Jak informoval A2larm, měl jste problémy se zákonem kvůli demonstracím v Berlíně proti G20 během jejich srazu v Hamburku. Dostal jste nějaký flastr, nebo jste vyvázl s podmínkou?
Je to tak. Během G20 jsem byl na jedné z demonstrací zatčen. U soudu jsem dostal podmínku a pokutu. Byl to docela silný zážitek, hlavně proto, že jsem si na soud počkal ve vyšetřovací vazbě skoro tři měsíce a poznal spoustu velmi zajímavých lidí s opravdu neuvěřitelnými osudy.
Také to pro mě byl určitý vhled do vězeňského systému a hlavně do jeho nefunkčnosti.
Například mě velmi překvapilo napojení soukromých firem na vězení a využívání vězňů jako levné pracovní síly, právě pro snížení nákladů. Kvůli tomu je v Německu neustálá poptávka po vězních. Je to až absurdní, že se systém snaží mít ve vězení dostatečný počet lidí a ne dosáhnout situace, aby bylo ve vězení lidí co nejméně.
Byla to podle popisů mnohých úplná válka v ulicích. Demolovalo se, bojovalo se s policií, zapalovala se auta. Co jste podle soudu udělal vy? Zaslechl jsem něco o nějaké lahvi hozené na zasahujícího policistu…
Bylo to opravdu velmi intenzivní. Ty demonstrace byly doslova masové. Zúčastnily se jich desítky tisíc lidí: od studentů přes rodiny s dětmi až po seniory z celé Evropy. Ten odpor k politice G20, obzvláště k některým představitelům, byl opravdu masivní. Policie od začátku pracovala s taktikou preventivního násilí a co nejtvrdšího potlačování všech demonstrací.
Já jsem byl zatčen nedaleko stadionu St. Pauli právě během potlačování jedné z těchto demonstrací. A ano, šlo o házení lahví na těžkooděnce a obrněné transportéry.
Jak to vlastně máte s krajní levicí? Patříte k nim? Sympatizujete s nimi?
Považuji se za komunistu, takže nejspíš patřím k té nejkrajnější levici. Pokud ale máte na mysli anarchisty a podobné politické skupiny, tak k těm mám spoustu výhrad. Já si prostě nemyslím, že stačí být jenom neustále proti všemu, ale je potřeba mít tu odvahu a přicházet i se systémovými řešeními problému.
Aktuálně chcete do Evropského parlamentu za KSČM. Zeptám se natvrdo: „Znárodňoval“ byste?
Pokud myslíte praktiky používané v Československu po válce, tak ne, nic takového opravdu neplánuji. Myslím si však, že formy kolektivního vlastnictví, ať už státního, spolkového nebo družstevního, si zaslouží podporu a měly by se co nejvíce rozvíjet. Věřím, že například podniky strategického významu by měl vlastnit stát, protože jsou zásadní pro stabilní ekonomiku i bezpečnost.
Podporou spolkových a družstevních podniků je pak možné vytvářet ekonomickou protiváhu nadnárodním korporacím, které získávají stále větší ekonomickou a politickou moc.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jonáš Kříž