aby Václav Klaus ml. šel do sněmovních voleb s vlastní politickou stranou?

92%
8%
hlasovalo: 15851 lidí

Tyto společnosti také část svých výdělků rády investují do politického lobbingu, aby se tato situace udržela co nejdéle. Není žádný spravedlivý volný trh, je jenom zájem korporací a proti němu zájem obyčejných lidí.

K aktuálnímu tématu boje proti takzvané dvojí kvalitě potravin, který prosazovala europoslankyně za ČSSD Olga Sehnalová. Vypadá to, že horší potraviny ve východní Evropě ve stejném balení jako na Západě budou nakonec EU oficiálně posvěceny. Návrhy Sehnalové byly vykleštěny. Proč Češi musejí jíst „odpadky“, a přitom se argumentuje, že jim to tak chutná?

Naši europoslanci v tomhle bojovali jako lvi, ale pravice je zatím na koni. Jde o to, že pro korporace, které tyto potraviny vyrábějí, je to velmi výhodná situace. Pokud to Brusel schválí, tak budeme bojovat na národní úrovni. Občany ČR bych rád poprosil, aby se podívali, jak v tomto boji hlasovaly jednotlivé frakce EP, možná budou překvapeni.

Ve světle výše řečeného, řekl byste, že je Evropská unie spíše levicový projekt, nebo projekt korporativistický, sloužící privátním zájmům velkých hráčů?

Tak rozhodně je to pravicový projekt, který od začátku má zvýhodňovat evropské společnosti proti těm ostatním na světovém trhu. Tím se EU nikdy netajila. Otázka sociální vždy byla až na druhém místě. To, že občas nějaký ten drobek spadne ze stolu, opravdu neznamená, že jde o něco levicového.

Určitým politickým tabu je v Česku členství České republiky v NATO. Ti, kdo mluví o možném vystoupení z této organizace, se okamžitě stávají cílem pozornosti (v negativním slova smyslu) médií hlavního proudu. Jaký je váš názor na členství ČR v NATO?

NATO je organizace, která stále žije v bipolárním světě, ve světě, kde je hodný Západ a zlý Východ. To je naprosto odtržené od reality. Pokud chceme, aby ve světě nebyla další velká válka, těžko toho dosáhneme, když budeme dále přemýšlet tímto způsobem. Proto jsem pro vystoupení z NATO, mentalita studené války světu opravdu nesvědčí.

Díky podpoře strany, za kterou do Evropského parlamentu kandidujete, vládne v ČR trestně stíhaný oligarcha Andrej Babiš. Co si o tomto bývalém agentovi StB myslíte?

Andrej Babiš je jedním z vítězů kapitalistické soutěže. To, že místo lobbování u jiných politických subjektů si založil svůj vlastní, je docela logické řešení. Prostě jde o snižování nákladů. Jeho politické podnikání mu také docela šlape, nákupem médií si zajistil skvělou propagaci. Investuje do marketingu a PR. Moc nechápu tu kritiku z pravé části politického spektra, bylo by lepší, kdyby místo AB tam byl jiný miliardář? Vždyť ti, kteří ho nejvíce kritizují, velmi často volají po ještě větší deregulaci trhu, dalším privatizování veřejného majetku a obecně co největší kapitalizaci společnosti. A to je hřiště, na kterém AB válí.

Čeho byste jako europoslanec chtěl dosáhnout? Co je vaší prioritou číslo jedna?

Pro mě je zásadní podpora pracujících, a to jak českých, tak napříč EU. Myslím, že největší péči a podporu si zaslouží odborové hnutí. Ve světě nadnárodních korporací potřebujeme silné nadnárodní odbory, které budou opravdu masové a budou mít zásadní slovo při utváření hospodářské politiky EU. Ten současný stav, kdy hlas pracujících v EU v podstatě není slyšet a lobbisté spolu s evropskými byrokraty si to tam řídí po svém, mi opravdu nevyhovuje.

reklama

autor: Jonáš Kříž

Ing. Petr Mach, Ph.D. byl položen dotaz

SPD

Prý budete kandidovat za SPD? Proč právě za ně a ne za Svobodné? Vy s politiku, kterou razí Okamura a jeho názory souhlasíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DIAMO zvládlo významné změny, aktivním přístupem chce být spolehlivým partnerem státu, říká ředitel

16:42 DIAMO zvládlo významné změny, aktivním přístupem chce být spolehlivým partnerem státu, říká ředitel

Státní podnik DIAMO je průmyslový podnik, který působí na území celé České republiky. K jeho hlavním…